Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci hledají pomocí DNA potomky lidí ze středověkých hrobů na Mostecku

  8:23aktualizováno  8:23
Dvanáct lidí z Mariánských Radčic na Mostecku povolilo historikům pátrat v minulosti jejich rodin. Dozvědí se, jestli mají předky v hrobech odkrytých v létě na předpolí blízkého uhelného lomu Bílina. Pokud projdou vyřazovacím kolem, genetici porovnají jejich DNA s genetickým materiálem z hrobů.

Odkryté hroby na předpolí lomu Bílina u Mariánských Radčic na Mostecku | foto: Archeologický ústav AV ČR

"Samotné odebírání DNA je až poslední fází. Bude se dělat jen u těch lidí, jejichž původ se podaří prokázat až do počátku 17. století," upozornil vedoucí výzkumu Petr Čech z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

Historici budou přes zimu prohledávat staré dokumenty z Mostecka, aby nezmapovaná časová prodleva mezi pohřbenými a jejich možnými potomky byla co nejmenší.

"Například pro obec Jenišův Újezd existují matriky do roku 1606. Pro Mariánské Radčice pak takzvané gruntovní knihy do roku 1542. To už jsou zajímavé šance na propojení tehdejší populace s tou, která byla na námi zkoumaném pohřebišti pohřbívána v 13. století," přiblížil Čech.

S hledáním zájemců o spolupráci začali historici při nedávné pouti v Mariánských Radčicích.

"Dvanáct lidí, kteří podepsali dotazníkový formulář, na první pohled to není mnoho. Ale v takovýchto akcích se hlásí ti vnímavější, kteří znají své předky alespoň tři generace zpět," poznamenal Čech.

Výzkum přinese poznatky o migraci pod Krušnými horami

Historici chtějí výzkumem získat informace o tom, jak moc se obyvatelstvo v Podkrušnohoří měnilo.

"Hlavně chceme zjistit, zda má někdo ze současných obyvatel v tomto regionu předky. Zajímá nás to kvůli údajům o migraci v celé oblasti," zmínil Čech.

Pohraniční oblast Krušných hor totiž trpěla častým střídáním obyvatel. Například právě v oblasti, kde nyní archeologové zkoumají středověké pohřebiště, zanikla před dvaceti lety kvůli těžbě uhlí obec Libkovice a její obyvatelé se museli odstěhovat.

Vystěhování postihlo i Mariánské Radčice. Nyní mají necelých pět set obyvatel, před druhou světovou válkou jich bylo přes tisícovku.

Na dnešním katastru Mariánských Radčic před staletími stávala obec Nesvětice. Vznikla zhruba v první polovině 13. století a zanikla přibližně o dvě století později v důsledku husitských válek.

Nesvětice znesvětily velké pohřebiště

Archeologové odhadují, že vyrostla na místě staršího, velkého pohřebiště, které nyní zkoumají. Nalezené hroby totiž pocházejí nejen z doby, kdy Nesvětice stály, ale i z první poloviny 11. století (o nálezu zde).

Fotogalerie

"Lidé si postavili domy na pohřebišti a došlo tak k jejich znesvěcení," přiblížil Čech název středověké obce.

Jestli má někdo z obyvatel Nesvětic na Mostecku dodnes potomky, pomůže archeologům zjistit laboratoř kriminalistického ústavu, která se zkoumáním DNA věnuje. Na projektu se podílí i Ústav archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě.

"Určitě to všechny zajímá. Jde o propojení historie s moderními metodami. Když se mluví o DNA, tak to lidi láká. Ptají se na to, těší se na výsledky," potvrdil zájem místních starosta Mariánských Radčic Jaroslav Sikora.

Archeologický průzkum probíhá na území, které je předpolím hnědouhelného lomu Bílina. Vedle projektu, jenž hledá potomky původních obyvatel regionu, zároveň archeologové zdokumentují celou oblast, než z ní horníci odvezou zeminu a vytěží uhlí. Poté by místo lomu mělo v rámci rekultivace vzniknout jezero Bílina.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Lounské školy procházejí nákladnými opravami, největší se týká bazénu

Žatecká brána v Lounech

Do oprav za více než 17 milionů korun se pustili během prázdnin v lounských základních a mateřských školách. Největší a...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Najdete na iDNES.cz