Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí by mohlo mít po 2 měsících opět funkční radu. Naděje tu je

  8:59aktualizováno  8:59
Poprvé od rozpadu rady města Ústí oficiálně zaznělo, jak by nové vedení radnice mohlo vypadat. Zastupitelé z bývalého hnutí ANO kolem Martina Maty a TOP 09 na posledním zasedání zastupitelstva nabídli, že radu doplní, aby byla funkční.

Atrium ústeckého magistrátu | foto: Petr KreutzerMF DNES

Jejich návrhem se ale ostatní zastupitelé odmítli zabývat. Nepodpořila ho ani primátorka Věra Nechybová. Projekt ale úplně ze stolu nespadl, příští týden se má probrat na schůzce.

Rada města

Tvoří ji primátorka Věra Nechybová (nestr.), náměstci Jiří Madar (UFO) a Pavel Dufek (nestr.) a radní Lukáš Konečný (UFO). Do hry se teď dostal návrh, že je doplní Radim Bzura, Ilona Tajchnerová (oba TOP 09), Martin Mata, Pavel Štěpař a Milan Krejčí (všichni dříve ANO).

„Pokud rada není několik měsíců funkční a žádný ze subjektů do ní nebyl ochotný vyslat své zástupce, byli jsme svolní po opakované výzvě vedení města přijmout odpovědnost a radu doplnit,“ říká Radim Bzura (TOP 09) .

„Ovšem za předpokladu, že by byl počet radních devět a zvolení by nebylo závislé na hlasech KSČM,“ poznamenává Bzura.

Rada města nemůže o ničem rozhodovat už dva měsíce (o zhroucení městské rady jsme psali zde) . Trpělivost tak došla i Martinu Matovi (dříve ANO).

„Jestliže stávající vedení města není ochotný nikdo z politických stran vyměnit, pak jediná cesta směřovala k tomu, že se rada doplní,“ podotkl k návrhu na dovolení městské rady Mata.

Bod se na pořad jednání nedostal

Jenže zastupitelé tento bod nezařadili na program, podle primátorky se připravil moc narychlo, nebyl předjednaný a prodiskutovaný.

Primátorka Nechybová přitom před dvěma měsíci, kdy se čtyřčlenná rada stala neusnášeníschopnou, protože tehdy ji nechtěl nikdo doplnit, reagovala poměrně ostře.

„Velmi mě zaráží, že nikdo nemá chuť pracovat ve prospěch Ústečanů a podílet se na chodu města,“ reagovala tehdy.

„Chtěli jsme tím popřít to, co říká paní primátorka, že lidé nechtějí pracovat pro město,“ kontruje nyní zastupitel Bzura.

Projekt politiků ještě žije

Přestože zastupitelé o možnosti vzkřísit radu nechtěli jednat, projekt politiků kolem Bzury a Maty není úplně mrtvý. V pondělí je totiž smluvená schůzka, na níž mají představitelé současných a potenciálních radních podobu nové rady prodiskutovat.

Zda se na ní dohoda o nové radě uzavře, lze jen hádat. „Setkání bylo sjednané, další vývoj nelze předvídat,“ sdělila zdrženlivě primátorka.

Aktuální plán má podporu dvou zastupitelů TOP 09, šesti bývalých zastupitelů ANO a osmi zastupitelů PRO! Ústí a jeho bývalých kolegů.

„Jde o jednu z krajních cest, kterou jsme ochotní podpořit,“ uvedl lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas. Pokud na tento plán kývne i primátorka s trojicí zbylých radních, vedení města bude opět funkční.

V pondělí se tedy ukáže, zda je Ústí blíž tomu, že bude mít opět standardní vládu. Nyní ho provizorně řídí primátorka, která vykonává část kompetencí rady.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Nikdy nebyl agresivní, byl to šok, řekla manželka obžalovaného střelce

U soudu vypovídal postřelený muž, obžalovaný se jednání neúčastnil

Ústecký krajský soud začal řešit případ vleklých sousedských neshod, které loni v létě vyvrcholily střelbou. Obžalovaný...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz