Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bílina se musí omluvit dopravnímu podniku, podle soudu ho pomluvila

  8:22aktualizováno  8:22
Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova vyhrál soudní spor s městem Bílina. Radnice musí zaplatit odškodnění sto tisíc korun a veřejně se omluvit za to, že dopravce předloni pomlouvala.

Lidé v Bílině si stěžovali, že autobusy s 25 místy k sezení a 12 ke stání jsou malé a nevejdou se do nich s kočárky. | foto: Karel PešekMF DNES

"Město Bílina nás v roce 2012 obviňovalo v celostátních i regionálních médiích, že jsme nedodrželi podmínky dohody o poskytování přepravních služeb a podmínky veřejné zakázky," uvedl ředitel dopravního podniku Jiří Melničuk.

Spor se točil kolem zakázky, kterou dopravní podnik získal v roce 2011. Jednou z podmínek bylo, že uchazeč musí mít vozy, které pojmou nejméně 37 lidí. Rozhodovala cena. Dopravní podnik Chomutova a Jirkova nabídl autobusy právě s touto kapacitou za nejnižší cenu 28,50 koruny za kilometr.

Jenže cestující si začali stěžovat, že autobusy s 25 místy k sezení a 12 ke stání jsou malé a nevejdou se do nich s kočárky. Radnice proto vyrukovala s tvrzením, že dopravce porušuje dohodu, prý čekala větší vozy. Zmátlo ji, že dopravce předkládal technický průkaz velkého autobusu, protože v tu chvíli neměl list od menšího, který chtěl teprve objednávat.

Vedení města tvrdilo, že se s dopravcem dohodlo na objemnějších vozech. Dopravní podnik to ale vždy odmítal. "My jsme od začátku říkali, že vyrazíme s malými autobusy, a město to od začátku vědělo," říkal ředitel Melničuk.

Město pak odmítalo podepsat s dopravcem smlouvu a ten jezdil ulicemi Bíliny pouze na základě krátkodobých objednávek. Pře skončila tím, že město celou zakázku zrušilo, najalo jiného dopravce a Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova se obrátil na soud.

Objednávky údaje o velikosti autobusu neobsahovaly

"Tvrzení o dohodě ohledně velikosti nabízených autobusů byla nepravdivá. Město Bílina tak činilo opakovaně a intenzivně a vyvolávalo tak u veřejnosti pochybnosti o solidnosti naší společnosti," zdůvodnil Melničuk.

Krajský soud v Ústí nad Labem konstatoval, že dopravce nejezdil podle parametrů zakázky, ale na základě jednotlivých objednávek. Ty nejprve neobsahovaly žádné údaje o velikosti autobusů a když později město žádalo větší vozy, což dopravce odmítl, radnice se rozhodla i přesto jeho služby využívat.

Soud Bílině nařídil, aby se do 30 dnů omluvilo dopravnímu podniku v lokálním tisku a do 60 dnů v některé z celoplošných televizních stanic. Navíc musí žalobci zaplatit zadostiučinění sto tisíc korun a přes 26 tisíc dopravcově advokátce.

"O soudním rozhodnutí nic nevím, ani naši právníci to nevědí. Až budeme něco vědět, vydáme prohlášení, zda se odvoláme, nebo ne," reagoval starosta Bíliny Josef Horáček.

Dopravní podnik podal žaloby celkem tři. Kromě poškození dobrého jména si stěžuje i na ušlý zisk a zmařenou investici po zrušení smlouvy. Třetí žalobu podal na antimonopolní úřad, který zrušení zakázky povolil.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Najdete na iDNES.cz