Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem může přijít o statut komplexního onkologického centra.

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem může přijít o statut komplexního onkologického centra. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Biologická léčba rakoviny může v Ústí skončit, nemocnice se brání

  • 3
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem má podle záměru ministerstva zdravotnictví přijít od dubna o statut komplexního onkologického centra. Na vině jsou nedostatky v technickém vybavení. Za moderní, biologickou léčbou rakoviny by tak pacienti museli dojíždět mimo region.

"V nemocnici byla přibližně před rokem provedena kontrola, která shledala nedostatky v technickém vybavení. Krajská zdravotní měla rok na jejich nápravu," řekl pro ČTK mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

O statut komplexního onkologického centra, které poskytuje tzv. biologickou léčbu rakoviny, přitom přišla nemocnice v Chomutově spadající pod Krajskou zdravotní v roce 2008. Ústecké onkologické centrum, které má ještě v Teplicích detašované pracoviště, tak zůstává jediným v Ústeckém kraji. Společnost se hodlá proti kroku ministerstva bránit.

"Doporučení, abychom předali pacienty s biologickou léčbou onkocentrům v ostatních krajích a v Praze, mi přijde jako naprostá nehoráznost. Se záměrem ministerstva nesouhlasíme a budeme se proti snaze o odnětí statutu bránit všemi dostupnými prostředky," řekl Radek Scherfer, předseda představenstva Krajské zdravotní.

Podle zástupců nemocnice je Ústecký kraj jedním z onkologicky nejpostiženějších krajů v České republice. Vedení Krajské zdravotní proto chce stanovisko ministerstva zvrátit. "Jednání s ministerstvem už dnes začala," přiblížil Scherfer.

Nemocnice od této chvíle nebude na biologickou léčbu nabírat nové pacienty, ti stávající by se od 1. dubna měli léčit mimo region. V současnosti se v kraji léčí biologickou léčbou 153 pacientů.

Krajská zdravotní nesplnila podmínky, tvrdí ministerstvo

"Již zařazení Krajské zdravotní mezi onkocentra se superspecializovanou léčbou v roce 2010 bylo s podmínkou," říká mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Podmínkami bylo, aby Krajská zdravotní do konce roku 2011 přestěhovala onkoncentrum do areálu Masarykovy nemocnice, vybudovala pro něj nový pavilon a zřídila centrální ředění cytostatik, léků na rakovinu.

"Ředírna cytostatik od prosince funguje, ale nejde do toho zařadit všechny pacienty, jen ty nové," říká náměstek pro zdravotní péči Jiří Madar.

Podle ministerstva to však nestačí. Onkocentrum navíc stále sídlí ve starých budovách V Podhájí asi kilometr od nemocnice.

"Ten termín byl absolutně nereálný. A nevím, co je ministerstvu do toho, kde to vybudujeme," říká ředitel Krajské zdravotní Eduard Reichelt. Projektová dokumentace na nový pavilon už je schválená, ale ministerstvo na to podle vedení společnosti nijak nereagovalo.

Ministerstvo si dalo novou podmínku, druhý urychlovač

Ministerstvo ke všemu dalo Krajské zdravotní novou podmínku: koupit do Ústí k lineárnímu urychlovači, který cíleně likviduje nemocné buňky, ještě jeden. "Ale my jsme na jednom schopni udělat stejný počet lidí jako na dvou. A další dva máme v Chomutově," zlobí se Madar.

Vedení Krajské zdravotní chce přesvědčit ministerstvo zdravotnictví, aby ústecké onkologii statut komplexního centra neodebralo, do konce března.

"Pokud Krajská zdravotní splní požadovaná kritéria, může být do sítě onkocenter opět zařazena," podotýká mluvčí ministerstva Sršeň.

Krajská zdravotní rovněž stále odvrací hrozbu, že by musela vrátit evropské dotace ve výši 417 milionů za nákup zdravotních přístrojů. Ministerstvo kvůli nákupu podalo trestní oznámení, přístroje byly podle něj předražené o 31 milionů korun (více zde).

Úřad regionální rady Severozápad, který v Ústeckém kraji evropské dotace přerozděluje, odebrání peněz zatím nenařídil. Předražený nákup přístrojů se podle výsledků auditu společnosti American Appraisal neprokázal (čtěte zde).

,