Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ekologové naměřili v řekách na Ústecku velké množství PCB i dioxinů

  15:03aktualizováno  15:03
Ekologická organizace Arnika zjistila v usazeninách řek na Ústecku značné množství toxických látek. Vzorky sedimentů odebírala z Bíliny, Klíšského potoka a Labe. Reagovala tak na náhlý květnový nárůst jedovatých polychlorovaných bifenylů (PCB) v naplaveninách Labe od Ústí do Německa.
Česká inspekce životního prostředí a Zdravotní ústav předběžně dospěly k závěru, že za náhlým zvýšením koncentrace PCB v usazeninách na dolním toku Labe byl zřejmě starý nátěr z opravy železničního mostu v Ústí nad Labem.

Česká inspekce životního prostředí a Zdravotní ústav předběžně dospěly k závěru, že za náhlým zvýšením koncentrace PCB v usazeninách na dolním toku Labe byl zřejmě starý nátěr z opravy železničního mostu v Ústí nad Labem. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Vzorky Arnika odebrala na konci srpna, nyní zveřejnila výsledky analýz.

„Ve vzorcích z Klíšského potoka a Bíliny se vyskytly především vysoké hodnoty rakovinotvorných polycyklických aromatických uhlovodíků a dioxinů. Možným, nikoli ale jistým původcem tohoto znečištění je chemický podnik Spolchemie a staré ekologické zátěže v něm,“ informoval mluvčí Arniky Jan Vávra.

Spolchemie se nachází zhruba 200 metrů nad místem, kde Klíšský potok ústí do Bíliny a kde Arnika vzorky odebírala.

„Každý gram sedimentu z Klíšského potoka obsahuje tolik karcinogenního benzo(a)pyrenu, kolik do sebe nasaje kuřák po vykouření zhruba jedné krabičky cigaret,“ přiblížil zjištění autor studie Václav Mach z Arniky.

Arnika zdůrazňuje, že z naměřených dat nelze určit jednoznačně, že za znečištěním stojí právě chemička. Považuje to ale za pravděpodobné.

„Například při čištění staré amalgámové elektrolýzy ve Spolchemii se dioxiny moc neřešily. Stejně tak se moc neřešily v sutinách vyhořelého provozu. To vše mohlo přispět k celkové zátěži Bíliny těmito látkami,“ uvedl Jindřich Petrlík z Arniky.

Spolchemie odmítá, že by látky mohly pocházet z jejího závodu. „Dioxiny jsme nikdy nevyráběli ani nepoužívali. Teoreticky by mohly vznikat leda v naší spalovně nebezpečného odpadu, ta ale splňuje všechny přísné limity. A odpadní voda jde od roku 2003 do naší čističky, ze které ji vypouštíme do kanalizace, takže jde ještě do městské čističky a pak do Labe,“ řekl mluvčí Spolchemie Jan Charvát.

Hodnoty PCB mohla zvýšit oprava mostu nebo prohrábka dna

Polychlorovaných bifenylů, jejichž používání je celosvětově zakázáno od roku 2001 a v ČSSR byla jejich výroba zakázána už v roce 1981, naměřila Arnika v usazeninách Labe dvacetinásobek průměrných hodnot, tedy méně než v předchozích měřeních. PCB Arnika zjistila až na soutoku Labe a Bíliny.

„Přestože na základě našich výsledků nelze s jistotou určit zdroj nedávného zvýšení obsahu polychlorovaných bifenylů v Labi, můžeme téměř jistě vyloučit, že by pocházel z řeky Bíliny. To by potvrzovalo předběžné závěry České inspekce životního prostředí, podle kterých je nedávná epizoda zvýšených koncentrací v Labi způsobena prohrábkou říčního dna,“ komentoval zjištění autor studie Václav Mach z Arniky.

Česká inspekce životního prostředí a Zdravotní ústav však předběžně dospěly k tomu, že za náhlým zvýšením koncentrace PCB v usazeninách na dolním toku Labe byl zřejmě starý nátěr z opravy železničního mostu v Ústí nad Labem. Odstraňovaná vrstva totiž polychlorované bifenyly obsahovala.

„Určitě část té barvy, která je lehčí, byla odnesena větrem nebo napadala do řeky a mohla způsobit tu kontaminaci,“ řekl ČTK ředitel Zdravotního ústavu Pavel Bernáth.

Správa železniční dopravní cesty, která zakázku na opravu mostu zadala, to ale odmítla. „V okolí řeky je vybudováno mnoho chemických závodů, spojovat tedy naší společnost s možnou kontaminací řeky je velmi zavádějící,“ reagoval pro ČTK mluvčí správy Marek Illiaš.

PCB je dlouhodobý problém, upozorňuje Arnika

Arnika připouští, že stará barva mohla mít na zvýšení koncentrace PCB v Labi vliv. „Nemůže to ale být jediný zdroj, protože toto je dlouhodobý, historický problém kvůli neuváženému využívání PCB v minulosti a jejich dlouhodobému přetrvávání v říčních sedimentech,“ dodal mluvčí Arniky Vávra.

V Labi stoupla koncentrace PCB v květnu podle měření Povodí Labe až na 3 700 mikrogramů na kilogram naplavenin. Normální stav se přitom pohybuje kolem desítek mikrogramů (o PCB v Labi zde).

PCB a dioxiny mohou u člověka způsobovat vývojové vady, vznik rakoviny, narušení hormonální činnosti a další vážné problémy. Proto jsou omezeny Stockholmskou úmluvou.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz