Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ministerstvo zamítlo odvolání univerzity, Schichtova vila je památkou

  12:31aktualizováno  12:31
Schichtova vila v Ústí nad Labem se definitivně stala kulturní památkou. Ministerstvo kultury totiž odmítlo odvolání Univerzity Jana Evangelisty Purkyně, která objekt vlastní a která s památkovou ochranou budovy nesouhlasila. Návrh na udělení statutu památky vzešel od ústecké pobočky Národního památkového ústavu.

Schichtova vila byla postavena byla roku 1931. Nyní se stala kulturní památkou. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Schichtova vila

Postavena byla roku 1931. Za jejím vzhledem stojí Schichtův dvorní architekt Paul Brockardt, autor dalších významných ústeckých budov (Vrbenského lázně, vila Franze Petschka, poliklinika).
Byla vybudována jako vzpomínka na barokní šlechtická sídla. Průmyslník Heinrich Schicht se svou ženou Martou v ní žil až do roku 1945, kdy byla továrníkova rodina odsunuta a její majetek znárodněn.
Po válce vila sloužila jako vojensko-politická škola, po revoluci se stala majetkem UJEP.

„Pan ministr Daniel Herman svým rozhodnutím ze dne 21. srpna zamítl rozklad UJEP a rozhodnutí Ministerstva kultury potvrdil. Shledal, že v případě této vily jde o významný doklad stavitelství dané doby, neboť se v ní zachovalo, a to navzdory jejímu následnému využití, množství původních architektonických i dekorativních detailů, a to jak v reprezentativní, tak v obytné části,“ řekla mluvčí ministerstva Helena Markusová.

Ústecký historik a znalec zdejší architektury Martin Krsek prohlášení vily za památku přivítal. „Objekt připomíná bytostné spojení průmyslnické rodiny Schichtů a Ústí nad Labem. Je to honosný reprezentant historizující meziválečné architektury,“ míní Krsek.

UJEP prostory luxusní průmyslníkovy rezidence využíval jako vysokoškolské koleje. Tedy až do prosince 2005, kdy se studenti z vily ve Vaňově odstěhovali na jiné koleje na Klíši a Severní Terase. „Areál koleje K4 ve Vaňově byl uzavřen z důvodů tamních nejvyšších nákladů na jedno lůžko a existence volných lůžek v ostatních kolejích univerzity,“ vysvětlila tehdejší krok mluvčí UJEP Jana Šiková.

Univerzita se snaží objekt prodet více než 10 let

Fotogalerie

Areál je od té doby zavřený a chátrá. Jako svůj terč si ho vyhlédli zloději kovů, kteří si z něj odnesli cenné interiérové prvky - třeba mosazná madla, či historické vodovodní baterie z koupelny. Od té doby jej hlídá bezpečnostní agentura.

Ačkoliv se univerzita snaží nemovitost prodat už více než deset let, dosud vhodného zájemce nenašla. Podle Šikové je hlavním problémem kupní cena. Hodnota celého vaňovského areálu dosahuje podle posudku znalce 60 milionů korun. Jenže za odkoupení všech jeho částí nabídl nejsolventnější zájemce jen třetinu této částky.

Rozhodnutí ministerstva přišlo ve chvíli, kdy se univerzita snaží centralizovat všechny své části do budovaného areálu kampusu. Šiková proto přiznává, že s vaňovskou vilou do budoucna nemá žádné plány.

O využití budovy se bude jednat

 „UJEP nemá pro objekt Schichtovy vily využití a finance do něho vkládané ukrajují univerzitě z celkového objemu státní dotace určené prioritně na vzdělávání a tvůrčí činnost,“ říká a dodává, že o využití nemovitosti se ještě bude mluvit se zástupci města. 

Univerzita průběžně provádí opravy a údržbu objektu, jde ovšem o stavební zásahy dílčího charakteru. Aby se bývalé Schichtovo sídlo dostalo do ideálního stavu, bylo by dle Šikové potřeba investice v řádu desítek milionů. Problémů je celá řada. V budově je například kvůli odpojenému topení zvýšená vlhkost, což se negativně odráží na stavu dřevěného obložení a podlah.

Markusová za Ministerstvo kultury podotkla, že rekonstrukce památky je sice nutná, nikdo však UJEP nebude tlačit k jejímu příliš nákladnému provedení.

Autor:


Nejčtenější

V Českém Švýcarsku hořelo, správci parku našli ohniště a odhozené špekáčky

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

V oblasti Smrkového kopce nedaleko Pravčické brány v Českém Švýcarsku v úterý hořela lesní hrabanka. Zásah hasičů trval...

Nechte dohořet i s nájemníky, reagují lidé na opakované požáry v paneláku

Hasiči museli už desetkrát vyjet k likvidaci požáru v domě v Třebušické ulici...

Už desetkrát museli hasiči v tomto měsíci likvidovat oheň v domě v Třebušické ulici na litvínovském sídlišti Janov, což...Plány na rekreační ráje u Mostu a Ústí narazily na problém s pozemky

Současný pohled na Jezero Most a jeho okolí

Vize, kterak se okolí nových jezer Most a Milada v dohledné době promění v rekreační letoviska a dají silný impulz...

Německá zbrojovka otevřela kvůli armádnímu tendru pobočku na Ústecku

Německá zbrojovka chce v Česku vyrábět bojová vozidla

Jedna z největších světových zbrojovek Rheinmetall otevřela svou pobočku v České republice, konkrétně v Trmicích na...

V lomu na Mostecku se topili otec se synem, zachránit se povedlo jen dítě

Vodní nádrž Matylda v Mostě.

Na koupališti mosteckého Benediktu se odpoledne topil otec se synem. Muže se nepodařilo ani přes několik desítek minut...

Další z rubriky

Rybáři na severu Čech posilují populaci úhořů. Vysadili jich desetitisíce

Mladé úhoře říční vysadili rybáři v Ústeckém a Libereckém kraji. Vypustili 61...

Mladé úhoře říční odlovené v moři u Nizozemska vysadili rybáři ze severočeského rybářského svazu v revírech v Ústeckém...

Dvoutunový ženský akt z roku 1933 stěhoval do muzea těžkotonážní jeřáb

Na stěhování sousoší „Dva ženské akty“ muselo muzeum zajistit autojeřáb o...

Pracovníci muzea v Ústí nad Labem přesunuli dopoledne pomocí těžkotonážního jeřábu jednu z největších dochovaných...

V lomu na Mostecku se topili otec se synem, zachránit se povedlo jen dítě

Vodní nádrž Matylda v Mostě.

Na koupališti mosteckého Benediktu se odpoledne topil otec se synem. Muže se nepodařilo ani přes několik desítek minut...

Najdete na iDNES.cz