Nakládání ropných kalů na skládce Celio u Litvínova, odkud se převezou ke

Nakládání ropných kalů na skládce Celio u Litvínova, odkud se převezou ke spalování do cementárny v Čížkovicích. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Cementárna v Čížkovicích začne spalovat ropné kaly na konci února

  • 1
Vedení čížkovické cementárny Lafarge rozhodlo, že se spalováním ropných kalů z Ostravska začne na přelomu února a března. Její zástupci to uvedli při prezentaci výsledků spalovací zkoušky. Měření překročení imisních limitů neprokázalo.

Ropné kaly z ostravských lagun se v cementárně budou spalovat jako alternativní palivo nazvané Geobal 4. Spalování začne po pravidelné zimní technologické odstávce provozu.

Kaly na severu

110 tisíc tun kalů z ostravských lagun se změnilo přidáním vápna na palivo nazvané Geobal 4. Na skládku Celio se má vozit do konce roku. Jde vždy o jeden vlak z Ostravy denně.

V následujících šesti letech tam bude materiál uložen a postupně spalován v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic.

Jde o likvidaci starých ekologických zátěží, za níž platí stát miliardy sdružení Čistá Ostrava.

Uvedl to ředitel továrny Ivan Mareš po prezentaci výsledků měření, které firmě vypracovala nezávislá laboratoř. Zkouška proběhla před měsícem, následující týdny se zpracovávaly výsledky.

"Jsme rádi, že se ukázalo, že emise limity splňují. Nevidíme proto důvod, proč to palivo nezařadit do našeho palivového mixu," řekl Mareš.

V něm tvoří uhlí jen asi 40 procent, zbytek jsou drcené plasty, gumová drť a jiné kaly, zejména ty z litvínovského Chemopetrolu.

Přesné výsledky měření vedení cementárny zatím jen ukázalo přes projektor, podobnou tabulku ale novinářům dát nechtělo. Z výsledků vyplývá, že oxidy dusíku odpovídají zhruba 70 procentům limitů, oxidy síry zhruba 55 procentům a organické sloučenin asi 40 procentům.

Cementárna má mírnější normy, zlobí se odpůrci

Odpůrce spalování to ale příliš neuklidnilo. Povolené hodnoty prý uměle navýšila výjimka od krajského úřadu. "Na co jsme odsiřovali elektrárny, když tu teď budeme vypouštět jiná kvanta síry?" ptal se rozzlobeně místostarosta Čížkovic Pavel Kimmer.

Další odpůrci tvrdě kritizovali krajský úřad, který podle nich nese hlavní díl viny. Dal totiž cementárně v roce 2007 povolení, které stanovilo volnější limity než při spalování uhlí a mírnější limity mají Čížkovice i ve srovnání s ostatními cementárnami v Česku. Bez toho by podle nich cementárna limity nesplnila. (o kritice úřadu také čtěte zde)

Cementárna tvrdí, že mírnější normy má proto, že používá jiné vstupní suroviny, v nichž může být více organických zbytků než v klasickém pevném vápenci. "Navýšení je možné, pokud k emisím nedochází z důvodu spalovacího procesu. A naše emise nejsou výsledkem spalovacího procesu," prohlásil Mareš.

Cementárna si zadala měření hlavně proto, aby uklidnila veřejnost. Proti spalování kalů proběhly v Litoměřicích i Teplicích demonstrace. (více o nich zde) Petici podepsalo zhruba deset tisíc lidí.

,