Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chtěli dát uprchlíkům kus univerzity, zdůvodnili pučisté převrat v Ústí

  9:14aktualizováno  9:14
Pučisté z bývalé ústecké ANO zpětně zdůvodnili, proč rozbili koalici s hnutím PRO! Ústí a odvolali svého primátora. Mimo jiné veřejnosti předložili tvrzení, že bývalá koalice chtěla ubytovat na ústecké univerzitě stovky uprchlíků. Odvolané vedení města to odmítá.

Novou primátorkou Ústí nad Labem se stala Věra Nechybová, která se jen chvíli před tím stala zastupitelkou jako náhradnice za Josefa Matějku označovaného za hlavního strůjce rozkolu ústecké ANO. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Pověstnou poslední kapkou pro nás bylo, že na posledním zasedání rady města zástupci PRO! Ústí informovali o záměru nabídnout ministerstvu vnitra budovy UJEP (ústecká univerzita) pro uprchlíky,“ napsala čtveřice zastupitelů. Dodala, že zástupci PRO! Ústí požadovali, aby se jejich návrh nezanesl do oficiálního zápisu z jednání, a nebyl tak k dispozici veřejnosti.

Převrat v Ústí

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (více o situaci v Ústí zde).

Celostátní vedení ANO s pučem v Ústí nesouhlasí a ústeckou organizaci zrušilo.

„Považujeme za naprosto skandální přípravu takových kroků. Ústí nad Labem se potýká se sociálními problémy a přísun až stovek uprchlíků by znamenal konec křehkého sociálního smíru,“ komentovala to čtveřice.

Na tvrzení křídla bývalého ANO kolem nové primátorky Věry Nechybové už na první pohled zarazí, že politici měli nabízet budovu, která městu nepatří.

„Vedení UJEP nejednalo oficiálně ani neoficiálně s bývalým vedením města, ani s jinými osobami, o možnosti poskytnout budovy UJEP pro případné uprchlíky,“ sdělila mluvčí univerzity Jana Šiková.

Bývalá náměstkyně primátora Jana Bohuňková z PRO! Ústí označila tvrzení skupiny kolem Nechybové za lži a hloupé nesmysly. „Čtveřice pučistů se prostě jen pokusila v rámci skandalizování odvolaného vedení města primitivně zneužít problému, který je momentálně v české společnosti velmi citlivý,“ poznamenala Bohuňková.

Plán byl pět bytů pro azylanty, aby se Ústí vyhnulo lavině

Přiblížila, že na konci jednání rady města kolegy informovala o úvahách, jak předejít přílivu uprchlíků do Ústí v případě, že by Česko zasáhla výraznější migrační vlna. Město se kvůli nestabilní sociální situaci ve městě na takovou množnost připravovalo ve spolupráci s ministerstvem vnitra a Poradnou pro integraci.

„Jednou z uvažovaných možností bylo zrekonstruovat z dotací ministerstva pět bytů, které bychom nabídli prověřeným osobám s udělenou mezinárodní ochranou, tedy ne obecně uprchlíkům, ale azylantům, například Ukrajincům, pronásledovaným matkám samoživitelkám či syrským křesťanům. Těm bychom zároveň nabídli práci pro město. Tak bychom ve spolupráci s ministerstvem naplnili za město pomyslné ‚dobrovolné kvóty‘ ve snaze vyhnout se dalšímu přílivu cizinců,“ uvedla Bohuňková.

Tvrzení o univerzitní budově pro uprchlíky bylo jen jedním z mnoha, která skupina kolem primátorky uvedla.

Lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas celé prohlášení odmítl.

„Vylití kbelíku špíny má odvést pozornost od faktu, že tito lidé učinili puč, uzavřeli pakt s opozicí a mají složit mandát. Prohlášení, které poskytli, je směs nesmyslů, lží a dezinterpretovaných neúplných informací,“ reagoval Hausenblas.

Bývalé vedení města pak jednotlivé body rozebralo a připojilo k ním svůj komentář (celé prohlášení pučistů s červeným komentářem bývalého vedení zde).

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz