Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Do cementárny na Litoměřicku dorazil poslední náklad ropných kalů

  11:57aktualizováno  11:57
Do cementárny v Čížkovicích na Litoměřicku přijel kamion s posledním nákladem ropných kalů ze skládky v Litvínově. Ropné kaly původně z Ostravska cementárna používala od roku 2011, ušetřila tím uhlí. Spalování kalů už ale ve firmě Lafarge Cement pokračovat nebude.

Do cementárny v Čížkovicích dorazil kamion s posledním nákladem ropných kalů ze skládky v Litvínově. | foto: ČTK

Do areálu cementárny dovezl nákladní vůz zhruba 30 tun Geobalu, což je palivo vyrobené neutralizací vápnem z ostravských kalů. Ještě dnes bude palivo podobné černé hlíně spáleno. 

Fotogalerie

„Další palivo z ostravských kalů spalovat nebudeme. Je pro nás důležité, aby lidé v našem okolí věděli, že naše slovo platí,“ řekl ředitel společnosti Christopher Ehrenberg.

Proti skladování a spalování kalů z Ostravska na severu Čech protestovaly ekologické organizace, část veřejnosti a někteří politici. Nejvyšší správní soud v roce 2015 dospěl k závěru, že úřady při rozhodování o uskladnění desítek tisíc tun kalů na severu Čech chybovaly (více v článku Nelegální skládky kalů přišly stát na dvě miliardy). 

Krajský úřad rozhodl o změně integrovaného povolení v režimu takzvané nepodstatné změny. V zásadě tak vyloučil ekologická sdružení z účasti ve správním řízení, o nepodstatnou změnu však podle soudu nešlo.

Geobal ušetřil uhlí a vápenec

První veřejná spalovací zkouška se v Čížkovicích uskutečnila v roce 2011, od roku 2012 byl Geobal zařazen do palivového mixu. 

Denně přijížděly do cementárny zhruba čtyři kamiony s nákladem z Litvínova. Celkem to bylo zhruba 110 tisíc tun hmoty, s tím, že Geobal se přidával do palivového mixu jako desetiprocentní až patnáctiprocentní podíl.

Využitím Geobalu cementárna ušetřila uhlí a vápenec. „Ušetřené peníze nám pomohly udržet si konkurenceschopnost ve srovnání s ostatními cementárnami v regionu,“ uvedla mluvčí společnosti Milena Hucanová. „Zároveň jsme pomohli úspěšně vyřešit jednu ekologickou zátěž,“ dodala.

Cementárna je vhodná pro energetické využívání některých odpadů. „Kombinací podmínek v naší technologii, tedy vysoké teploty (až 2000 stupňů Celsia, pozn. red.), dlouhá doba hoření a velké množství vápence dávkovaného do systému, je umožněno bezpečné spálení,“ popsala Hucanová.

Žádná z kontrol neodhalila pochybení

Během spalování kalů Česká inspekce životního prostředí a krajský úřad provedly v cementárně 27 kontrol, ani jednou kontroloři neodhalili pochybení.

„Pravidelná měření emisí akreditovanou společností potvrdila, že spalováním Geobalu se nezvýšily emise. Naopak za těchto posledních šest let došlo ke snížení emisních limitů hned dvakrát, a to u emisí prachu zhruba o 30 procent a u emisí dusíku téměř o polovinu,“ prohlásila mluvčí.

Cementárna příští rok investuje téměř 50 milionů korun do zařízení umožňujícího nahradit nebezpečné odpady těmi ostatními. „Budeme více využívat tuhá alternativní paliva, tedy směs drcených plastů, textilu, dřeva a papíru,“ poznamenala Hucanová.

Ostravské laguny představují jednu z největších ekologických zátěží v Česku. Do areálu chemičky Ostramo se ukládaly odpady z rafinérské výroby a později odpady z regenerace použitých mazacích olejů. 

Odtěžování kalů, které od roku 2004 provádělo sdružení Čistá Ostrava, se zastavilo v roce 2011. V roce 2015 dostala na starost odtěžit zbylých několik desítek tisíc tun kalů společnost AVE CZ. Odtěžit a odvézt musí kaly do konce roku 2018.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice remizovaly a pustily do čela Hradec, který dal čtyři góly

Momentka ze zápasu druhé fotbalové ligy mezi Hradcem Králové a Žižkovem.

Fotbalisté Hradce Králové v devátém kole druhé ligy rozstříleli Žižkov 4:0 a posunuli se do čela tabulky, když...

Další z rubriky

Největším problémem Ústí jsou vyloučené lokality, říká Michaela Vaňková

Členkou ústecké ČSSD je Michaela Vaňková 10 let. Nyní kandiduje na ústeckou...

Vyloučené lokality jsou podle Michaely Vaňkové, jedničky ČSSD pro nadcházející komunální volby v Ústí nad Labem,...

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

O nevyužitou historickou budovu v Litvínově by se mohl starat kraj

Budova Radničního sklípku (uprostřed) je jednou z nejstarších dochovaných domů...

Radniční sklípek v Litvínově nepůjde do dražby, ale zřejmě se stane majetkem Ústeckého kraje. Vedení města Litvínov,...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz