Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Policista může pozbýt prověrku, koupil pozemky s mužem s temnou pověstí

  9:05aktualizováno  9:05
Národní bezpečnostní úřad vyšetřuje kvůli majetku dalšího policistu ze severočeské hospodářské kriminálky. Zaměřil se na Josefa Kadeřábka, který se svým přítelem zapleteným do vydírání nakoupil rozlehlé pozemky v Hrobčicích a chce je změnit na stavební parcely.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Já o ničem nevím, obraťte se na NBÚ," nechtěl se Kadeřábek o případu bavit a ukončil telefonát. Podobně reagoval i jeho nadřízený Dušan Šoltés: "Nic vám k tomu říkat nebudu. Ani nevím, jestli jste novinář. Ještě nějaký dotaz?"

Národní bezpečnostní úřad nesděluje informace ke konkrétním případům a neudělal to ani nyní. Podle informací MF DNES ale na konci loňského roku zahájil řízení o odebrání policistovy prověrky.

O vyšetřování týkajícím se Josefa Kadeřábka navíc vědí i na radnici v Hrobčicích.

"Měli jsme tu kontrolu. Nevím přesně, zda z policejní inspekce nebo Bezpečnostní informační služby, ale ptali se na pana Kadeřábka. Vyžádali si nějaké dokumenty a zajímali se hlavně o jeho žádost, aby se v novém územním plánu jeho pozemky změnily na stavební," popsala starostka Jana Syslová.

Policista skoupil pozemky, podnikat s nimi nesmí

MF DNES loni popsala, jak Kadeřábek se Zdeňkem Sedlákem a dalšími dvěma lidmi nakoupil pozemky o celkové rozloze 177 630 metrů čtverečních. Každý zaplatil 466 568 korun a získal přesnou čtvrtinu.

Kadeřábek jako policista podnikat nesmí a hned také přispěchal s vysvětlením, že pozemek koupil jen kvůli velmi lákavé ceně, ale o jeho dalším prodeji neuvažuje.

Nicméně předseda stavební komise a hrobčický radní Robert Schuran oznámil, že podle studie chtějí noví majitelé louky rozdělit na parcely asi pro 20 rodinných domů (o záměrech s pozemky zde).

Kadeřábkův problém: kamarád Sedlák

Zarážející jsou už samotné Kadeřábkovy styky. Zdeněk Sedlák byl považovaný za bosse teplického podsvětí a třeba v roce 1995 byl obviněný z vydírání a omezování osobní svobody.

Pětice mužů tehdy v Praze vtáhla podnikatele do auta a chtěla po něm 30 milionů. Při předání peněz policie vyděrače pochytala, tři z nich měli v rukou nelegálně držené pistole. Sedlák strávil rok ve vazbě.

"Znám ho déle než deset let a považuji ho za řádného člověka," prohlásil o něm Kadeřábek. Sedlákovu minulost zná, jeho kamarád se už ale prý polepšil.

"V minulosti pochybil, za toto pochybení byl odsouzen a řádně odpykal svůj trest," dodal Kadeřábek (vyjádření Kadeřábka zde).

NBÚ ale nyní zjišťuje, zda Kadeřábkovy styky a aktivity neznamenají bezpečnostní riziko. Policista se totiž díky prověrce může seznamovat s některými důvěrnými informacemi, a úřad proto řeší, zda mu to dovolí i nadále.

Úřad se takto zabývá už prověrkou Michala Eisnera, rovněž ze severočeské hospodářské kriminálky. Zajímá se o jeho nadstandardní finanční poměry. Eisner vlastní miliony, které si jako policista vydělat nemohl. Sám tvrdí, že je má díky štěstí v loterii. Ani o jeho prověrce NBÚ ještě nerozhodl (o Eisnerově případu zde).
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Najdete na iDNES.cz