Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chtěli dát uprchlíkům kus univerzity, zdůvodnili pučisté převrat v Ústí

  9:14aktualizováno  9:14
Pučisté z bývalé ústecké ANO zpětně zdůvodnili, proč rozbili koalici s hnutím PRO! Ústí a odvolali svého primátora. Mimo jiné veřejnosti předložili tvrzení, že bývalá koalice chtěla ubytovat na ústecké univerzitě stovky uprchlíků. Odvolané vedení města to odmítá.

Novou primátorkou Ústí nad Labem se stala Věra Nechybová, která se jen chvíli před tím stala zastupitelkou jako náhradnice za Josefa Matějku označovaného za hlavního strůjce rozkolu ústecké ANO. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Pověstnou poslední kapkou pro nás bylo, že na posledním zasedání rady města zástupci PRO! Ústí informovali o záměru nabídnout ministerstvu vnitra budovy UJEP (ústecká univerzita) pro uprchlíky,“ napsala čtveřice zastupitelů. Dodala, že zástupci PRO! Ústí požadovali, aby se jejich návrh nezanesl do oficiálního zápisu z jednání, a nebyl tak k dispozici veřejnosti.

Převrat v Ústí

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (více o situaci v Ústí zde).

Celostátní vedení ANO s pučem v Ústí nesouhlasí a ústeckou organizaci zrušilo.

„Považujeme za naprosto skandální přípravu takových kroků. Ústí nad Labem se potýká se sociálními problémy a přísun až stovek uprchlíků by znamenal konec křehkého sociálního smíru,“ komentovala to čtveřice.

Na tvrzení křídla bývalého ANO kolem nové primátorky Věry Nechybové už na první pohled zarazí, že politici měli nabízet budovu, která městu nepatří.

„Vedení UJEP nejednalo oficiálně ani neoficiálně s bývalým vedením města, ani s jinými osobami, o možnosti poskytnout budovy UJEP pro případné uprchlíky,“ sdělila mluvčí univerzity Jana Šiková.

Bývalá náměstkyně primátora Jana Bohuňková z PRO! Ústí označila tvrzení skupiny kolem Nechybové za lži a hloupé nesmysly. „Čtveřice pučistů se prostě jen pokusila v rámci skandalizování odvolaného vedení města primitivně zneužít problému, který je momentálně v české společnosti velmi citlivý,“ poznamenala Bohuňková.

Plán byl pět bytů pro azylanty, aby se Ústí vyhnulo lavině

Přiblížila, že na konci jednání rady města kolegy informovala o úvahách, jak předejít přílivu uprchlíků do Ústí v případě, že by Česko zasáhla výraznější migrační vlna. Město se kvůli nestabilní sociální situaci ve městě na takovou množnost připravovalo ve spolupráci s ministerstvem vnitra a Poradnou pro integraci.

„Jednou z uvažovaných možností bylo zrekonstruovat z dotací ministerstva pět bytů, které bychom nabídli prověřeným osobám s udělenou mezinárodní ochranou, tedy ne obecně uprchlíkům, ale azylantům, například Ukrajincům, pronásledovaným matkám samoživitelkám či syrským křesťanům. Těm bychom zároveň nabídli práci pro město. Tak bychom ve spolupráci s ministerstvem naplnili za město pomyslné ‚dobrovolné kvóty‘ ve snaze vyhnout se dalšímu přílivu cizinců,“ uvedla Bohuňková.

Tvrzení o univerzitní budově pro uprchlíky bylo jen jedním z mnoha, která skupina kolem primátorky uvedla.

Lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas celé prohlášení odmítl.

„Vylití kbelíku špíny má odvést pozornost od faktu, že tito lidé učinili puč, uzavřeli pakt s opozicí a mají složit mandát. Prohlášení, které poskytli, je směs nesmyslů, lží a dezinterpretovaných neúplných informací,“ reagoval Hausenblas.

Bývalé vedení města pak jednotlivé body rozebralo a připojilo k ním svůj komentář (celé prohlášení pučistů s červeným komentářem bývalého vedení zde).

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz