Mláďata rorýse obecného. | foto: B. Mášek

Rorýsům v Jílovém pomáhají povinné budky na zateplených panelácích

  • 0
Ornitologové letos poprvé počítali, kolik chráněných rorýsů žije v budkách, které musí povinně zřizovat při zateplování domů lidé v Jílovém na Děčínsku. Našli celkem 97 osídlených komor.

„Kvůli zateplování budov rorýsů v republice ubývá, ale nedokážu říct, zda je tomu tak i konkrétně v Jílovém. Nikdy předtím jsme jejich hnízdiště nemonitorovali,“ řekl zoolog Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce Miroslav Rybář.

Jílové je součástí CHKO Labské pískovce a budky museli instalovat ti, kteří zateplovali panelové domy. Rorýs totiž hnízdí zpravidla v podkroví domů nebo v dutinách a zateplením o tato přirozená hnízdiště přijde.

„Každý stavebník, který chce dům zateplit, nás musí požádat o výjimku. Po prohlídce objektu určíme, kolik budek je třeba instalovat,“ přiblížil Rybář.

Do fasád domů je možné při opravě zabudovat i speciální budky pro rorýse.

Budky se zavěšují na fasády domů nebo se hnízda dělají přímo do zateplené fasády. Podle Rybáře to stavbu neprodraží. „Šikovný řemeslník ji vyrobí z polystyrenu, ze kterého dělá zateplení,“ řekl Rybář.

Rorýs je jediný pták, který neumí vzlétnout

Každá budka má čtyři otvory, je upevněná zpravidla pod střechou domu. Stavebník dostane přesný nákres, jak má vypadat. Budky jsou specifické, protože rorýsi z hnízda nevylétají, ale vypadávají. Stejně tak se dostanou ven i odchovaná ptáčata.

„Rorýs je jediný pták, který neumí vzlétnout. Všechno vykonává za letu, dokonce za letu i spí,“ řekl zoolog. I proto lidé nemusí mít obavy, že jim rorýsi zašpiní výkaly nové fasády domů, i trus vypouštějí za letu.

Všechny otvory v jílovských rorýsích budkách nebyly letos obsazené. „Za to může několik faktorů. Rorýsi si ještě na místo nezvykli, budky jsou instalované krátce, je možné i to, že jim místo nevyhovuje kvůli skladbě potravy. To jednoznačně neumíme říct. Musíme věřit, že příští jaro se jich zabydlí víc,“ dodal Rybář.

Pro rorýse je totiž typická pevná vazba na hnízdiště. Kde jednou úspěšně vyhnízdí, tam se opakovaně vrací. Pokud o hnízdní dutinu přijde, trvá mu jeden i více roků, než si najde novou.

Budky ničí datli a vrabci

Při monitorování zoolog Rybář rovněž zjistil, že některé vlety jsou poničené nebo v nich hnízdil jiný druh.

„Budky někdy ničí zejména datlovití ptáci, kteří usednou na fasádu a klovají do ní. Já bych i z tohoto důvodu při zateplování preferoval minerální vlnu. Škody, které datlovití dokáží napáchat na zateplených fasádách, se šplhají do statisíců,“ upozornil Rybář.

V některých jílovských budkách se letos uhnízdili i vrabci. Ti v hnízdištích hromadí velké množství materiálů a to rorýsům vadí. Zanesená hnízda nemají rádi, a pokud už by se tam uhnízdili, nemuseli by z místa vypadnout.

Velikost české populace rorýsů byla v roce 2000 odhadnuta na 60 až 120 tisíc párů. V posledních dvou desetiletích však klesá.