Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vesnice podruhé pod přívalem vody a bahna. Lidé ani nestačili uklidit

  17:32aktualizováno  17:32
Hadice čerpající vodu z desítek domů, bagry hloubící příkopy pro lepší odtékání vody a lidé stavící hráze z pytlů s pískem. Tak to ve středu vypadalo v Arnolticích a Bynovci na Děčínsku, které přívalový déšť a bahno z polí už podruhé vytopily.

Všude se vznáší zápach bahna a hlavně strach, jakou další pohromu přinese zatahující se obloha. Stejně jako minule (psali jsme o tom zde).

Fotogalerie

„Je to zoufalé, odpoledne má spadnout další příval vody. Vlastně ani nemá cenu moc uklízet, protože ta hrůza tady za pár hodin může být znovu. V domě není už co zničit,“ konstatoval dopoledne Petr Vospálek z Arnoltic při prohlídce škod.

Vše je tou dobou podmáčené, suší se sedadla ze zaplavených aut, nábytek je vynesený na zahradě. V domě otlučeném na omítky běží vysoušeče.

„Všechno je pryč, uvnitř jsme měli zateplení, sádrokartony, elektroniku, izolaci, podlahy...,“ běduje mladý muž, který zachraňuje střechu nad hlavou. „Minulý týden nám nějací lidé z Děčína po té spoušti přivezli pračku a v úterý odpoledne byla zase pod vodou. Snad funguje,“ líčí vyčerpaně Vospálek.

Všichni ve vesnici pomáhají. Bahno mu zůstalo ještě v koupelně a dál ho uklízet nemůže. „Všechny odtoky jsou zacpané,“ lamentuje Vospálek a jde zkontrolovat vysoušeče v bývalé kuchyni.

Hadicemi proudem teče voda do potoka ze sklepů jeho souseda Ladislava Hnyka. Ten má i po několika hodinách sání ve sklepě stále metr vody.

Zaplavených domů přibylo

Do Arnoltic stejně jako minulé pondělí přiteklo během 15 minut půl metru bahna s vodou. To obrovské množství se sem znovu přivalilo z polí.

„Jsme na tom stejně jako před týdnem. Tentokrát to ale zasáhlo další domy, je jich kolem deseti. Co se podařilo uklidit, je zpátky. Jsme poučení, že se to nebude opakovat jednou za deset let, ale zřejmě každý týden. Takže už máme připravené pytle s pískem,“ dodává s hořkým úsměvem starosta Jaroslav Skála.

První muž obce organizuje pomoc, radí, kde prohloubit příkopy, kde udělat nová koryta na odvádění vody.

„Vše je provizorní, nějaký projektant nám musí poradit, jak vesnici ochránit. Zpravidla čím víc regulace, tím je to horší. A co si budeme povídat, voda z kopce poteče pořád a někam se svést přece musí,“ poznamenává Skála.

Stejný problém řeší i sousední Bynovec. Jenže tam se voda z polí stáhla do rybníka, který začal rychle přetékat. Zaplavoval domy pod sebou a hrozilo protržení jeho hráze.

Rybníku chybí pořádný odtok

„Když to přišlo minulý týden, říkal jsem, aby rybník alespoň upustili, aby se to nestalo znova. A stalo,“ kroutí naštvaně hlavou Petr Slanař. Jeho dům pod kopcem má střechu v úrovni hladiny rybníka. Příval mu odkryl základy domu, voda jím profičela a bahno zůstalo.

„Odpoledne volal táta, že betonovat nebudu, že zase plaveme, ať hned jedu domů. Sám nic nezmůže a maminka je nemocná. Já bydlím v nové přístavbě, kterou jsem dodělal před měsícem a už byla dvakrát pod vodou,“ loučí se Slanař a chvátá pro vysoušeče.

Rybník nemá žádný pořádný odtok, přívalová voda neměla kam odtéct. „Naštěstí tu během chvíle byli hasiči a rybník hned odčerpávali. Dnes už je hladina o metr nižší,“ říká s úlevou při uklízení soused Arnošt Sládeček.

Své domy vyklízí i lidé u pole pod lesem. Zahrady jsou plné koberců, sekaček, kusů linolea a dalších věcí. „Všechno je zničené, kuchyň neexistuje. Bydlím tady roky, tohle se stalo poprvé. Nad domem vždy byla louka, letos poprvé je tam pole a děje se tohle,“ zlobí se Pavel Vostiňák.

Podle krajských hasičů je situace nejhorší právě na Děčínsku, kde zasahovali na osmi místech. V Hřensku příval odnesl rozestavěnou turistickou stezku na Pravčickou bránu, u vstupu do soutěsek část silnice a parkoviště.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz