Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rorýsům v Jílovém pomáhají povinné budky na zateplených panelácích

  13:04aktualizováno  13:04
Ornitologové letos poprvé počítali, kolik chráněných rorýsů žije v budkách, které musí povinně zřizovat při zateplování domů lidé v Jílovém na Děčínsku. Našli celkem 97 osídlených komor.

Mláďata rorýse obecného. | foto: B. Mášek

„Kvůli zateplování budov rorýsů v republice ubývá, ale nedokážu říct, zda je tomu tak i konkrétně v Jílovém. Nikdy předtím jsme jejich hnízdiště nemonitorovali,“ řekl zoolog Chráněné krajinné oblasti Labské pískovce Miroslav Rybář.

Jílové je součástí CHKO Labské pískovce a budky museli instalovat ti, kteří zateplovali panelové domy. Rorýs totiž hnízdí zpravidla v podkroví domů nebo v dutinách a zateplením o tato přirozená hnízdiště přijde.

„Každý stavebník, který chce dům zateplit, nás musí požádat o výjimku. Po prohlídce objektu určíme, kolik budek je třeba instalovat,“ přiblížil Rybář.

Do fasád domů je možné při opravě zabudovat i speciální budky pro rorýse.

Do fasád domů je možné při opravě zabudovat i speciální budky pro rorýse.

Budky se zavěšují na fasády domů nebo se hnízda dělají přímo do zateplené fasády. Podle Rybáře to stavbu neprodraží. „Šikovný řemeslník ji vyrobí z polystyrenu, ze kterého dělá zateplení,“ řekl Rybář.

Rorýs je jediný pták, který neumí vzlétnout

Každá budka má čtyři otvory, je upevněná zpravidla pod střechou domu. Stavebník dostane přesný nákres, jak má vypadat. Budky jsou specifické, protože rorýsi z hnízda nevylétají, ale vypadávají. Stejně tak se dostanou ven i odchovaná ptáčata.

„Rorýs je jediný pták, který neumí vzlétnout. Všechno vykonává za letu, dokonce za letu i spí,“ řekl zoolog. I proto lidé nemusí mít obavy, že jim rorýsi zašpiní výkaly nové fasády domů, i trus vypouštějí za letu.

Všechny otvory v jílovských rorýsích budkách nebyly letos obsazené. „Za to může několik faktorů. Rorýsi si ještě na místo nezvykli, budky jsou instalované krátce, je možné i to, že jim místo nevyhovuje kvůli skladbě potravy. To jednoznačně neumíme říct. Musíme věřit, že příští jaro se jich zabydlí víc,“ dodal Rybář.

Pro rorýse je totiž typická pevná vazba na hnízdiště. Kde jednou úspěšně vyhnízdí, tam se opakovaně vrací. Pokud o hnízdní dutinu přijde, trvá mu jeden i více roků, než si najde novou.

Budky ničí datli a vrabci

Při monitorování zoolog Rybář rovněž zjistil, že některé vlety jsou poničené nebo v nich hnízdil jiný druh.

„Budky někdy ničí zejména datlovití ptáci, kteří usednou na fasádu a klovají do ní. Já bych i z tohoto důvodu při zateplování preferoval minerální vlnu. Škody, které datlovití dokáží napáchat na zateplených fasádách, se šplhají do statisíců,“ upozornil Rybář.

V některých jílovských budkách se letos uhnízdili i vrabci. Ti v hnízdištích hromadí velké množství materiálů a to rorýsům vadí. Zanesená hnízda nemají rádi, a pokud už by se tam uhnízdili, nemuseli by z místa vypadnout.

Velikost české populace rorýsů byla v roce 2000 odhadnuta na 60 až 120 tisíc párů. V posledních dvou desetiletích však klesá.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Najdete na iDNES.cz