Předseda vlády Bohuslav Sobotka řadí podporu Ústeckého kraje k vládním prioritám. A jako sociálnímu demokratovi se mu příliš nelíbí, jakou pověst tu kvůli některým místním členům strana má.

Předseda vlády Bohuslav Sobotka řadí podporu Ústeckého kraje k vládním prioritám. A jako sociálnímu demokratovi se mu příliš nelíbí, jakou pověst tu kvůli některým místním členům strana má. | foto: Michal Šula, MAFRA

Problémy s policií nám dobré jméno nedělají, řekl Sobotka na Ústecku

  • 3
K důležitým bodům, které by měla současná vláda vyřešit, patří podle premiéra Bohuslava Sobotky dokončení dálnice D8 či hledání receptu jak zklidnit rozjitřenou situaci na Šluknovsku. Řekl to při nedávné návštěvě kraje. A dodal, že se mu nelíbí, jakou pověst tu kvůli některým členům strana má.

Ústecký kraj trápí vysoká nezaměstnanost. Alespoň částečně by ji mohl snížit avizovaný příchod jihokorejské firmy Nexen do průmyslové zóny Triangle. Podepsání finální smlouvy je však podmíněno tím, že stát schválí kompenzace za investiční pobídku pro Nexen ve výši 304 milionů korun na přímé investice spojené se vstupem Nexenu do Trianglu a dalších 401 milionů na další plánované investice v průmyslové zóně, které s příchodem jihokorejské společnosti přímo nesouvisí. Stane se tak?
Vláda poskytne investiční pobídky v rozsahu, který vyplývá z objemu investice. Rozhodně podporuji to, aby vláda schválila investiční smlouvu, protože to umožní vznik více než tisíce pracovních míst v Ústeckém kraji. A pokud má vláda ve svém programovém prohlášení, že bude podporovat ústecký region, pak je strašně důležité, aby to nebyly jen plané sliby, ale aby se realizovaly konkrétní kroky. Tohle je naprosto konkrétní krok, kterým vláda může podpořit zvýšení zaměstnanosti v Ústeckém kraji.

V souvislosti s vysokou nezaměstnaností, ale nejen s ní, v Ústeckém kraji dříve fungoval zmocněnec pro Ústecký kraj. Nyní se tato funkce obnovila, zastává ji Jiří Cienciala, ale na starosti má kromě Ústeckého kraje také Moravskoslezský. Proč došlo ke zdvojení této funkce? Může člověk, který má sídlo na severu Moravy, významněji pomoci severu Čech?
Na příkladu investice Nexen se ukázalo, že Jiří Cienciala je člověk, který je plně angažovaný nejenom pokud jde o podporu Moravskoslezského kraje, ale i ústeckého regionu. V obou bude mít své kanceláře. Je to člověk, který pochází z podnikatelského prostředí, má rozsáhlé zkušenosti při jednání s investory a někoho takového potřebujeme. Někoho, kdo není úředníkem, kdo jenom nešustí papíry a neohání se jen razítkem. Je to člověk, který je schopen vyrazit na jednání do zahraničí, přitáhnout investory, věnovat se jim a dobře komunikovat se státní správou. Z hlediska efektivity dokonce pokládám za rozumné, abychom neměli dva zmocněnce. Ale abychom z hlediska toho, že tyto kraje mají podobný problém, využívali služeb jednoho člověka, který bude mít k dispozici minimální aparát.

Před několika dny jste na Šluknovsko, které před třemi lety sužovaly sociální bouře, vyslal tři své ministry, aby zmapovali zdejší situaci. Starostové totiž tvrdí, že se od nepokojů nic nezměnilo. Jakou vám podali zprávu, je tam z jejich pohledu situace opravdu tak zoufalá, jak starostové říkají?
Osobně jsem několikrát na Šluknovsku také byl. Ministry jsem tam poslal právě proto, že starostové Šluknovského výběžku nebyli spokojení s tím, jak se zachází s jejich náměty. Jejich nespokojenost je oprávněná. Požádal jsem ministra vnitra Milana Chovance, aby na základě této návštěvy a s využitím dopisu starostů, tak i třeba iniciativ, které v minulosti připravoval Ústecký kraj pro řešení situace v sociálně vyloučených lokalitách, připravil do vlády materiál, kde by se všechny návrhy shrnuly, rozdělily se úkoly členům vlády a stanovil harmonogram. Já bych byl rád, abychom v některých věcech dohlédli na konec a měli finální řešení. Například v otázce změny aktivní politiky zaměstnanosti, abychom měli k dispozici různé nástroje, včetně dostatku peněz na veřejně prospěšné práce. Dále chceme vyřešit problematiku sběren kovů, kde se neustále legalizují krádeže. Tyto sběrny přijímají i věci, které by nikdy přijmout neměly v souladu s platnými zákony. Včetně otázky sociálního bydlení, tak abychom urychlili přípravu zákona o sociálním bydlení. Ani iniciativa starostů a ani cesta ministrů nebyla zbytečná a projeví se to v krocích vlády v následujících měsících.

Jak vnímáte to, že stále není dokončena dálnice D8? Zatím poslední termín je k roku 2016, ohrožuje jej však zabezpečení obřího sesutého svahu u Litochovic. Řeší vláda tento problém, je vůbec schopna ho ovlivnit?
O situaci na dálnici D8 jsme hovořili při příležitosti setkání s radou Ústeckého kraje. Osobně se budu zajímat u ministra dopravy o to, jak je plněn harmonogram, který byl stanoven a definován pro podniknutí jednotlivých kroků, které by nejprve měly identifikovat rozsah katastrofy, ke které tam došlo. A pak začít připravovat a posléze realizovat konkrétní práce, které by měly ten sesuv uvolnit, tak aby se nám podařilo dálnici D8 zprovoznit. Pokládám za obrovský úkol z pohledu vlády, abychom tuto stavbu dotáhli do konce a měli důstojné spojení nejenom v rámci Ústeckého kraje, ale také důstojné propojení do Německa.

V souvislosti s investicí společnosti Nexen jste přislíbil urychlení dostavby rychlostní komunikace R7 z Prahy do Německa. V jakém časovém horizontu je to reálné?
Příchod investice by mohl znamenat určitý zlom a posílit pozornost ministerstva dopravy k této komunikaci. Chystáme změnu zákonů, které by měly zlepšit vykupování pozemků, což by mohlo pomoci. A současně budeme hledat možnosti, jak navýšit prostředky na financování dopravní infrastruktury, tak abychom byli schopni klíčové stavby dobudovat. Pokud se podaří dotáhnout investici do konce, do dvou let by firma mohla začít postupně vyrábět a v případě, se že podaří investorovi naplnit veškeré záměry, které avizuje, do budoucna by tam mohlo být až několik tisíc nových pracovních míst. Dnes je Triangle obsazen jen z poloviny, což výrazně zaostává za očekáváním, které jsme měli v době, kdy se do průmyslové zóny investovalo. Nyní je šance na to, aby se zóna naplno využila, a logicky stoupne tlak a zájem na tom, abychom R7 dokončili.

V tradičně levicovém Ústeckém kraji loni v parlamentních volbách překvapivě vyhrálo hnutí ANO. Neobáváte se, že tu bude ČSSD dál oslabovat kvůli kontroverzním lidem typu partnerky zastřeleného podnikatele Housky Jany Vaňhové, která stále zůstává náměstkyní hejtmana? (Další např. obviněný ústecký primátor Mandík, poslankyně Kailová, kterou žádá ke stíhání vydat policie, obviněný exposlanec Aubrecht...)
Problémy s policií sociální demokracii dobré jméno nedělají. Osoby, které mají takovéto konkrétní problémy, by se dál příliš angažovat neměly. Pevně ale věřím, že lidé na druhou stranu ocení kus práce, který ve prospěch Ústeckého kraje sociální demokraté odváděli v těch minulých čtyřech letech na řadě radnic. Například v Chomutově, do kterého jsem během své návštěvy zavítal a kde jsem se setkal s primátorem, se bez skandálů daří řadu věcí pro občany zlepšit.