Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Aby vznikla Galerka, musel Koller teplickému básníkovi koupit přehrávač

  18:52aktualizováno  18:52
Čest práci, veksláci! Takový vzkaz vysílá současné politické garnituře David Koller ze svého aktuálního alba ČeskosLOVEnsko. Pod textem k chytlavé písni Galerka je ale podepsaný teplický básník Luděk Marks.

Redaktor samizdatového Vokna Luděk Marks se narodil v Ústí nad Labem, žije ale v Teplicích. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Dvaapadesátiletý autor píše texty pro Davida Kollera od roku 2004, kdy ho frontman kapely Lucie oslovil, zda by mohl zhudebnit jednu jeho báseň pro jeho tehdy nový projekt - skupinu Kollerband.

První část písně Galerka

Prej byli jsme a budeme ovce bez hlavy

A strach z viny za zločiny se časem napraví

Nic nalevo, nic napravo, tak zpátky do strany

Nic nehrozí nám soudruzi, ztracený seznamy

Stádo jde za námi, pachatel neznámý

Ref.: Čest práci, veksláci.

Jste jen kariérní bonzáci

Čest práci, veksláci.

Stará galerka se neztrácí

„Zarazilo mě to, protože pro mě představoval popovou Lucii, kdežto po mých textech sahal spíše underground. Byl jsem skeptický, ale řekl mi, že budu překvapený, o jakou hudbu jde. A skutečně šlo o syrový bigbít,“ vzpomíná Marks, který měl na prvním albu Kollerbandu nakonec čtyři texty.

Velký svět hudebního průmyslu se tehdy musel přizpůsobit undergroundovému básníkovi. To když hvězdný Koller jezdil za Luďkem Marksem do ústecké hospody Na Růžku, aby s ním piloval detaily spolupráce, nebo když musel v době MP3 přehrávačů nahrát hudbu na kazetu.

„Měl jsem totiž jen starou hi-fi věž. David mi poslal na kazetě skladby nazpívané takzvanou svahilštinou a já si je přehrával po vteřinách tak dlouho, dokud jsem na papír nepřekreslil rytmus jeho zpěvu. Do něj jsem pak napsal svůj text,“ přibližuje Marks.

Magnetofon na kazety pro Markse už Koller nesehnal

Právě záznam rytmiky zpěvu je podle něj pro textaře zásadní, pokud tedy píše slova na hudbu. „Překreslím si těžké a lehké doby, zaznamenám různé přesahy, kadence, diereze a podobně. Takovou grafiku si pak můžu nosit do hospody a nemusím poslouchat písničku pořád dokola,“ podotýká Marks.

Koller je podle něj typický odchylkami od rytmiky. „Věta, která by v řeči zněla přirozeně, se v jeho zpěvu rozdělí do tří samostatných vět. Tím, že si to znázorním, tak mohu dát píseň do rytmických kolejí, protože ne každé odchylky jsou úmyslné a potřebné. I textař se tak může spolupodílet na rytmice hudby,“ líčí.

Stejně vznikaly i texty Aha a Galerka pro nové album ČeskosLOVEnsko. V tomto případě se však už básník přizpůsobil hudebnímu průmyslu.

„David totiž nikde nesehnal magneťák, aby mi texty nazpíval na kazetu. A protože věděl, že finančně melu z posledního a těžko si koupím nějaký MP3 přehrávač, tak mi ho poslal do Teplic i s písněmi a českým návodem,“ vypráví Marks, který pracuje v ochrance obchodního domu.

Z novodobé otročiny není východisko, tvrdí Marks

Oba texty na aktuálním albu napsal Luděk Marks poměrně rychle. Námět na píseň Aha se rodil během jeho ranních jízd do práce.

„Vnímal jsem to novodobé otrokářství, kdy periferní města ráno vyplivnou proudy zoufalců, kteří jedou přes zničená předměstí do průmyslových center, aby tam pracovali za mizerné peníze. Novodobá otročina, ze které není východisko,“ popisuje básník téma úvodní skladby celého alba.

Na napsání textu k písni Galerka měl Luděk Marks sice jen týden, ale hudba Tomáše Varteckého byla prý natolik působivá, že ho text k výraznému refrénu napadl okamžitě: „Čest práci, veksláci. Stará galerka se neztrácí.“

Marks k tomu dodává, že současný politický marasmus by navíc vydal na celé nové dvojalbum.

„Každý soudný člověk, který není přímo účasten toho kryptokomunistického podvodu na obyčejném člověku, o tom jistě něco ví. Stylizuji názor své generace. Shrnuji, protože se vše opakuje. Ten průser je u nás nadčasový,“ soudí Marks.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Developer se vrátil k arabské vesnici na Teplicku, výstavba má odpůrce

Plánovaná výstavba arabské kolonie u Modlan.

Plánovaná výstavba arabské kolonie v Modlanech na Teplicku nabírá reálnější obrysy. Developer Ali Ali z Kuvajtu, jenž...

Najdete na iDNES.cz