Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bílina žádá exstarostu se zástupcem, aby vrátili odměny za půl milionu

  11:05aktualizováno  11:05
Vedení Bíliny žádá bývalého starostu Josefa Horáčka a jeho zástupce Zdeňka Rendla, aby vrátili odměny, které brali v minulém volebním období. Dohromady jde téměř o půl milionu korun. Pokud peníze dobrovolně nevrátí, město je bude vymáhat soudně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Běla FialováiDNES.cz

„Podle některých členů rady nebylo vyplácení odměn v souladu se zákonem, proto jsme bývalého starostu a místostarostu vyzvali, aby peníze vrátili,“ řekl starosta Oldřich Bubeníček z KSČM.

Horáček s Rendlem si nechali vyplácet mimořádné, leč pravidelné odměny vždy v pololetí. Protože šlo o částky vyšší než 20 tisíc, museli je schválit zastupitelé jako peněžitý dar, což se díky koaličnímu potenciálu vládnoucích stran dařilo.

„Rozhodnutí o finančních darech náleží do kompetence zastupitelů a radních, není tudíž neoprávněné,“ míní někdejší místostarosta Zdeněk Rendl. MF DNES požádala o reakci i exstarostu Horáčka, ten ale nebral mobil a na SMS neodpověděl.

Ze stanoviska ministerstva vnitra, které si nechala zpracovat bílinská TOP 09, vyplývá, že město nemůže své představitele obdarovat za cokoliv.

„Členovi zastupitelstva lze poskytnout peněžitý dar za práci či přínosné aktivity pro obec, avšak nikoli za výkon funkce,“ stojí ve stanovisku odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra.

Každý dar je podle něj nutné pořádně zdůvodnit. Nestačí pouze uvést, že dar je za dobrou práci v uplynulém pololetí. Uvolněný starosta a místostarosta totiž mají dobře pracovat pořád, za to berou plat.

Chtějí nás poškodit, tvrdí bývalý místostarosta

Vedení města proto pověřilo advokátní kancelář, která Bílinu zastupuje, aby dary prověřila. Ta Horáčkovi a Rendlovi zaslala výzvy k vrácení peněz. Rendl za tím vidí politický boj.

„Za hlavní motiv k vyvolání této kauzy vnímám snahu současného starosty města Bíliny Oldřicha Bubeníčka účelově poškozovat své politické konkurenty a kritiky,“ napsal Rendl. Dodal, že právě zastupitelé z Bubeníčkovy KSČM vyplácení odměny schvalovali.

Bubeníček nařčení odmítá. „S tím, že odměny nejsou v souladu se zákonem, přišel náš koaliční partner,“ řekl. Ani on ale prý s dary nesouhlasil.

„Když se o nich v minulosti hlasovalo, byl jsem proti. Myslím, že ohodnocení uvolněných starostů a místostarostů je solidní a nevidím důvod, aby se jim vyplácely další peníze,“ řekl Bubeníček.

Horáček ani Rendl vrátit peníze nechtějí a spor tak bude muset nakonec rozřešit soud. Podle informací MF DNES už město žalobu podalo.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz