Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Libor Teichmann, MF DNES

Čekáte na kloub? Tak čekejte dál, zní z nemocnic

  • 4
Litoměřická nemocnice kvůli spoření odkládá některé operace. Pacientům některých zdravotních pojišťoven, které kvůli ekonomické krizi šetří, se prodlužují čekací lhůty na operace kloubů. Podobný scénář hrozí i v dalších městech.

"V současné době máme největší problémy s menšími zdravotními pojišťovnami, kde došlo do určité míry ke stagnaci v meziročních platbách. U některých operací typu endoprotéz kolenního nebo kyčelního kloubu dochází k jejich odkládání na příští rok," přibližuje situaci ředitel litoměřické městské nemocnice Leoš Vysoudil.

ŠKRTY V POJIŠTĚNÍ

Další hrozbou pro nemocnice i pacienty je plošné pětiprocentní snížení úhrad z veřejného zdravotního pojištění, o jehož zavedení se uvažuje pro příští rok. "V našem případě by to znamenalo výpadek v řádech desítek milionů korun," obávají se v litoměřické nemocnici. Podobně to vidí v Kadani.

Nemocnice se podle něj snaží s pojišťovnami jednat, zda by jí nevyšly vstříc a platby nenavýšily. "S některými se to podařilo, s některými ne, takže část pacientů bude muset počkat do příštího roku," dodal.

Podobná situace hrozí také v kadaňské nemocnici. Zatím se tu operace kloubů neodkládají, otázkou je, jak dlouho to ještě vydrží. Pojišťovny rok od roku omezují jejich počet.

"V letošním roce to bylo tuším o 7 procent méně než v tom loňském a dá se očekávat, že příští rok může být celkový počet ještě nižší," informoval ředitel kadaňské nemocnice Josef Mašek.

Operace kloubů pojišťovny limitují

Cena umělého kloubu se pohybuje okolo 40 až 60 tisíc korun. Jediné, co podle Maška pojišťovny u malých nemocnic limitují, jsou právě operace náhrad kyčelních a kolenních kloubů. "Ty jsou vždy limitované počtem a cenou na jeden rok," doplnil.

"Je v zásadě věcí nemocnice, jak s těmito prostředky naloží, jak vyhodnotí naléhavost operace. Rozhoduje samozřejmě hledisko akutnosti operace. U nich se pojišťovna nikterak nezdráhá zákrok uhradit," reagoval Mario Böhme, vedoucí oddělení marketingu Oborové zdravotní pojišťovny.

Připustil však, že pozvolné meziroční snižování objemu úhrad souvisí mimo jiné s ekonomickou krizí.

"Střetávají se tu totiž dvě věci, které zdravotní pojišťovna nemůže zcela ovlivnit. Jednak požadavek na růst výdajů ve zdravotní péči a současně klesající výběr pojistného z důvodů ekonomické krize, respektive s ní spojené nezaměstnanosti nebo poklesu reálných příjmů, ze kterých se pojistné odvádí," podotkl Böhme.

V těžké situaci se kvůli úhradám péče ocitá také žatecká nemocnice. Oproti loňskému roku se tu totiž objem poskytnuté péče prudce navýšil - léčí se tu řada pacientů z Loun, kde je nemocnice od ledna zavřená.

Většina menších pojišťoven to ale odmítá zohlednit. Podle ředitele Čestmíra Nováka bude mít nedostatečné financování přímý dopad na pacienty některých pojišťoven. "Budeme oddalovat odkladné operační výkony a ostatní specializovaná vyšetření," uvedl.

,