Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do cementárny na Litoměřicku dorazil poslední náklad ropných kalů

  11:57aktualizováno  11:57
Do cementárny v Čížkovicích na Litoměřicku přijel kamion s posledním nákladem ropných kalů ze skládky v Litvínově. Ropné kaly původně z Ostravska cementárna používala od roku 2011, ušetřila tím uhlí. Spalování kalů už ale ve firmě Lafarge Cement pokračovat nebude.

Do cementárny v Čížkovicích dorazil kamion s posledním nákladem ropných kalů ze skládky v Litvínově. | foto: ČTK

Do areálu cementárny dovezl nákladní vůz zhruba 30 tun Geobalu, což je palivo vyrobené neutralizací vápnem z ostravských kalů. Ještě dnes bude palivo podobné černé hlíně spáleno. 

Fotogalerie

„Další palivo z ostravských kalů spalovat nebudeme. Je pro nás důležité, aby lidé v našem okolí věděli, že naše slovo platí,“ řekl ředitel společnosti Christopher Ehrenberg.

Proti skladování a spalování kalů z Ostravska na severu Čech protestovaly ekologické organizace, část veřejnosti a někteří politici. Nejvyšší správní soud v roce 2015 dospěl k závěru, že úřady při rozhodování o uskladnění desítek tisíc tun kalů na severu Čech chybovaly (více v článku Nelegální skládky kalů přišly stát na dvě miliardy). 

Krajský úřad rozhodl o změně integrovaného povolení v režimu takzvané nepodstatné změny. V zásadě tak vyloučil ekologická sdružení z účasti ve správním řízení, o nepodstatnou změnu však podle soudu nešlo.

Geobal ušetřil uhlí a vápenec

První veřejná spalovací zkouška se v Čížkovicích uskutečnila v roce 2011, od roku 2012 byl Geobal zařazen do palivového mixu. 

Denně přijížděly do cementárny zhruba čtyři kamiony s nákladem z Litvínova. Celkem to bylo zhruba 110 tisíc tun hmoty, s tím, že Geobal se přidával do palivového mixu jako desetiprocentní až patnáctiprocentní podíl.

Využitím Geobalu cementárna ušetřila uhlí a vápenec. „Ušetřené peníze nám pomohly udržet si konkurenceschopnost ve srovnání s ostatními cementárnami v regionu,“ uvedla mluvčí společnosti Milena Hucanová. „Zároveň jsme pomohli úspěšně vyřešit jednu ekologickou zátěž,“ dodala.

Cementárna je vhodná pro energetické využívání některých odpadů. „Kombinací podmínek v naší technologii, tedy vysoké teploty (až 2000 stupňů Celsia, pozn. red.), dlouhá doba hoření a velké množství vápence dávkovaného do systému, je umožněno bezpečné spálení,“ popsala Hucanová.

Žádná z kontrol neodhalila pochybení

Během spalování kalů Česká inspekce životního prostředí a krajský úřad provedly v cementárně 27 kontrol, ani jednou kontroloři neodhalili pochybení.

„Pravidelná měření emisí akreditovanou společností potvrdila, že spalováním Geobalu se nezvýšily emise. Naopak za těchto posledních šest let došlo ke snížení emisních limitů hned dvakrát, a to u emisí prachu zhruba o 30 procent a u emisí dusíku téměř o polovinu,“ prohlásila mluvčí.

Cementárna příští rok investuje téměř 50 milionů korun do zařízení umožňujícího nahradit nebezpečné odpady těmi ostatními. „Budeme více využívat tuhá alternativní paliva, tedy směs drcených plastů, textilu, dřeva a papíru,“ poznamenala Hucanová.

Ostravské laguny představují jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Do areálu chemičky Ostramo se ukládaly odpady z rafinérské výroby a později odpady z regenerace použitých mazacích olejů. 

Odtěžování kalů, které od roku 2004 provádělo sdružení Čistá Ostrava, se zastavilo v roce 2011. V roce 2015 dostala na starost odtěžit zbylých několik desítek tisíc tun kalů společnost AVE CZ. Odtěžit a odvézt musí kaly do konce roku 2018.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Dopravce v Ústí najal na mimosoudní vymáhání dluhů pražské advokáty

(Ilustrační snímek)

Dopravnímu podniku v Ústí nad Labem nově pomáhá s mimosoudním vymáháním pohledávek pražská advokátní kancelář M. B. A....

Policie navrhne obžalovat muže za video schvalující zastřelení Roma

Policisté na chomutovském sídlišti, kde byl zastřelen Rom.

Policisté v Chomutově chtějí dostat před soud plzeňského kulturistu a zápasníka Filipa Grznára, který na sociálních...

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz