Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kampaň v Mostě provázejí falešné billboardy, soudy i podivné kandidátky

  8:23aktualizováno  8:23
Předvolební kampaň v Mostě je letos ostřejší než jindy. Ilustrují to i billboardy, které se nyní objevily v ulicích. Zesměšňují náměstkyni primátora Hanu Jeníčkovou ze Sdružení Mostečané Mostu, jehož pozice byla dosud neotřesitelná. To se ale změnilo poté, co se sdružení rozešlo se Severočechy.cz.

V mosteckých ulicích se objevil falešný billboard náměstkyně primátora Hany Jeníčkové. | foto: MF DNES

„Těším se na post primátorky, nezklamu vás,“ hlásá billboard, na kterém autor upravil fotku Jeníčkové tak, aby měla opilecký výraz.

Sdružení Mostečané Mostu zakládal podnikatel Jiří Zelenka, který stál i u zrodu Severočechů.cz. Před rokem se Jeníčkovou neúspěšně pokusil odvolat z funkce, čímž odstartoval rozkol mezi oběma hnutími, ve kterých byli často stejní lidé. Zelenka Jeníčkovou obvinil z toho, že se spojila s ČSSD a ODS a označil ji za hlavní organizátorku zlodějen ve městě.

Náměstkyně primátora Hana Jeníčková při tajném hlasování o odvolání Vlastimila...

Původní fotografie Hany Jeníčkové

Zelenka říká, že ví, kdo za nynějšími billboardy stojí. Jméno ale sdělit odmítl. Nicméně připustil, že se i on sám v jejich vyvěšení angažuje. Tři nebo čtyři billboardy totiž někdo vzápětí odřízl a Zelenka pak jejich autorovi poskytl své plochy pro vylepení nových. Další billboardy tak mohly vyrůst u pošty a restaurace KFC.

Zelenka tvrdí, že Jeníčkovou nechce zesměšňovat. „To je normální fotka, takhle já ji znám,“ řekl. Přitom je zřejmé, že původní fotografii, pořízenou reportérem MF DNES a staženou podle všeho z internetu, kdosi upravil.

„Jde mi o to upozornit, že Jeníčková kandiduje, protože lidé kandidátky nečtou. Pokud se Jeníčková stane primátorkou, zlodějny ve městě budou pokračovat,“ říká Zelenka.

Jeníčková podá trestní oznámení

Jeníčková se k celé věci nevyjádřila. Nebrala mobil a na dotazy v SMS nereagovala. Mluvčí mosteckého magistrátu Alena Sedláčková jen uvedla, že Jeníčková kvůli billboardům podá trestní oznámení.

Rozkol mezi oběma hnutími završila v únoru valná hromada Severočechů.cz, která změnila vedení a z hnutí vyloučila Jeníčkovou a další představitele Sdružení Mostečané Mostu. Sdružení Mostečané Mostu poté v dubnu odvolalo svého primátora Vlastimila Vozku, který se mezitím stal za Severočechy.cz poslancem na kandidátce hnutí ANO.

Severočeši.cz kvůli těmto sporům v komunálních volbách dokonce ani nekandidují pod svým názvem. Náměstek mosteckého primátora Luboš Pitín se po svém vyloučení obrátil na okresní soud a dosáhl předběžného opatření, že Severočeši.cz nesmějí kandidovat v komunálních volbách. Krajský soud sice později rozhodnutí zrušil, Severočeši.cz ale mezitím stihli postavit nezávislé kandidátky, takže například v Mostě kandidují jako Severočeši Most.

Sdružení Mostečané Mostu zase musí řešit jiný problém. Do voleb jde ve městě nezávislá kandidátka s prakticky stejným názvem - Mostečané Mostu. Jsou na ní hlavně nezaměstnaní obyvatelé sídliště Chanov.

„Napadla mě spousta názvů, ale pak jsem si řekl: Jsem Mostečan? Jsem! Tak proč ne Mostečané Mostu?“ zdůvodnil to Mosteckému deníku její zakladatel Peter Bažo.

Z údajů na portálu volby.cz však vyplývá, že z původních 45 kandidátů Mostečanů Mostu už na kandidátce zůstali jen čtyři.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Najdete na iDNES.cz