Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kvůli minimální mzdě v Německu letos stojí kilo chřestu až o euro víc

  8:32aktualizováno  8:32
Chřest v Německu v letošní sezoně výrazně podražil. Je to důsledek vyšší minimální mzdy, která prodražila sklizeň. Kvůli vyšší minimální mzdě v Německu ale ubylo i stánků, u kterých se chřest prodává.

Ilustrační snímek | foto: Barbora Topinková, Rungo.cz

„Nárůst bude jedno euro, za kilogram chřestu tak lidé zaplatí podle jeho kvality 5 až 11 euro,“ potvrzuje šéf saského Svazu pěstitelů chřestu Arndt Heidig.

Svaz sdružuje 20 saských firem. Denně nyní sklízejí 500 kilogramů chřestu, který pěstují na 200 hektarech. Loni měli úrodu tisíc tun chřestu.

Minimální hodinová mzda v Německu platí od ledna a je 8,5 eura (více než 230 korun). Do té doby zákon výši minimální mzdy nestanovoval, nejnižší platy většinou určovaly dohody odborů se zaměstnavatelskými svazy. Na sklizni chřestu v Německu pracují hlavně zahraniční brigádníci, zákon se vztahuje i na ně.

„Je to těžká práce a místní lidé o ni nemají zájem, přestože je dobře placená. Každý rok u nás pracuje 800 brigádníků z Polska a Rumunska, a protože byli hodnoceni podle výkonu, vydělali si už loni více, než byla tehdejší, a často i více, než je nynější minimální mzda,“ říká Martha Ziehlová z braniborské firmy Buschmann & Winkelmann. Protože se mzdy letos počítají z vyššího základu, letos ještě o něco stoupnou.

Stouply i náklady na prodavače u stánku

Buschmann & Winkelmann je největší německý pěstitel chřestu. Z 550 hektarů letos sklidí 3,5 tisíce tun a plánuje růst ceny o 20 až 30 centů za kilogram. Nové brigádníky ale nepřijímá.

„Už máme svůj stálý tým,“ říká Ziehlová. Ke sběru je totiž důležitá zkušenost, jak chřest ze země opatrně vyndat, řádek znovu zahladit a přikrýt plachtou.

Kromě větších peněz pro brigádníky jsou druhým důvodem vyšší ceny chřestu mzdy stovek lidí, kteří ho prodávají u stánků ve městech či podél cest.

„I oni musí mít minimální mzdu. Proto stánků budeme mít letos méně. Alternativou je domluvit prodej v supermarketech a obchodech,“ míní Heidig. Jenže s tím pěstitelé nepočítali a obchod je nutné domluvit předem.

Najít tak například v Drážďanech stánek s chřestem je letos mnohem těžší. Větší je šance v okolí Míšně, kde se saský chřest pěstuje. „U nás nyní kilogram stojí 5 až 11 eur. Ale je začátek sezony, později bude o něco levnější,“ poznamenal Roland Naumann z Nieschützu u Míšně.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Najdete na iDNES.cz