Bývalý nemocniční pavilon A z roku 1937 od Franze Arnolda nechala univerzita přes protesty místních před rokem zbourat.

Bývalý nemocniční pavilon A z roku 1937 od Franze Arnolda nechala univerzita přes protesty místních před rokem zbourat. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Jaká budova nahradí zbořený cenný pavilon? Univerzita ani po roce neví

  • 3
Ústecká Univerzita Jana Evangelisty Purkyně stále nevypsala soutěž na podobu budovy, která v jejím kampusu nahradí zbouraný pavilon A bývalé nemocnice. Cennou stavbu přitom univerzita zbourala už před rokem a o soutěži mluví více než dva roky.

„Prioritou je vyhlásit soutěž v řádu týdnů,“ tvrdila přitom mluvčí univerzity Jana Šiková už letos v březnu. Po osmi měsících má univerzita zatím sestavenou porotu na hodnocení návrhů. Finální podoba soutěže spolu s investičním záměrem výstavby pak čerstvě leží na Ministerstvu školství, které bude výstavbu nové budovy z valné části platit.

„Definitivní projednání lze předpokládat ještě v měsíci listopadu,“ uvedla mluvčí ministerstva Bohumila Potočná.

Univerzita musela postup s Ministerstvem školství koordinovat. Resort univerzitu několikrát vyzval, aby podobu záměru dopracovala.

„Proces schvalování takto náročných akcí je poměrně zdlouhavý a univerzita není jediným aktérem, jenž může ovlivnit rychlost jeho průběhu,“ poznamenal rektor René Wokoun.

Se soutěží pomáhá Česká komora architektů

Když nyní ministerstvo a porota soutěž odsouhlasí, univerzita ji může obratem vyhlásit.

„Rádi bychom ji vyhlásili do konce listopadu,“ říká mluvčí univerzity Šiková. Pokud vše půjde podle předpokladů UJEP, vítězný návrh by mohl být známý v dubnu příštího roku.

Mezi návrhy architektů bude vybírat třináctičlenná porota. „Porota se skládá ze závislých a nezávislých členů,“ podotkla mluvčí Šiková. Upřesnila, že „závislí“ členové reprezentují univerzitu.

Za UJEP tak bude sedět v komisi například děkan přírodovědecké fakulty Jaroslav Pavlík, nezávislou část poroty bude reprezentovat mimo jiné někdejší ústecký městský architekt a spoluautor oceňovaného paláce Zdar na Mírovém náměstí Jan Jehlík.

Univerzitě pomáhá s přípravou soutěže Česká komora architektů, která působí jako konzultant.

„Co se týče přípravy projektového záměru na výstavbu nové fakulty, tak můžu za nás říct, že postup univerzity je příkladný. Netroufám si tvrdit, zda je délka přípravy soutěže nepřiměřená, či ne. V minulosti byly třeba soutěže, které se připravovaly déle,“ řekl architekt Michal Fišer, jehož komora konzultací s univerzitou pověřila.

Prodlení ohrožuje možnost čerpání dotace

Kvůli časové prodlevě se však projekt může dostat do problémů. Univerzita totiž počítá s tím, že projektanta, který navrhne postup výstavby, začne hledat v průběhu roku 2015 a zhotovitele výstavby na sklonku roku 2016. Nástupce pavilonu A by tak vyrostl nejdříve v roce 2017. Jenže dotační program Ministerstva školství končí už v roce 2016.

„Do konce programovacího období musí být projekt dokončen,“ upozorňuje mluvčí ministerstva Potočná.

Univerzita by pak dotaci od ministerstva nedostala a budovu by neměla z čeho zaplatit. Univerzita ale spoléhá na to, že vláda program prodlouží. Takový návrh už se rýsuje.

„Materiál pro časové prodloužení programu je pro jednání vlády již připravován,“ sdělila mluvčí Potočná. Dodala, že vláda návrh projedná ještě letos.

Pokud návrh neprojde, univerzita se dostane do kritické situace. Na nezbytně nutnou stavbu jí bude chybět více než půl miliardy.