Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Staré tovární areály mohou díky dotacím dostat novou podobu

  • 5
Jen několik dní dní poté, co vláda schválila pro Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj „oživovací“ projekt Restart, jenž má díky mnohamiliardové injekci proměnit tvář těchto tří krajů a pomoci jim po útlumu průmyslu dohnat ostatní části země, vyhlásilo ministerstvo průmyslu a obchodu první dotační výzvu. Zaměřena je na opravu nebo likvidaci brownfieldů – starých průmyslových areálů.

„Smyslem výzvy je řešit nevyužívaná území a jejich novým využitím přispět k hospodářskému oživení znevýhodněných krajů. V letošním roce je v programu připraveno 100 milionů korun, celkem ministerstvo mezi města a obce rozdělí dvě miliardy korun během sedmi let,“ řekla spoluautorka programu Restart Gabriela Nekolová.

V rámci programu je možné vykoupit nemovitosti a poté financovat práce, které z nich udělají plně funkční objekt pro podnikání. Sídla do 5 tisíc obyvatel mohou získat financování ve výši 85 procent, sídla do 25 tisíc obyvatel 80 procent a města nad 25 tisíc obyvatel až 70 procent nákladů.

„Jeden projekt může dosáhnout na dotaci ve výši až 50 milionů korun s tím, že se vždy počítá s finanční spoluúčastí vlastníka,“ přiblížil Karel Kučera, generální ředitel CzechInvestu, který společně s Agenturou pro podporu podnikání žádosti pro 1. kolo přijímá do 20. října.

Moc měst letos o peníze nepožádá

Přestože se už měsíce ví, že opravy brownfieldů v projektu Restart budou a v kraji je takových lokalit bezpočet, o peníze se mnoho severočeských projektů v letošním prvním kole zřejmě prát nebude. Šanci ovšem mají dalších šest let.

Město Děčín, České dráhy a ČVUT sice podepsaly spolupráci při přeměně historického východního nádraží na centrum pro rozvoj podnikání a vzdělávání, nicméně teprve se musí zpracovat studie. Louny nebo Most žádné peníze žádat nebudou.

„Město Most nevlastní žádný brownfield, který bylo vhodné revitalizovat. Vloni jsme oslovili vlastníky námi vytipovaných brownfieldů, ale bohužel nikdo o spolupráci neprojevil zájem,“ posteskl si mluvčí města Petr Baraňák.

V Teplicích zase nyní vyhodnocují možnosti dotací. „Zatím je možnost čerpání omezena, město by muselo být vlastníkem nemovitostí,“ sdělil vedoucí finančního odboru teplického magistrátu Roman Jodas.