Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do cementárny na Litoměřicku dorazil poslední náklad ropných kalů

  11:57aktualizováno  11:57
Do cementárny v Čížkovicích na Litoměřicku přijel kamion s posledním nákladem ropných kalů ze skládky v Litvínově. Ropné kaly původně z Ostravska cementárna používala od roku 2011, ušetřila tím uhlí. Spalování kalů už ale ve firmě Lafarge Cement pokračovat nebude.

Do cementárny v Čížkovicích dorazil kamion s posledním nákladem ropných kalů ze skládky v Litvínově. | foto: ČTK

Do areálu cementárny dovezl nákladní vůz zhruba 30 tun Geobalu, což je palivo vyrobené neutralizací vápnem z ostravských kalů. Ještě dnes bude palivo podobné černé hlíně spáleno. 

Fotogalerie

„Další palivo z ostravských kalů spalovat nebudeme. Je pro nás důležité, aby lidé v našem okolí věděli, že naše slovo platí,“ řekl ředitel společnosti Christopher Ehrenberg.

Proti skladování a spalování kalů z Ostravska na severu Čech protestovaly ekologické organizace, část veřejnosti a někteří politici. Nejvyšší správní soud v roce 2015 dospěl k závěru, že úřady při rozhodování o uskladnění desítek tisíc tun kalů na severu Čech chybovaly (více v článku Nelegální skládky kalů přišly stát na dvě miliardy). 

Krajský úřad rozhodl o změně integrovaného povolení v režimu takzvané nepodstatné změny. V zásadě tak vyloučil ekologická sdružení z účasti ve správním řízení, o nepodstatnou změnu však podle soudu nešlo.

Geobal ušetřil uhlí a vápenec

První veřejná spalovací zkouška se v Čížkovicích uskutečnila v roce 2011, od roku 2012 byl Geobal zařazen do palivového mixu. 

Denně přijížděly do cementárny zhruba čtyři kamiony s nákladem z Litvínova. Celkem to bylo zhruba 110 tisíc tun hmoty, s tím, že Geobal se přidával do palivového mixu jako desetiprocentní až patnáctiprocentní podíl.

Využitím Geobalu cementárna ušetřila uhlí a vápenec. „Ušetřené peníze nám pomohly udržet si konkurenceschopnost ve srovnání s ostatními cementárnami v regionu,“ uvedla mluvčí společnosti Milena Hucanová. „Zároveň jsme pomohli úspěšně vyřešit jednu ekologickou zátěž,“ dodala.

Cementárna je vhodná pro energetické využívání některých odpadů. „Kombinací podmínek v naší technologii, tedy vysoké teploty (až 2000 stupňů Celsia, pozn. red.), dlouhá doba hoření a velké množství vápence dávkovaného do systému, je umožněno bezpečné spálení,“ popsala Hucanová.

Žádná z kontrol neodhalila pochybení

Během spalování kalů Česká inspekce životního prostředí a krajský úřad provedly v cementárně 27 kontrol, ani jednou kontroloři neodhalili pochybení.

„Pravidelná měření emisí akreditovanou společností potvrdila, že spalováním Geobalu se nezvýšily emise. Naopak za těchto posledních šest let došlo ke snížení emisních limitů hned dvakrát, a to u emisí prachu zhruba o 30 procent a u emisí dusíku téměř o polovinu,“ prohlásila mluvčí.

Cementárna příští rok investuje téměř 50 milionů korun do zařízení umožňujícího nahradit nebezpečné odpady těmi ostatními. „Budeme více využívat tuhá alternativní paliva, tedy směs drcených plastů, textilu, dřeva a papíru,“ poznamenala Hucanová.

Ostravské laguny představují jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Do areálu chemičky Ostramo se ukládaly odpady z rafinérské výroby a později odpady z regenerace použitých mazacích olejů. 

Odtěžování kalů, které od roku 2004 provádělo sdružení Čistá Ostrava, se zastavilo v roce 2011. V roce 2015 dostala na starost odtěžit zbylých několik desítek tisíc tun kalů společnost AVE CZ. Odtěžit a odvézt musí kaly do konce roku 2018.

Autor:


Nejčtenější

Vlk strhl laň přímo před fotopastí v Českém Švýcarsku, pak se fotil znovu

Fotopast umístěná u jednoho z krmelců v Národním parku České Švýcarsko...

Jedna z fotopastí u krmelce v Národním parku České Švýcarsko vydala zajímavé svědectví o výskytu vlků na tomto území....

Je to pitomec, prohlásila školačka oceněná za zákrok proti lupiči

Školačka pomohla okradené ženě

Třináctiletá Eliška Holakovská z Ústí nad Labem se před pár týdny stala svědkem přepadení. Muž chtěl na ulici oloupit...Výstavba arabské vesnice u Teplic se znovu přiblížila, kraj není proti

Arabští investoři skoupili v modlanských částech Drahkov, Suché a také Kvítkov...

Výstavba arabské vesnice v Modlanech u Teplic se opět přiblížila. Projekt kuvajtského developera jménem Ali Ali, který...

Mariánská skála v Ústí skrývá poklady, starý plán nacistů na tunel ožívá

Vstup do útrob Mariánské skály.

Bez baterky v ruce nebo na čele nemá nikdo šanci prohlédnout si, co ukrývají útroby Mariánské skály v Ústí nad Labem za...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...

Další z rubriky

Internetový podvodník někomu peníze vracel, výměnou za kladné hodnocení

Ilustrační snímek

Neobvyklého internetového podvodníka stíhá policie v Teplicích. Pětatřicetiletý muž nabízel mobilní telefony od...

Plány na rekreační ráje u Mostu a Ústí narazily na problém s pozemky

Současný pohled na Jezero Most a jeho okolí

Vize, kterak se okolí nových jezer Most a Milada v dohledné době promění v rekreační letoviska a dají silný impulz...

Kolony, kolaps zásobování. Oprava mostů v Lounech děsí řidiče i firmy

Dvojmostí v lounské Říční ulici, které je třeba opravit. Benzinová pumpa či...

Na devět měsíců se zavře cesta přes dva lounské mosty nad tratí a bude se jezdit kyvadlově objížďkou po cestě pro...

Najdete na iDNES.cz