Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dostanete dotaci, až bezdomovci uklidí, vzkázala Kadaň sdružení

  8:29aktualizováno  8:29
Sdružení Naděje pomáhající bezdomovcům požádalo radnici v Kadani o dotaci na svou činnost. Vedení města ale překvapivě odpovědělo, že peníze udělí s podmínkou. Dotaci sdružení získá, když budou bezdomovci uklízet kolem popelnic.

V Kadani žije 46 bezdomovců. Pokud chce sdružení Naděje, které jim pomáhá, získat dotaci, bezdomovci budou muset uklízet kolem popelnic. | foto: Městská policie Plzeň

„Po bezdomovcích, kteří se přehrabují v kontejnerech, zůstává nepořádek. Je to nešvar, který nás hodně trápí. Nepořádek v ulicích města je hlavně po víkendech. Strážníci to sice kontrolují, ale nemají možnost, jak na tyto lidi působit. Pokuty jsou k ničemu, stejně ji nezaplatí a z napomenutí si nic nedělají,“ uvedl starosta Jiří Kulhánek.

Sdružení Naděje

Občanské sdružení Naděje působí v Česku od roku 1990. V regionu organizace pomáhá nejen v Kadani, ale i Litoměřicích, Roudnici nad Labem, Štětí a Klášterci nad Ohří. Své služby zaměřuje zejména na lidi osamělé, zdravotně postižené, na rodiny, děti i rodiče, lidi sociálně vyloučené nebo jinak znevýhodněné nebo ohrožené s cílem je podpořit.

Sdružení Naděje požádalo město o příspěvek 40 tisíc korun. Rada poskytnutí odsouhlasila, ovšem jen za podmínky úklidu. A jak to chce město kontrolovat? Snadno, příspěvek bude vyplácet postupně.

„Den, kdy budou bezdomovci uklízet, je prvního v měsíci. Až poté vyplatíme část příspěvku, a to každý měsíc. Pokud podmínku jednou nesplní, peníze nedostanou,“ popsal Kulhánek.

Pracovníky z Naděje podmínka zaskočila. „Překvapilo nás to. Budeme o tom ještě s městem jednat a poté se k tomu nějak postavíme,“ odpověděla vedoucí pobočky v Kadani Miroslava Chrzová.

V jiných městech v kraji není takový krok běžnou praxí. „Nikdy jsem se s podobnou podmínkou při žádosti o dotaci na naši činnost nesetkala, a to v Děčíně už působíme osmým rokem,“ uvedla Šárka Malevičová, ředitelka děčínského Nízkoprahového denního centra.

S úklidem pomáhají v Kadani i sportovci

Kadaň si ale podmínku úklidu nediktuje jen u bezdomovců, pomáhat musejí i například sportovci.

„Po organizacích, jež po městě žádají dotace, požadujeme, aby také něco udělali pro město. Sportovci dvakrát ročně uklízejí vymezené lokality, a když mohou oni, proč ne bezdomovci,“ dodal Kulhánek.

„Taková praxe je tu už sedm let, dvakrát do roka máme brigádu,“ potvrdil Pavel Kostrze, šéf tamního fotbalového klubu.

Dotace pro Naději, ale i další organizace, budou schvalovat zastupitelé na schůzi 19. března. Nejvíce si rozdělí sportovci, mezi kluby půjde 2,8 milionu korun.

Na sociální služby má jít 600 tisíc, stejně tak na ostatní, kam patří třeba divadlo, Junák, kynologové či taneční soubory.

V Kadani podle nedávného průzkumu Naděje žije 46 osob bez domova, z toho pět přebývalo v azylovém domě v Klášterci.

Bezdomovci zároveň vyplňovali dotazník. Z průzkumu vyplynulo, že tito lidé nejčastěji přenocují venku. Jen deset z nich přenocuje na ubytovně, dva využívají služeb azylového domu. Většina žije na ulici čtyři až deset let. Na dotaz, co jim ve městě chybí za službu, nejvíce odpovídali, že noclehárna a azylový dům.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Studenti navrhli, jak by šlo oživit území bývalé plovárny v Krupce

Některé z vystavených studentských návrhů.

Studenti z Česka i zahraničí se zapojili do projektu, jehož cílem bylo vytvořit návrh, jak by se mohlo do budoucna...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Najdete na iDNES.cz