Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Předčasný porod dcery architekta inspiroval ke křeslu pro nedonošené

  19:04aktualizováno  19:04
Architekt Petr Schwarzbeck z Litoměřic přišel s návrhem křesla pro rodiče předčasně narozených dětí, které po porodu putují na delší dobu do inkubátoru. Sám po předčasném porodu dcery Apoleny začal přemýšlet nad vytvořením koutku, kde by rodiče s nedonošenými dětmi mohli trávit první chvíle.

Architekt Petr Schwarzbeck s kolegou Lukášem Kasperem a deignérkou Janou Hučíkovou navrhli pro nemocnice speciální křeslo, které nabízí rodičům a jejich předčasně narozeným dětem soukromí. | foto: archiv Petra Schwarzbecka

„Člověk je nesvůj z toho, že se mu narodí dítě a nedají mu ho domů, nýbrž do plastové krabice, která prý pro dítě vyvíjí hluk jako dálnice. Dítě tak rodič dostane jen na přebalení, umytí a klokánkování,“ přibližuje svou zkušenost 36letý Schwarzbeck.

Fotogalerie

Klokánkováním myslí metodu, kdy rodiče dostávají své dítě na nahou hruď.

„Teprve při klokánkování jsme jako rodiče nedonošence měli možnost opravdu se seznámit s naším dítětem. Očichat si ho, pohladit, poznat jeho dech a cítit tlukot jeho srdce. V prostředí inkubátoru to nebylo možné,“ přidává Apolenina matka Markéta.

Intimitu takové chvíle však podle obou rodičů narušovalo okolní technické a zdravotnické prostředí. Schwarzbeck proto společně s architektem Lukášem Kasperem a designérkou Janou Hučíkovou navrhl pro nemocnice speciální křeslo, které nabízí mnohem více soukromí.

„Připomíná vejce, které má ve svém středu svůj plod a je chráněno tenkou skořápkou před okolním světem. Křeslo by mělo do klokánkování dostat potřebnou intimitu pro napojení a souznění, které nabíjí rodiče i jejich dítě,“ přibližuje Schwarzbeck.

Na prototyp se skládají drobní dárci

Křeslo kombinuje dřevěnou či laminátovou konstrukci a kovový základ s kolečky pro snadné přemístění. Z vnějšku je textilie neutrální barvy, ovšem vnitřní prostředí nabízí několik variant barev i vzorů, aby si rodič mohl dotvořit prostředí, jaké se mu bude líbit. Křeslo také dokáže díky vnitřnímu kloubu měnit polohu pro pohodlné nasednutí a sesednutí.

Co je klokánkování

Metoda, která přibližuje rodiče k jejich nedonošeným dětem kůží na kůži.

Zrodila se v roce 1978 v kolumbijské Bogotě v chudinské čtvrti, kde měli nedostatek inkubátorů a četné infekce. Matky po dlouhém odloučení své předčasně narozené děti často opouštěly.

Pediatr E. Rey Sanabria ženám nabídl, aby své děti nosily přímo na těle 24 hodin denně.

Pozdější studie prokázaly, že malí „klokánci“ rostou stejně rychle jako děti z inkubátorů a po roce mají dokonce větší obvod hlavy.

„Umožní pohodlné sezení s možností zatáhnout si vrchní část, aby tvořila akustickou i vizuální bariéru,“ popisuje Schwarzbeck projekt, který si jeho autoři nechali patentovat.

Cesta křesla do českých nemocnic však teprve začala. Tvůrci nyní prostřednictvím platformy Odstartováno.cz shánějí peníze na vývoj a výrobu dvou prototypů, které by bylo možno otestovat přímo v nemocničním prostředí. Cílová částka je 120 tisíc korun, drobní dárci zatím přispěli polovinou.

„Naše Apolenka strávila v nemocnici 65 dní a nepromarnili jsme jedinou možnost ke klokánkování. Každé prostředí zaslouží svůj daný komfort a nebýt živé zkušenosti, nikdy by nás nenapadlo se tímto zaobírat. Věříme, že se najde vhodná cesta, jak zlepšit i samotné klokánkování,“ uzavírá litoměřický architekt.
Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...Fenin skončil, varnsdorfského kouče Frťalu zaskočil Brazilcův odchod

Jablonecký kouč Zdenko Frťala

Šest bodů nad sestupem z druhé ligy. Fotbalový Varnsdorf ještě není v komfortní zóně, trenér Zdeno Frťala si to...

Ombudsmanka vyčetla bytovému družstvu slova o cikánech. Vyhovělo zčásti

Ombudsmanka Anna Šabatová

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová si prohlédla webové stránky družstva Krušnohor, které na Mostecku spravuje tisíce...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Další z rubriky

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Pomocí virtuální reality tvoří na teplickém gymnáziu výukové hodiny

Kroužek virtuální reality funguje na teplickém gymnáziu každou středu po...

Unikátní zájmový kroužek virtuální reality nabízí svým žákům Gymnázium Teplice. Škola spolupracuje se společností...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz