Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Unie ocenila záchranu stepí na Lounsku, pomáhají s ní i kozy a ovce

  9:16aktualizováno  9:16
Projekt záchrany stepí na Lounsku získal prestižní celoevropskou Cenu Natura 2000. Ze 163 přihlášených projektů byl jediným oceněným zástupcem Česka. Cenu získal v kategorii komunikace.

Pást se začínalo v roce 2011 na 76 hektarech v okolí Rané, nyní je to už dvojnásobek ploch. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

"Jsme velmi rádi, stepi na Lounsku jsou z přírodovědného hlediska jednou z nejvýznamnějších oblastí naší země a jedinou takovou oblastí v Česku," řekla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která projekt připravila.

Fotogalerie

Stepi se na Lounsku obvykle nacházejí na jižních svazích vulkanických kopců, kde je půda velmi mělká a kamenitá a klima extrémně suché a horké. Jejich záchrana začala v roce 2011, skončí za dva roky a bude stát 1,4 miliony eur.

Cílem projektu je zlepšit stav stepních společenstev a rozšířit jejich plochu zhruba o pětinu. To nejde bez pravidelné péče, tedy pastvy, kosení a vyřezávání náletových dřevin.

"Unie si uvědomuje, že záchrana přírodního dědictví se neobejde bez místních lidí, proto je takový důraz kladen na komunikaci. Jsem rád, že náš projekt získal cenu právě v této kategorii," řekl ředitel agentury František Pelc.

K rozšíření a záchraně oblasti je totiž nejdůležitější majitele pozemků, hospodáře a obyvatele přesvědčit, proč je tak důležitá. To se agentuře zatím daří. Kromě jednání s majiteli pozemků a s obcemi pořádá přednášky, vydala také oblíbené pexeso či komiks o ohroženém druhu zdejších stepí - syslovi, a velmi populární jsou už tradiční Slavnosti stepí na Rané, kam chodí na řadu akcí stovky lidí.

Step málem doplatila na dováženou vlnu

Kvůli záchraně stepní krajiny na Lounsku vznikl pastevecký projekt LIFE+. Pást se začínalo v roce 2011 na 76 hektarech v okolí Rané, nyní je to už dvojnásobek ploch.

Tak jako dnes se na Rané a na svazích okolních kopců na Lounsku páslo po staletí. Udržovala se tím suchá step, kde se dařilo konikleci, modřenci nebo žlutému hlaváčku jarnímu, z živočichů třeba právě kriticky ohroženému syslu obecnému. Koncem devadesátých let se ale pást přestalo, chov ovcí byl ztrátový - vlna dovážená ze Zélandu srazila ceny výkupu z víc než stovky za kilogram na pětikorunu.

Step na kopcích, o kterou nikdo nepečoval, mezitím začala zarůstat šípkovým trním, hlohem, svídou, akátem. Proto teď pastvu na Rané a okolních kopcích platí ochranáři přírody. Ovce vykusují trávu, kozy se postaví na zadní a pustí se i do vyššího trní a větví. Kopyty rozkopávají drny, semena květin snáz vyklíčí a s trusem je zajištěno i jejich šíření, přitom se přírodně hnojí.

Stepi na Lounsku jsou domovem přísně chráněných a vzácných živočichů. Z trav zde roste například všech sedm českých druhů kavylů, lze zde spatřit otakárka ovocného, fenyklového, modrásky ligrusového a východního, saranče skalní nebo pavouka stepníka rudého.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Najdete na iDNES.cz