Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Bezplatné školky pro děti z ghett jen uškodí, obávají se starostové

  8:22aktualizováno  8:22
Starostové na severu Čech kritizují vládní strategii boje proti sociálnímu vyloučení, která počítá se zavedením tříleté bezplatné docházky do mateřských školek pro děti z ghett. Starostové se obávají, že v současné zjitřené atmosféře takový krok vztahům mezi majoritou a Romy jen uškodí.

Ubytovna Sport ve Varnsdorfu | foto: Karel PešekMF DNES

"Cesta je to správná, ale způsob provedení je nešťastný. Není nejlepší, aby pouze některé děti měly školku zcela zdarma. To je jeden z důvodů, proč se na Šluknovsku demonstruje," řekl varnsdorfský starosta Martin Louka.

Strategie proti vyloučení

Strategii boje proti sociálnímu vyloučení do roku 2015 zpracovala Agentura pro sociální začleňování. Vláda ji před měsícem schválila.

Plán počítá například s tím, že děti ze sociálně vyloučených rodin budou mít již od roku 2013 tříletou docházku do mateřských školek zdarma, bezplatné obědy i svačiny a hrazené kroužky.

Kolika dětí se strategie týká nikdo netuší. V kabinetním dokumentu je uvedeno, že pokud by se týkala pouze populace tří až pětiletých dětí, ministerstvo školství by na její uskutečnění muselo najít zhruba 2,4 miliardy korun (více zde).

Místní žene do ulic mimo jiné pocit, že lidé žijící na dávkách, tedy hlavně Romové, jsou protežováni na jejich úkor. Citlivě vnímají například to, že je nyní častěji kontrolují policisté, od kterých očekávali pomoc (více zde).

Radní ve Varnsdorfu se tomu v těchto týdnech snaží předcházet. Dokonce upustili od plánu zdražit nájmy v obecních bytech, aby lidi, kteří chodí do práce a nedostávají příspěvky na bydlení, zbytečně neprovokovali.

Že podobné návrhy mohou přilít olej do ohně si uvědomuje i zmocněnkyně vlády pro lidská práva Monika Šimůnková. "Zásadní věc je, lidem tato opatření dobře vysvětlit. Že je to ve prospěch všech," říká Šimůnková.

"Tyto děti potřebují ve školkách získat základní sociální návyky, aby zvládly základní školy, nekončily v praktických, dříve zvláštních školách, ale měly základní vzdělání a uplatnění na trhu práce," vysvětluje Šimůnková. Zároveň dodává, že když rodiče nebudou děti do školek posílat, bude rodičům hrozit postih, zřejmě by přišli o část dávek.

Jenže na severu Čech je již dnes míst v mateřských školkách ohromný nedostatek a na volné místo se čeká v pořadnících. Do roku 2013, kdy mají mít sociálně slabí školky zdarma a mají být pro ně vyčleněna místa, města nová zařízení postavit nestihnou.

Školek je už teď nedostatek a jsou na ně pořadníky

Rodiče tak nejspíš budou muset počítat s tím, že míst ještě ubude. V každé školce by totiž mělo být pět procent míst pro děti z vyloučených lokalit.

"Já závidím zákonodárcům optimismus, že ve školkách je dostatek míst. Města a obce nemají na to, aby všechno hradily. Držím ministerstvu školství palce, aby se tyto nápady mohly uskutečnit, osobně jsem ale velmi skeptický," říká mostecký primátor Vlastimil Vozka.

Nejde totiž jen o další místa ve školkách a jejich zřízení, ale třeba i o přijetí dalších učitelek.

Podle primátora Teplic Jaroslava Kubery je povinná školka pro děti ze sociálně vyloučených rodin nesmysl. "Školky jsou hlídací zařízení pro maminky, které chodí do práce. Někomu se to hodilo a udělali jsme z toho výuku, tak to ale není. Ať udělají nultý ročník na základní škole a tam děti naučí to, co je učí ve školkách. To by bylo rozumné," tvrdí.

Teplice nyní podle Kubery jednu novou školku plánují postavit. Nebude to ale kvůli plánům přijatým vládou. "U nás ve městě s takovou strategií nepochodí. To není žádná strategie, ale parta bláznů, kteří sají peníze ze státního rozpočtu. Vymýšlí hlouposti. Ústavy, které takové blboviny dodávají, je třeba zrušit," zlobí se Kubera.

Je to standardní princip solidarity, hájí strategii Šimáček

Šéf Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček, která dokument připravila, strategii hájí. "Nikde není napsáno, že zadarmo budou mít školku všechny děti ze sociálně vyloučených lokalit. O tom rozhodne Orgán sociálně-právní ochrany dětí," říká.

Zvýšené náklady podle něj budou do značné míry hrazené z dotačního programu ministerstva školství. "Všechny resorty mají podle usnesení vlády povinnost zajisti prostředky na tato opatření a všechny resorty souhlasily, že přestrukturalizují svoje rozpočty," poznamenal Šimáček.

Připouští však, že pro školky a města to zátěž i tak bude. "Každé město a ředitelé školek by si měli dopředu dobře kapacity promýšlet, aby měly místo pro ty s povinnou docházkou. To znamená, že ve školkách by muselo být mnohem více míst," řekl.

Na tom, že některé děti budou za školku platit a jiné ne, nevidí nic špatného. "Je to standardní princip solidarity, který má ve společnosti místo. Zejména v okamžiku, kdy se bohatým vyplatí, aby pomohli s prevencí jevů, které je potom zatíží," tvrdí Šimáček.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Policie má podezřelého z vraždy novorozence, jehož tělo našli mezi odpadky

(Ilustrační snímek)

Kriminalisté dopadli podezřelého z vraždy novorozeněte, jehož tělíčko ve čtvrtek objevil náhodný nálezce v kontejneru...

Novorozeně nalezené v popelnici v Teplicích někdo zabil, ukázala pitva

(Ilustrační snímek)

Novorozence nalezeného ve čtvrtek v popelnici v Teplicích někdo usmrtil. Prokázala to soudní pitva. Kriminalisté nyní...

Za sexuální útoky na školačky po internetu dostal muž šest a půl roku

Obžalovaný Jaroslav Pulpán v soudní síni.

Ústecký soud poslal Jaroslava Pulpána za sexuální útoky na školačky přes internet na šest a půl roku do vězení. Uložil...

Najdete na iDNES.cz