Za špatnou správu dotací v programu Severozápad uložil Brusel Česku sankci ve výši 2,67 miliardy korun (Ilustrační foto).

Za špatnou správu dotací v programu Severozápad uložil Brusel Česku sankci ve výši 2,67 miliardy korun (Ilustrační foto). | foto: Evropská komise

Vymáhejte škody za dotace po vinících, naléhá úředník. Chce referendum

  • 17
Bývalý vysoký úředník dotačního úřadu Severozápad Leo Steiner začal v Ústeckém kraji sbírat podpisy nutné pro vyhlášení referenda s heslem Platit musí viníci. Chce dosáhnout toho, aby škody vzniklé v souvislosti s rozdělováním evropských peněz prostřednictvím ROP platili výhradně ti, kteří je způsobili.

V důsledku machinací v dotačním programu Severozápad Brusel uložil Česku pokutu, tzv. korekci, ve výši 2,67 miliardy korun. Z této částky uhradí 905 milionů korun Ústecký a Karlovarský kraj, na první jmenovaný připadne 597,6 milionů. 

V rámci korekce pak byly za chyby v konkrétních dotačních projekt stanoveny sankce ve výši zhruba 500 milionů korun.

ROP Severozápad

EU přestala proplácet dotace v červnu 2011, tři měsíce poté, kdy byl kvůli úplatkům zatčen tehdejší ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz. Česká vláda program pozastavila loni v červnu, odkdy prakticky stály úplně všechny platby. Letos na jaře pak EU stanovila trest za machinace v programu na 2,67 miliardy korun, o které se navýší rozpočet programu. Po dohodě krajů a vlády na způsobu úhrady pokuty se program v srpnu opět rozběhl.

Podle úvah Steinera by se měli lidé v referendu vyslovit pro to, aby z těchto škod alespoň část kraj vymáhal po jednotlivcích, kteří jsou za rozvrat programu odpovědní. Pokud se referenda zúčastní dostatek lidí, je jeho výsledek pro politiky závazný.

"S ohledem na likvidační škody a totální nezájem (samosprávy, pozn. red.) hledat viníky a od nich škody vymáhat, je ovšem v zájmu nás všech přistoupit k tomuto kroku a takové referendum, které pro politiky je závazné, uskutečnit," uvedl Leo Steiner (KDU-ČSL), který je zmocněncem přípravného výboru pro referendum.

40 tisíc podpisů pro referendum

Aby se vyhlásilo referendum, musí Steiner s ohledem na legislativu sehnat zhruba 40 tisíc podpisů. Sběr podpisů už začal, trvat by měl podle zákonných lhůt do dubna. Pokud Steiner požadovaný počet signatářů sežene, krajský úřad by měl referendum vyhlásit. Pokud ne, bude přípravný výbor žádat vyhlášení krajského referenda (prvního v historii ČR) u správního soudu.

Kvůli machinacím v programu Severozápad už sedí ve vězení někdejší ředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz, který bral úplatky za ovlivňování dotací. Kvůli zneužití pravomoci a finančním machinacím je pak obviněna řada dalších lidí včetně Kušnierzova nástupce Pavla Markvarta (ODS) a jednoho z bývalých členů řídícího výboru schvalujícího přidělení dotací Pavel Kouda (dříve ČSSD).

Platnost referenda

Rozhodnutí přijaté v místním nebo krajském referendu je závazné, jsou-li splněny všechny tyto podmínky:

1. Hlasovala pro něj většina zúčastněných voličů

2. Hlasovalo pro něj alespoň 25 % všech oprávněných voličů

3. Hlasování se zúčastnilo alespoň 35 % všech oprávněných voličů

zdroj: Wikipedia

I po těchto lidech by mohly krajské samosprávy vymáhat škody, zatím tak ale žádný z krajů neučinil. Kraje by měly možnost peníze získat tím, že by se jako poškozené připojily k trestnímu řízení. Případně by se o to mohly pokusit občanskoprávní cestou.

Vymáhat škodu budeme až po soudu, říká hejtman Bubeníček

Podle hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM) samospráva škodu nevymáhá, protože prý není po kom. "Za chyby v projektech nebyl ještě nikdo odsouzen, nebylo nikomu nic prokázáno," uvedl Bubeníček s tím, že škodu bude kraj vymáhat až po případném pravomocném rozsudku.

Jenže v takovém případě už by kraji zbývala jen občanskoprávní cesta, kdy musí vzniklou škodu dokázat sám. Kdyby se však připojil k trestnímu řízení jako poškozený, způsobenou škodu by dokazoval rovnou soud.

Pokud se referendum skutečně vyhlásí, proběhlo by patrně na podzim příštího roku.

Iniciátor petice Leo Steiner je volebním lídrem KDU-ČSL v Ústeckém kraji, ale po vymáhání škody volal už dlouho předtím, než padla vláda Petra Nečase.

,