Věznice v Proboštově nebude. Protože radní nevědí, jak dům využít, zboří ho

  10:17aktualizováno  10:17
Budova bývalé Geoindustrie v Proboštově u Teplic, kde měla být nová věznice, půjde k zemi. Radnice ji v lednu koupila proto, aby zde věznice nemohla vzniknout. Protože ale od té doby marně řešila, co s objektem dál, odsouhlasili teď zastupitelé demolici stavby.

Dům v popředí půjde k zemi, radnice věří, že díky dotaci provede demolici už příští rok. Pozemek chce poté prodat. | foto: archiv radnice

Navíc se ukázalo, že rekonstrukce této budovy by spolkla až 40 milionů korun. 

„Ve chvíli, kdy jsme si nechali udělat propočet nákladů na rekonstrukci a uviděli tu šílenou sumu, rozhodli jsme se vydat cestou dotace a budovu zbourat,“ potvrdila starostka Jana Čermáková.

Náklady na demolici vyjdou podle projektové dokumentace jen na 14 milionů a o necelých 11 milionů z toho už Proboštov požádal CzechInvest. „Když nám bude dotace poskytnuta, zadáme výběrové řízení a příští rok bychom demolici rádi provedli,“ dodala starostka.

Zpráva o tom, že generální ředitelství Vězeňské služby vytipovalo Proboštov jako jednu z možných lokalit pro vznik věznice, zdejší obyvatele na začátku loňského roku vyděsila. 

V budově bývalého průmyslového objektu mělo vzniknout zařízení až pro 360 trestanců. To mezi místními vyvolalo silný odpor, šlo totiž o lokalitu nedaleko mateřské a základní školy. Lidé dokonce sepsali petici proti umístění vězňů.

„Neumím říci, jak to bylo aktuální. Navštívili nás ale tehdy zástupci vězeňské služby a hovořili o svém záměru mít tu věznici,“ přiblížila starostka. 

Vězeňská služba pak podle ní obci nabízela vznik několika pracovních míst, možnost obědů pro seniory nebo pomoc při úklidu prostřednictvím vězňů.

Stát se začal poohlížet jinde

Vášně zchladilo až prohlášení Vězeňské služby ČR ze začátku loňského června. 

„Naši zástupci skutečně vytipovali objekt v Proboštově. Poté si ho však prohlédli a vyhodnotili, že k účelům vězeňství není vhodný,“ sdělila tehdy mluvčí vězeňské služby Petra Kučerová s tím, že stát se začne poohlížet jinde.

Obec přesto neponechala nic náhodě, se soukromým vlastníkem objektu se domluvila na odkupu a letos v lednu budovu za sedm milionů převzala. A občané Proboštova si mohli definitivně oddechnout.

Co na místě budovy vznikne, zatím není jasné. „Já osobně bych tam viděl třeba ambulance lékařů, pečovatelské služby, případně startovací byty pro mladé,“ řekl před časem opoziční zastupitel Václav Betka.

Podle starostky to však kvůli současnému územnímu plánu obce není možné. „Mohou tam být jen nerušící výroby a služby, tudíž žádné bytové jednotky,“ upozornila Čermáková.

O využití pozemku však obavu nemá, už se prý dokonce přihlásil zájemce. „Už dnes víme, že se nebude jednat o zmařenou dotaci, protože je o plochu zájem. Musíme ale postupovat podle zákona o obcích a vyhlásit nejprve záměr prodeje pozemku, v němž budou uvedeny podmínky nařízené dotací,“ sdělila starostka.

Autor:

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Help linka pro skláře a jejich rodiny v tíživé situaci získala ocenění

Ilustrační snímek

Projekt zaměstnanecké Help linky, který pomáhá pracovníkům chudeřické sklárny AGC Automotive Czech v tíživých...

Čeští školáci jsou na výletě ve Štrasburku, po střelbě nemohli z hotelu

V centru francouzského Štrasburku se střílelo. (11. prosince 2018)

Ve francouzském Štrasburku, kde v úterý večer střelec pálil do lidí, pobývá zrovna i výprava žáků z českých středních...

Foldynu střídá ve vedení kraje starosta, jenž zázračně vydělal na pozemcích

Starosta Krupky Zdeněk Matouš

Sociální demokraté, kteří spolu s KSČM a SPD vedou Ústecký kraj, přepřahají. Jedním z pěti náměstků hejtmana se stane...

Najdete na iDNES.cz