Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do cementárny na Litoměřicku dorazil poslední náklad ropných kalů

  11:57aktualizováno  11:57
Do cementárny v Čížkovicích na Litoměřicku přijel kamion s posledním nákladem ropných kalů ze skládky v Litvínově. Ropné kaly původně z Ostravska cementárna používala od roku 2011, ušetřila tím uhlí. Spalování kalů už ale ve firmě Lafarge Cement pokračovat nebude.

Do cementárny v Čížkovicích dorazil kamion s posledním nákladem ropných kalů ze skládky v Litvínově. | foto: ČTK

Do areálu cementárny dovezl nákladní vůz zhruba 30 tun Geobalu, což je palivo vyrobené neutralizací vápnem z ostravských kalů. Ještě dnes bude palivo podobné černé hlíně spáleno. 

Fotogalerie

„Další palivo z ostravských kalů spalovat nebudeme. Je pro nás důležité, aby lidé v našem okolí věděli, že naše slovo platí,“ řekl ředitel společnosti Christopher Ehrenberg.

Proti skladování a spalování kalů z Ostravska na severu Čech protestovaly ekologické organizace, část veřejnosti a někteří politici. Nejvyšší správní soud v roce 2015 dospěl k závěru, že úřady při rozhodování o uskladnění desítek tisíc tun kalů na severu Čech chybovaly (více v článku Nelegální skládky kalů přišly stát na dvě miliardy). 

Krajský úřad rozhodl o změně integrovaného povolení v režimu takzvané nepodstatné změny. V zásadě tak vyloučil ekologická sdružení z účasti ve správním řízení, o nepodstatnou změnu však podle soudu nešlo.

Geobal ušetřil uhlí a vápenec

První veřejná spalovací zkouška se v Čížkovicích uskutečnila v roce 2011, od roku 2012 byl Geobal zařazen do palivového mixu. 

Denně přijížděly do cementárny zhruba čtyři kamiony s nákladem z Litvínova. Celkem to bylo zhruba 110 tisíc tun hmoty, s tím, že Geobal se přidával do palivového mixu jako desetiprocentní až patnáctiprocentní podíl.

Využitím Geobalu cementárna ušetřila uhlí a vápenec. „Ušetřené peníze nám pomohly udržet si konkurenceschopnost ve srovnání s ostatními cementárnami v regionu,“ uvedla mluvčí společnosti Milena Hucanová. „Zároveň jsme pomohli úspěšně vyřešit jednu ekologickou zátěž,“ dodala.

Cementárna je vhodná pro energetické využívání některých odpadů. „Kombinací podmínek v naší technologii, tedy vysoké teploty (až 2000 stupňů Celsia, pozn. red.), dlouhá doba hoření a velké množství vápence dávkovaného do systému, je umožněno bezpečné spálení,“ popsala Hucanová.

Žádná z kontrol neodhalila pochybení

Během spalování kalů Česká inspekce životního prostředí a krajský úřad provedly v cementárně 27 kontrol, ani jednou kontroloři neodhalili pochybení.

„Pravidelná měření emisí akreditovanou společností potvrdila, že spalováním Geobalu se nezvýšily emise. Naopak za těchto posledních šest let došlo ke snížení emisních limitů hned dvakrát, a to u emisí prachu zhruba o 30 procent a u emisí dusíku téměř o polovinu,“ prohlásila mluvčí.

Cementárna příští rok investuje téměř 50 milionů korun do zařízení umožňujícího nahradit nebezpečné odpady těmi ostatními. „Budeme více využívat tuhá alternativní paliva, tedy směs drcených plastů, textilu, dřeva a papíru,“ poznamenala Hucanová.

Ostravské laguny představují jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Do areálu chemičky Ostramo se ukládaly odpady z rafinérské výroby a později odpady z regenerace použitých mazacích olejů. 

Odtěžování kalů, které od roku 2004 provádělo sdružení Čistá Ostrava, se zastavilo v roce 2011. V roce 2015 dostala na starost odtěžit zbylých několik desítek tisíc tun kalů společnost AVE CZ. Odtěžit a odvézt musí kaly do konce roku 2018.

Autor:Nejčtenější

Až umřu, bude ještě mladá. Ústecký hejtman vychovává dítě po zabité dceři

Vnučka Nela, o niž se hejtman po smrti její matky stará.

Život Oldřicha Bubeníčka, dlouholetého hejtmana Ústeckého kraje, se po násilné smrti jeho nevlastní dcery od základu...

VIDEO: V lomu Vršany na Mostecku se náhle zbortil obří skládkový stroj

Zborcený skládkový stroj USSK1 v lomu Vršany.

Obvodní báňský úřad a kriminalisté vyšetřují havárii skládkového stroje na hraně lomu Vršany na Mostecku. Zařízení,...Sňatkový podvodník stanul před soudem, s poškozenými ženami má pět dětí

Obžalovaný Jaroslav Doležal před ústeckým soudem.

Ústecký krajský soud začal projednávat případ pětačtyřicetiletého učitele z Prahy Jaroslava Doležala, jenž desítkám žen...

Dejte dráty pod zem, protestují lidé proti stožárům. Zvažují oznámení

(ilustrační snímek)

Žádné zdvojené stožáry velmi vysokého napětí kolem našich domů nechceme. Tak zní vzkaz obyvatel Jílového u Hodkovic nad...

Zastřelení řidiče v Chomutově bylo zbytečné, nikoho neohrožoval, říká obžaloba

Na snímku je bratr zastřeleného Dušan a poraněný pes oběti incidentu (29....

Obžaloba podaná na muže, který loni v květnu na sídlišti v Chomutově zastřelil Roma v dodávce, popírá, že by řidič...

Další z rubriky

Na Mostecku vzrostla kriminalita dětí. Za rok více než dvojnásobně

(Ilustrační snímek)

Více než dvojnásobně vzrostla v loňském roce kriminalita dětí na Mostecku. Týkala se 89 dětí do 15 let, které nejsou...

Vjela autobusu přímo do cesty, pak už byla všude pára, líčili svědci nehodu

Obžalovaná Monika V. u soudu skrývala svou tvář.

Až osmileté vězení hrozí Monice V. za dva roky starou dopravní nehodu autobusu u Klášterce nad Ohří. Obžaloba řidičku...

Tyran z Krupky bude ve vězení o půl roku déle kvůli napadení přítelkyně

Nikolas Bady před ústeckým okresním soudem.

Nikolas Bady známý jako „tyran z Krupky“ si vyslechl další rozsudek. Dvaadvacetiletý násilník, jenž si v současné době...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz