Bývalý utečenecký tábor Červený Újezd na Teplicku se stal postrachem obyvatel...

Bývalý utečenecký tábor Červený Újezd na Teplicku se stal postrachem obyvatel okolních obcí. | foto: Pavel Pastyřík

Bílina opět rozhodla, že nekoupí problémový areál v Červeném Újezdu

  • 2
Bílina na Teplicku potvrdila, že nekoupí problémový areál bývalého uprchlického tábora v Červeném Újezdu. Zastupitelé odmítli nabídku majitelky, která za areál chtěla 15 milionů korun. Bílina i okolní obce se obávají, že z areálu vznikne ghetto.

Nabídkou k prodeji se bílinští zastupitelé zabývali už na mimořádném zasedání 26. května, oficiální nabídku na odkoupení areálu bývalého azylového zařízení v Červeném Újezdu dostalo město až minulou středu. Odkup dlouhodobě podporovala opoziční TOP 09, která varuje před zhoršením situace.

Starosta Bíliny Josef Horáček (Nezávislí Bílina) varoval před možnou trestně právní odpovědností zastupitelů. „Odkup nám nedoporučují právníci ani Svaz měst a obcí s tím, že jde o nehospodárné nakládání s finančními prostředky. Mohlo by na nás být podáno trestní oznámení,“ vysvětlil Horáček.

Za nesmyslný považuje odkup hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček (KSČM), který je zároveň bílinským zastupitelem. "Musí se hledat možnosti, aby zasáhl stát, státní úřady. Areál nekoupí ani Ústecký kraj," řekl Bubeníček.

Provozovatel areálu Pavel Fousek už dříve řekl, že má několik zájemců o koupi nebo pronájem areálu. Přednostně ho nabídnul okolním obcím.

Do areálu chtějí provozovatelé nastěhovat další lidi

Červený Újezd spadá katastrálně pod obec Měrunice. Ta ale na odkup nemá peníze. Starostka Jitka Nová (nez.) řekla, že provozovatelé chtějí v areálu ubytovat další lidi. „Požádali o přidělení čísel popisných, běží správní řízení. Pokud ho dostanou, mohou se tamní obyvatelé, kteří tam jsou teď na dobu určitou, přihlásit k trvalému pobytu. A to už mi provozovatelé avizovali,“ řekla Nová.

Areál kdysi sloužil jako kasárna. V roce 1990 se změnil v tábor, v němž žilo až 800 běženců hlavně ze zemí bývalého Sovětského svazu. Pozemek obehnaný vysokou zdí se čtyřmi paneláky a řadou menších domů stát nabídl v roce 2007 k prodeji.

V roce 2011 ho koupila Lucie Zocherová, která v něm otevřela Domov na kopci pro seniory, nemocné a sociálně slabé. V roce 2012 se do areálu začali stěhovat první lidé, nejprve nemocní, pak sociálně slabí a v poslední době celé romské rodiny.

Od počátku byly s areálem potíže. Vlastník dostal pokutu 250 tisíc za to, že poskytoval sociální služby bez registrace, policie už rok vyšetřuje podezření z týrání klientů hlady. Nyní v bývalém utečeneckém táboře žije asi sto lidí.

,