Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kadaň získala ocenění za integraci Romů, porazila i favorita Obrnice

  11:57aktualizováno  11:57
Severočeská Kadaň získala ocenění Gypsy Spirit. Vyhrála v soutěži Nadace Michaela Kocába a Otevřené společnosti jako město, které letos v Česku udělalo nejvíc práce při integraci Romů do většinové společnosti. Důvodem byla hlavně soustavná péče, kterou Kadaň věnuje vyloučené lokalitě v Prunéřově.

Nové sociální centrum v Prunéřově slouží také dětem. | foto: Tomáš Kassal, MF DNES

"Vítězství jsem nečekal, mezi nominanty byly i Obrnice, jež mají evropskou cenu. Ale třeba to děláme také dobře," říká starosta Kadaně Jiří Kulhánek.

Cena Gypsy Spirit

V roce 2009 ji přenesl ze Slovenska do Česka bývalý ministr pro lidská práva Michael Kocáb. Smyslem je zvýraznit aktivity, které pomáhají k zapojení Romů do společnosti.

Cena se dávala naposledy v roce 2010, ale pak nastala odmlka, která byla přerušena až letos.

Porotci vyhlásili vítěze šesti kategorií: cenu pro nevládní organizaci má společnost Romodrom, cenu pro společnost či firmu Salesiánské středisko Teplice, pro obec/město Kadaň, pro jednotlivce Emil Cina, za čin roku ji má Irena Drevňáková a speciální cenu pro média dostal František Kostlán ze sdružení Romea.

Podle ředitele Agentury pro sociální začleňování Martina Šimáčka ale Kadaň vyhrála oprávněně. "Kadaň si zaslouží obrovskou pochvalu. Za krátkou dobu dvou let stihla zvládnout věci, s nimiž se jiná města potýkají mnohem déle," uvedl Šimáček.

Kadaň před časem vytvořila strategický plán, který není zaměřený jen na Romy, ale obecně se týká slabších sociálních skupin. Věnuje se vzdělanosti, zaměstnanosti, bydlení a odstraňování patologických jevů, jako jsou třeba drogy. Jednotlivé projekty přitom neprovádí jen úředníci města, ale také řada dalších organizací či dobrovolníků.

"Když budeme čekat, až nám někdo shůry přijde na pomoc a budeme hořekovat nad svým osudem, tak se ničeho nedočkáme. Cena patří nejen městu, ale i neziskovkám, které nám pomáhají," říká starosta Kulhánek.

Kdo nemá dluh, dostane linoleum

V lokalitě Prunéřov žije v několika starých domech zhruba 300 lidí, většinou Romů. Jejich byty město postupně opravuje, ale za přispění samotných nájemníků.

Nové sociální centrum v Prunéřově slouží také dětem

Motivací pro rodiny, které často měly potíže s placením nájmů, byla jasně nastavená pravidla. Kdo nemá dluh, dostane do bytu nové linoleum. Kdo pravidelně platí aspoň šest měsíců, tomu radnice přispěje na nová okna. V několika dalších bytech pak dostali lidé i nové sprchové kouty.

Další služby obyvatelům Prunéřova nabízejí i neziskové organizace, jež poskytují dluhové poradenství, pomáhají získat práci či alespoň rekvalifikaci.

"Velkou výhodou Kadaně je, že sociální služby nabízí větší počet neziskových organizací, z nichž každá se zaměřuje na jinou oblast, ale dobře se překrývají. Koordinace všech služeb je těžká, ale o to rychlejší jsou potom výsledky," upozornil Šimáček.

V Kadani se přitom do integrace Romů zapojují i další instituce, například střední škola, která otevřela nové obory pro děti, jež z 8. či 9. třídy přešly na úřad práce. Od letoška se ale několik z nich znovu vrátilo k učení.

"To je jeden z hezkých příkladů dobré spolupráce a zatím dobrého výsledku. Tudy vede cesta," tvrdí starosta Kulhánek.

Kadaň ale zaujala třeba i novou sociální firmou na žehlení prádla nebo tím, že další poradny a služby se nevěnují pouze Prunéřovu, ale i dalším lidem z celého města.

Zaujal i Jirkov a Obrnice

Do finále kategorie měst se dostal i Jirkov, jenž porotce zaujal například sociální firmou ONZA. Ta ve městě zajišťuje úklid a údržbu zeleně, přičemž práci nabízí hlavně dlouhodobě nezaměstnaným. Pomáhá jim řešit i další problémy a připravuje je na návrat na pracovní trh, kde s praxí v městské firmě mají větší šanci.

Obrnice zase zaujaly svými asistenty městské policie nebo nízkoprahovými kluby pro mládež. Městečko ale pracuje s Romy, kteří tvoří téměř polovinu obyvatel, delší dobu.

"Obrnice jsou dál než Kadaň, protože s integrací začaly dříve. Kadaň se ale může brzy dostat na stejnou úroveň, rádi budeme obě města vždy uvádět jako příklad nejlepší praxe," řekl Šimáček.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz