Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bílina žádá exstarostu se zástupcem, aby vrátili odměny za půl milionu

  11:05aktualizováno  11:05
Vedení Bíliny žádá bývalého starostu Josefa Horáčka a jeho zástupce Zdeňka Rendla, aby vrátili odměny, které brali v minulém volebním období. Dohromady jde téměř o půl milionu korun. Pokud peníze dobrovolně nevrátí, město je bude vymáhat soudně.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Běla FialováiDNES.cz

„Podle některých členů rady nebylo vyplácení odměn v souladu se zákonem, proto jsme bývalého starostu a místostarostu vyzvali, aby peníze vrátili,“ řekl starosta Oldřich Bubeníček z KSČM.

Horáček s Rendlem si nechali vyplácet mimořádné, leč pravidelné odměny vždy v pololetí. Protože šlo o částky vyšší než 20 tisíc, museli je schválit zastupitelé jako peněžitý dar, což se díky koaličnímu potenciálu vládnoucích stran dařilo.

„Rozhodnutí o finančních darech náleží do kompetence zastupitelů a radních, není tudíž neoprávněné,“ míní někdejší místostarosta Zdeněk Rendl. MF DNES požádala o reakci i exstarostu Horáčka, ten ale nebral mobil a na SMS neodpověděl.

Ze stanoviska ministerstva vnitra, které si nechala zpracovat bílinská TOP 09, vyplývá, že město nemůže své představitele obdarovat za cokoliv.

„Členovi zastupitelstva lze poskytnout peněžitý dar za práci či přínosné aktivity pro obec, avšak nikoli za výkon funkce,“ stojí ve stanovisku odboru dozoru a kontroly veřejné správy ministerstva vnitra.

Každý dar je podle něj nutné pořádně zdůvodnit. Nestačí pouze uvést, že dar je za dobrou práci v uplynulém pololetí. Uvolněný starosta a místostarosta totiž mají dobře pracovat pořád, za to berou plat.

Chtějí nás poškodit, tvrdí bývalý místostarosta

Vedení města proto pověřilo advokátní kancelář, která Bílinu zastupuje, aby dary prověřila. Ta Horáčkovi a Rendlovi zaslala výzvy k vrácení peněz. Rendl za tím vidí politický boj.

„Za hlavní motiv k vyvolání této kauzy vnímám snahu současného starosty města Bíliny Oldřicha Bubeníčka účelově poškozovat své politické konkurenty a kritiky,“ napsal Rendl. Dodal, že právě zastupitelé z Bubeníčkovy KSČM vyplácení odměny schvalovali.

Bubeníček nařčení odmítá. „S tím, že odměny nejsou v souladu se zákonem, přišel náš koaliční partner,“ řekl. Ani on ale prý s dary nesouhlasil.

„Když se o nich v minulosti hlasovalo, byl jsem proti. Myslím, že ohodnocení uvolněných starostů a místostarostů je solidní a nevidím důvod, aby se jim vyplácely další peníze,“ řekl Bubeníček.

Horáček ani Rendl vrátit peníze nechtějí a spor tak bude muset nakonec rozřešit soud. Podle informací MF DNES už město žalobu podalo.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Najdete na iDNES.cz