Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chomutov mění sídliště, zbourá část kulturního střediska a vysadí zeleň

  13:15aktualizováno  13:15
Chomutov vybral firmu, která zbourá část Kulturního a společenského střediska (KASS) na sídlišti Zahradní. Ještě před demolicí začne předělávat i okolí střediska, aby zmizely zdi, zlepšily se chodníky a přibylo zeleně. Pro proměnu sídliště se vyslovili místní loni v dotazníkovém průzkumu.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Anna Vavríková, MF DNES

Demolice zhruba za deset milionů korun se bude týkat střední části KASS, tedy bývalého kina Mír a restaurace Slunce. Tím se zároveň oddělí jižní část betonového komplexu, která patří městu, od severní, jež má soukromého majitele.

Ačkoli firma, která bourání provede, je vybraná, samotná demolice se uskuteční asi až v březnu.

„Na bourání totiž musí hned navázat zazdění vstupů do sousedních částí. A zdění se může provádět jen za určitých klimatických podmínek. Proto s demolicí počítáme zhruba na březen. Předchozí měsíce využijeme k vyklizení objektu a také k přeložení inženýrských sítí,“ řekl Jan Kuna z oddělení rozvoje města.

Komplex celého KASS i s okolními schodišti a zdmi má rozměry zhruba 250 x 70 metrů. Odbouráním betonového okolí se vytvoří prostor pro nové přístupové cesty, které už budou bezbariérové, a výsadbu stromů či keřů. Všechny práce potrvají zhruba rok a město vyjdou přibližně na 70 milionů korun.

Běžný život na sídlišti by měl stavební ruch ovlivnit jen minimálně. Například průchod k nedaleké škole zůstane zachovaný, cesta se pouze zúží. Pošta, která je součástí střediska, bude sloužit také dál. Protože ale do ní bude přístup jen po schodišti, služby pro tělesně postižené obyvatele převezme nedaleká pobočka na sídlišti Březenecká.

Úplně zavřený bude jen kulturní dům

Úplně zavřený bude po několik měsíců jen kulturní dům. Důchodcům, kteří tam nacvičují třeba s pěveckým sborem nebo mají společenské akce, se bude město snažit nabídnout jiné prostory.

V příštích letech plánuje chomutovský magistrát i přestavbu samotné budovy s kulturním domem a poštou. Kdy přesně a kolik tyto práce budou stát, zatím není jasné. Teprve se připravuje studie.

Město předběžně počítá s tím, že zatímco nyní se do všech částí vstupuje z vnitřní pasáže, časem se vchody objeví z vnějšku budovy. Zároveň se změní její dispozice a sídliště by mohlo získat další služby. Uvažuje se třeba o pobočce knihovny či středisku volného času pro děti.

Všechny plány souvisejí s dlouhodobým projektem na vylepšení chomutovských sídlišť. V případě sídliště Zahradní se třeba chystá proměna ošklivé betonové zdi u sportoviště a školy. Šest metrů vysokou betonovou palisádu mají zakrýt popínavé rostliny, vedle vyroste čtyřmetrová pergola dlouhá sto metrů. Ta nabídne v létě stín, ale i různé dětské atrakce či lavičky pro odpočinek.

Na všech čtyřech sousedních sídlištích se navíc má objevit 41 nových kamer, které budou dohlížet na pořádek a na to, aby nové stavby neničili vandalové a zloději.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Najdete na iDNES.cz