Jako jedni z prvních na Lounsku začali sklízet chmel pracovníci pěstitelské...

Jako jedni z prvních na Lounsku začali sklízet chmel pracovníci pěstitelské firmy Chmelař v obci Deštnice u Žatce. Pomáhají jim brigádníci z celé republiky, většinou z Moravy. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Na lásku ze Starců na chmelu není při sklizni čas, zjišťují brigádníci

  • 1
Na Žatecku začala sklizeň chmele. Pomáhají při ní desítky brigádníků z celého Česka. Většinou jsou překvapení, jak je česání náročné a jak historickým vybavením se chmel zpracovává. Sami pěstitelé letos očekávají dobrou úrodu.

Na tančení ve chmelnici nebo hledání lásky jako v legendárním muzikálu Starci na chmelu není při sklizni čas. Budíček je po čtvrté hodině ranní, konec směny až kolem desáté večer. Hodiny mezi tím vyplňuje monotónní práce na poli či česačkách.

„Překvapilo mě, o jak fyzicky náročnou práci jde. Brzy si člověk ale zvykne. Ovšem na nějaké poflakování tu není prostor. Zaujalo mě i to, jak to tu vypadá. Prostředí, vybavení a atmosféra družstva. Stroje jsou, dá se říct, už historické,“ říká student David Babka, který přijel na chmelovou brigádu z Trutnova.

Jako jedna z prvních začala sklízet firma Chmelař v obci Deštnice. Traktory do polí se tam rozjely v neděli.

Deštivé léto zhoršuje jakost a výnosy

„Sklizeň začala o tři dny dříve než obvykle. Nechtěli jsme vyčkávat kvůli počasí. Současné vlhké a též teplé léto přeje šíření peronospory chmelové,“ uvedl jednatel společnosti Milan Rudolf.

Jde o plísňovou chorobu napadající listy, květenství a hlávky. K jejímu největšímu rozšíření, a tím spojeným ztrátám na jakosti a výnosu chmele, dochází ve vlhkých létech.

„Tak deštivé, ale poměrně teplé léto nepamatuji několik let. Ačkoliv patříme spíše k sušším oblastem, na polích je mokro, prší hodně často,“ poznamenal Rudolf.

Brigádníků v podniku pracuje kolem třiceti, přijeli hlavně z Moravy. „Je to těžká práce, ale je tu fajn parta lidí. Když nejsme večer tolik unavení, je čas posedět a pobavit se,“ říká Lenka Mališová z Bohumína.

Na brigádu přijela letos poprvé, a to s kamarádkou. „S ostatními jsme si sedli, hlavně večer se tu zasmějeme,“ přitakala Lucie Janošová.

Pěstitelé očekávají o 170 tun chmele víc než loni

Čeští pěstitelé chmele očekávají letošní produkci ve výši 5 500 tun chmele, oproti loňsku to je nárůst o 170 tun.

„Co se týká výnosu, bude sklizeň z dlouhodobého hlediska průměrná,“ uvedl předseda představenstva Svazu pěstitelů chmele Luboš Hejda.

Po letech snižování plochy chmelnic přišel mírný nárůst na nynějších 4 472 tisíc hektarů. K většímu obnovování chmelnic došlo loni na podzim, kdy bylo nově vysázeno 406 hektarů.

„Podobnou úroveň obnovy je však nutné udržet minimálně další dva až tři roky, aby bylo možné adekvátně reagovat na současný vývoj na trhu. O náš chmel je totiž zájem,“ uvedl tajemník svazu Michal Kovařík.