Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chudí Romové z ústeckých Předlic budou mít kluby a sportovní hřiště

  11:22aktualizováno  11:22
V problémové ústecké čtvrti Předlice brzy vznikne nové centrum sociálních služeb. Děti z chudých rodin tu najdou sportoviště, budou tu fungovat tři samostatné kluby - Stromeček pro předškoláky, MIXer pro teenagery a klub pro místní maminky.

Ředitel ústecké pobočky organizace Člověk v tísni Vít Kučera v nově zrekonstruovaném centru se sociálními službami v Předlicích. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Příprava objektu za kostelem svatého Josefa už finišuje, opravy a vybavení v hodnotě 7,5 milionu korun platila Evropská unie.

„Dům připravuje společnost Člověk v tísni a obyvatelům Předlic nabídne kvalitní zázemí pro služby, které byly dosud poskytovány v provizorních podmínkách,“ sdělil ředitel ústecké pobočky této organizace Vít Kučera.

Ředitel ústecké pobočky organizace Člověk v tísni Vít Kučera v nově...

V Předlicích využívá jejích služeb asi stovka lidí. Společnost s nimi dosud pracovala na stejné adrese, ale v horších podmínkách.

„Téměř nefunkční topení, oprýskané stěny, minimální vybavenost prostor. Dům také vlhnul,“ popsala stav objektu před rekonstrukcí projektová manažerka domu Barbora Marešová. „Dům byl naposledy kolaudován v roce 1964, podle toho uvnitř vypadal,“ dodala.

Všechny kluby najednou pojmou až čtyřicet klientů. V MIXeru budou moci například mladí točit reportáže pro svou TV Předlice (o televizi zde) či konzultovat své budoucí povolání. Ve Stromečku se budou malé děti například připravovat na školu.

Předlice jsou nejproblémovější ústeckou čtvrtí

Zájemci o služby předlického centra však nebudou odkázáni jen na jednotlivé kluby, do domu mohou docházet i na individuální konzultace.

„V domě budou mít zázemí i terénní sociální pracovnice a pracovnice sociálně aktivizační služby, které budou poskytovat konzultační hodiny,“ poznamenal ředitel Kučera.

Rekonstrukce zahrnovala mimo jiné zateplení objektu, úpravy vnitřních dispozic budovy, instalování nových rozvodů kanalizace i vody, výměnu oken a dveří, výměnu systému vytápění na tepelné čerpadlo a systém na využití dešťové vody, vybavení kluboven a kanceláří novým nábytkem či vybudování hřiště.

Dům není v nové podobě zatím zkolaudovaný, což by se mělo stát ještě v listopadu. „Budeme poukazovat na nedodělky a bude záležet, jak rychle je firma bude schopná napravit,“ podotkla Marešová.

Předlice jsou vedle Mojžíře nejproblémovější ústeckou čtvrtí, žijí tu v drtivé většině Romové. Mnohé zdejší domy vybydleli. Předloni se tu jeden dokonce zřítil, protože jeho konstrukci rozebírali zloději kovů. V troskách jedna žena zahynula a další byla zraněna.

Podle studie Agentury pro sociální začleňování za špatnou situaci ve čtvrti mohou soukromí majitelé domů, kteří je koupili od města a nestarali se o ně, jen od Romů získávali peníze za přemrštěné nájmy (o závěrech agentury zde).

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Najdete na iDNES.cz