Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Azylový dům není jen útočiště. Učí ženy, že jim zadarmo nikdo nic nedá

  11:39aktualizováno  11:39
Azylový dům pro matky s dětmi Agapé v Krupce má kapacitu 20 lidí a je v těchto dnech zcela plný. Bydlí v něm také devětadvacetiletá Zuzana s dcerkou. Stejně jako ostatní matky se snaží uspořádat si tam život, než se dokáže postavit na vlastní nohy.

Zuzana s dvouletou dcerou Kristýnkou v krupském azylovém domě. | foto: Michal Dvořák, 5plus2.cz

Ani ne dvouletá Kristýnka se bojí chlapů. Stejně jako většina ze 14 dětí v krupském azylovém domě s nimi nemá příliš dobré zkušenosti.

Zuzana s Kristýnkou jsou zde už pět měsíců.

„Rozešla jsem se po sedmi letech s přítelem. Byl to alkoholik, nepracoval. Myslela jsem si, že se po narození dcerky změní, ale nestalo se tak,“ vzpomíná na jedno z nejobtížnějších rozhodnutí svého života.

Z Olomouce se vrátila do rodných Teplic a našla si podnájem. S podnájemní smlouvou však neměla nárok na příspěvek na bydlení, a protože jí po zaplacení nájmu zbývala na živobytí asi tisícovka, skončila v azylovém domě.

Zázemí jako odrazový můstek

Podle vedoucího azylového domu Pavla Majeráka není Zuzanin příběh ojedinělý. Naopak. „Většina žen přichází do azylového domu kvůli finanční nouzi a problémům s partnerem. Najdou zde zázemí, které jim umožní odrazit se ode dna,“ říká.

Na zlepšení své situace pracuje i Zuzana, jež usilovně šetří, aby si mohla na podzim pronajmout byt a zaplatit kauci. V azylovém domě totiž může zůstat nejvýše rok, pak se musí postavit na vlastní nohy.

„Rok je dost dlouhá doba na to, aby se dalo ušetřit na kauci. Zprvu jsem brala jen mateřskou a přídavky na dítě, dohromady asi 5 tisíc. Nyní je to kolem 7,5 tisíce. Budu také řešit zanedbání povinné výživy, protože expartner neplatí alimenty, a když se tu za námi byl podívat, přivezl malé jen lentilky,“ popisuje Zuzana.

Před otěhotněním pracovala a o práci se snažila i po návratu do Teplic. „Měla jsem už sjednané zaměstnání, ale jesle jsou příliš drahé. A do školky můžu dát dceru až od tří let,“ dodává.

V azylovém domě si proto stejně jako ostatní matky snaží přivydělat výrobou ozdobných andělíčků nebo šitím drobných předmětů.

Většina klientek nikdy nepracovala

Jak upozorňuje vedoucí sociální práce v azylovém domě Karolína Jírová, tak 95 procent klientek nikdy nepracovalo.

„Neumějí třeba stříhat nůžkami a další drobnější práce. V azylovém domě je proto učíme těmto základním věcem, aby se mohly ucházet o nějaké manuální zaměstnání nebo aby si doma dokázaly něco vyspravit,“ říká Jírová.

Většina žen to prý vítá, některé ale mají problémy s jemnou motorikou. Zdokonalují se navlékáním korálků, šitím polštářků nebo zástěr, které pak mohou zpeněžit. „Hlavně ale zjišťují, že jim nikdo nic zadarmo dávat nebude,“ připomíná Jírová.

Stěžejní oblastí, na kterou se v azylovém domě klade důraz, je finanční gramotnost.

Ženy mají své týdenní rozpočty, učí se orientovat v cenách, ale třeba i smlouvách. „Dělají u nás ohromné pokroky,“ potvrzuje Jírová.

Cílem je osamostatnění

Snahou sociálních pracovnic není o klientky pečovat, ale vybavit je takovými dovednostmi, aby se po roce dokázaly o sebe a své děti postarat samy.

„Jsem tady spokojená, jsme tu jedna velká rodina. Snažím se ale, co to jde, abych si zařídila byt a posunula se zase dál,“ dodává Zuzana.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Najdete na iDNES.cz