Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kadaň získala ocenění za integraci Romů, porazila i favorita Obrnice

  11:57aktualizováno  11:57
Severočeská Kadaň získala ocenění Gypsy Spirit. Vyhrála v soutěži Nadace Michaela Kocába a Otevřené společnosti jako město, které letos v Česku udělalo nejvíc práce při integraci Romů do většinové společnosti. Důvodem byla hlavně soustavná péče, kterou Kadaň věnuje vyloučené lokalitě v Prunéřově.

Nové sociální centrum v Prunéřově slouží také dětem. | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

"Vítězství jsem nečekal, mezi nominanty byly i Obrnice, jež mají evropskou cenu. Ale třeba to děláme také dobře," říká starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Cena Gypsy Spirit

V roce 2009 ji přenesl ze Slovenska do Česka bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Smyslem je zvýraznit aktivity, které pomáhají k zapojení Romů do společnosti.

Cena se dávala naposledy v roce 2010, ale pak nastala odmlka, která byla přerušena až letos.

Porotci vyhlásili vítěze šesti kategorií: cenu pro nevládní organizaci má společnost Romodrom, cenu pro společnost či firmu Salesiánské středisko Teplice, pro obec/město Kadaň, pro jednotlivce Emil Cina, za čin roku ji má Irena Drevňáková a speciální cenu pro média dostal František Kostlán ze sdružení Romea.

Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka ale Kadaň vyhrála oprávněně. "Kadaň si zaslouží obrovskou pochvalu. Za krátkou dobu dvou let stihla zvládnout věci, s nimiž se jiná města potýkají mnohem déle," uvedl Šimáček.

Kadaň před časem vytvořila strategický plán, který není zaměřený jen na Romy, ale obecně se týká slabších sociálních skupin. Věnuje se vzdělanosti, zaměstnanosti, bydlení a odstraňování patologických jevů, jako jsou třeba drogy. Jednotlivé projekty přitom neprovádí jen úředníci města, ale také řada dalších organizací či dobrovolníků.

"Když budeme čekat, až nám někdo shůry přijde na pomoc a budeme hořekovat nad svým osudem, tak se ničeho nedočkáme. Cena patří nejen městu, ale i neziskovkám, které nám pomáhají," říká starosta Kulhánek.

Kdo nemá dluh, dostane linoleum

V lokalitě Prunéřov žije v několika starých domech zhruba 300 lidí, většinou Romů. Jejich byty město postupně opravuje, ale za přispění samotných nájemníků.

Nové sociální centrum v Prunéřově slouží také dětem

Motivací pro rodiny, které často měly potíže s placením nájmů, byla jasně nastavená pravidla. Kdo nemá dluh, dostane do bytu nové linoleum. Kdo pravidelně platí aspoň šest měsíců, tomu radnice přispěje na nová okna. V několika dalších bytech pak dostali lidé i nové sprchové kouty.

Další služby obyvatelům Prunéřova nabízejí i neziskové organizace, jež poskytují dluhové poradenství, pomáhají získat práci či alespoň rekvalifikaci.

"Velkou výhodou Kadaně je, že sociální služby nabízí větší počet neziskových organizací, z nichž každá se zaměřuje na jinou oblast, ale dobře se překrývají. Koordinace všech služeb je těžká, ale o to rychlejší jsou potom výsledky," upozornil Šimáček.

V Kadani se přitom do integrace Romů zapojují i další instituce, například střední škola, která otevřela nové obory pro děti, jež z 8. či 9. třídy přešly na úřad práce. Od letoška se ale několik z nich znovu vrátilo k učení.

"To je jeden z hezkých příkladů dobré spolupráce a zatím dobrého výsledku. Tudy vede cesta," tvrdí starosta Kulhánek.

Kadaň ale zaujala třeba i novou sociální firmou na žehlení prádla nebo tím, že další poradny a služby se nevěnují pouze Prunéřovu, ale i dalším lidem z celého města.

Zaujal i Jirkov a Obrnice

Do finále kategorie měst se dostal i Jirkov, jenž porotce zaujal například sociální firmou ONZA. Ta ve městě zajišťuje úklid a údržbu zeleně, přičemž práci nabízí hlavně dlouhodobě nezaměstnaným. Pomáhá jim řešit i další problémy a připravuje je na návrat na pracovní trh, kde s praxí v městské firmě mají větší šanci.

Obrnice zase zaujaly svými asistenty městské policie nebo nízkoprahovými kluby pro mládež. Městečko ale pracuje s Romy, kteří tvoří téměř polovinu obyvatel, delší dobu.

"Obrnice jsou dál než Kadaň, protože s integrací začaly dříve. Kadaň se ale může brzy dostat na stejnou úroveň, rádi budeme obě města vždy uvádět jako příklad nejlepší praxe," řekl Šimáček.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz