Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další kaly z Ostravy pálit nechceme, uklidňuje cementárna Severočechy

  8:25aktualizováno  8:25
Severočeši se obávají, aby v kraji neskončilo dalších sto tisíc tun ropných kalů z ostravských lagun. Státní podnik Diamo totiž bude hledat způsob, jak je zlikvidovat. Už nyní se v cementárně v Čížkovicích spaluje 110 tisíc tun kalů uložených prozatím u Litvínova. Cementárna však tvrdí, že o další nebude mít zájem.

Ropné kaly z ostravských lagun se po smíchání s vápnem proměnily na materiál, který bude šest let spalovat cementárna Lafarge v Čížkovicích u Lovosic. | foto: Karel PešekMF DNES

"Mluvil jsem s generálním ředitelem cementárny a ujišťoval mě, že už nevezmou ani tunu. Pokud tam nebudou nějaké politicko-lobbistické tlaky, snad to tak také bude," věří člen občanského sdružení Proti Kalům z Litoměřic Libor Pisklák, který loni i letos uspořádal proti skladování a pálení kalů na severu Čech několik protestních akcí.

Z množství kalů, které jsou od loňska uložené na skládce Celio u Litvínova, spálila cementárna v Čížkovicích zatím 8,5 tisíce tun.

"O další palivo z ostravských kalů nemáme zájem, nikdo s námi o tom ani nejednal. Pořád platí, že 110 tisíc tun odebraných v loňském roce nám za podmínek daných pro spoluspalování tohoto alternativního paliva vystačí na pět až šest let," řekla mluvčí Lafarge Cement v Čížkovicích Milena Hucanová.

Skladování a pálení takzvaného Geobalu, který se z kalů vyrábí, je kvůli obavám veřejnosti stále pod kontrolou. Poslední výsledky jsou ze zářijové kontroly, krajský úřad je dostal 1. října. "Kontrolní odběr provedený krajským úřadem opět potvrdil deklarované hodnoty," informovalo tiskové oddělení krajského úřadu.

Lidé z okolí cementárny hlídají kouř i náklaďáky

Vlastní dohled nad převážením a pálením Geobalu má i občanské sdružení z Litoměřic. "Jakmile se začne víc kouřit z komína cementárny, už nám lidé z okolí dávají zprávu," potvrdil Pisklák, že lidé z Čížkovic a okolí závod sami hlídají.

Na jejich popud se chystá občanské sdružení také prověřit, jak probíhá přeprava Geobalu. "Dostali jsme informaci, že už do cementárny nejezdí uzavřené kontejnery, ale obyčejně zaplachtované návěsy. Budeme to prověřovat," zmínil Pisklák.

Kritici pálení kalů z Ostravska na severu Čech spoléhají na to, že příští politická reprezentace kraje už navážení dalších tun Geobalu nedovolí. Politici, kteří se ucházejí o hlasy voličů v Ústeckém kraji, se vesměs dušují, že dalšímu znečišťovaní severních Čech budou bránit.

Hlavní výhrady odpůrců pálení kalů ale přetrvávají. "Hlavně jsme přesvědčení, že celý systém je špatně nastavený. Jednak by se měly kaly likvidovat na místě, kde vznikly, jak o tom mluví i evropská směrnice. A také mi přijde, že se moc neberou v potaz další technologie likvidace. Pořád se používá zajetý systém uložit a spálit. Jsou už ale vyzkoušené možnosti, které možná trvají déle, ale jsou bezpečnější," dodal Pisklák.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Ústí postihl výpadek proudu, nejely trolejbusy ani vlaky

Ilustrační snímek

Desetitisíce lidí na severu Čech postihl odpoledne blackout. Bez proudu se po 15. hodině ocitlo podle mluvčí skupiny...

Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou...

Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem,...

Najdete na iDNES.cz