Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obří Business Park Teplice má stopku, stavbu hal kraj stále nepovolil

  8:05aktualizováno  8:05
Lidé, spolky a radnice obcí u Teplic, které bojují proti plánované výstavbě sedmi monstrózních železobetonových hal poblíž Rtyně nad Bílinou a Modlan, si mohou opět na chvíli oddechnout. Krajský úřad je nepovolil.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jan Karásek, MAFRA

Na základě doporučení zpracovatele posudku totiž i podruhé vrátil krajský úřad dokumentaci vlivů na životní prostředí k záměru oznamovateli. Firma CTP Invest ji musí znovu doplnit.

„Doporučuji vrácení dokumentace k doplnění o posuzování vlivů na životní prostředí. Hodnocení vlivů na životní prostředí a veřejné zdraví provedené v dokumentaci neposkytuje dostatečné informace o velikosti a významnosti důsledků zamýšleného záměru na některé složky a faktory životního prostředí,“ uvedl v posudku jeho zpracovatel Alexandr Mertl.

Sedm univerzálních hal pro skladování a lehkou výrobu má vyrůst na ploše více než 134 tisíc metrů čtverečních v katastrálním území Malhostice, Velvěty a Žichlice u Modlan, nedaleko rychlostní silnice R63 z Teplic směrem k D8. 

Nejmenší objekt má mít 6 211 metrů čtverečních, největší 32 573 metrů čtverečních.

Narušilo by to ráz krajiny, bojí se lidé

Podle projektu se zde mají vyrábět antény a příslušenství pro bezdrátová připojení, stojany na kosmetické výrobky pro obchodní řetězce. Má tu být i provoz na kompletaci dětských hřišť a sportovišť. 

Vzniknout zde má i 514 parkovacích míst pro auta.

Proti výstavbě od počátku bojují lidé z obcí Rtyně nad Bílinou, Modlany, Bystřany či spolky Stop tunelům, Periferní vidění a Přátelé přírody. Shodně upozorňují na to, že by se pro ni našla vhodnější lokalita než „zelená louka“.

„Naruší to ráz krajiny. Proč to nepostaví v nějaké průmyslové zóně, kde už haly stojí?“ podivil se už na podzim starosta Rtyně nad Bílinou Jaroslav Liška.

Investor zůstává neznámý

Vlastníkem pozemků, na kterých má Business Park Teplice nejpozději do roku 2020 vyrůst, je společnost PH-Real. Investor ale dál zůstává neznámý. 

„V tomto ohledu jsem vázán mlčenlivostí,“ sdělil člen představenstva společnosti Jan Benda. 

Na dotaz, zda je pro firmu vrácení dokumentace velkou komplikací, odpověděl: „Pro nás to nic neznamená. Veškerou dokumentaci vyřizuje oznamovatel pověřený investorem. Dalo se ale očekávat, že to neprojde na první dobrou, ke stavbám podobného rozsahu se vždy vyjadřují dotčené orgány, samosprávy, fyzické osoby i různá sdružení a snaží se projekt koordinovat“.

Firma CTP Invest nyní bude dokumentaci doplňovat a poté se k ní znovu vyjádří krajský úřad. Ten už se záměrem zabýval podruhé, poprvé jej odmítl loni na podzim ve zjišťovacím řízení (více o tom zde). 

Tehdy konstatoval, že Business Park Teplice může mít významný vliv na životní prostředí a veřejné zdraví. Oznamovatel pak musel přepracovat projektovou dokumentaci a zadat ji do informačního systému EIA k posouzení vlivu na životní prostředí. Ani napodruhé ale neuspěl.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

O nevyužitou historickou budovu v Litvínově by se mohl starat kraj

Budova Radničního sklípku (uprostřed) je jednou z nejstarších dochovaných domů...

Radniční sklípek v Litvínově nepůjde do dražby, ale zřejmě se stane majetkem Ústeckého kraje. Vedení města Litvínov,...

Vrch Rubín má novou vyhlídkovou věž, tvoří ji pět set dubových klád

Nová vyhlídková věž na vrchu Rubín.

Pět set kusů dubových klád tvoří novou vyhlídkovou věž na vrchu Rubín nedaleko Podbořan. Výška věže je 7,33 metru a do...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

Najdete na iDNES.cz