V hrobě archeologové nalezli ostatky šesti dospělých a jednoho dítěte.

V hrobě archeologové nalezli ostatky šesti dospělých a jednoho dítěte. | foto: Podřipské muzeum, Martin Trefný

Dělníci vykopali dvě lebky, objevili nezvykle velký únětický hrob

  • 0
Překvapení v podobě dvou lebek čekalo na dělníky při stavebních pracích v Podluské ulici v Roudnici nad Labem. Ve výkopu je proto nahradili archeologové, kteří zde v hloubce 60 centimetrů pod povrchem odkryli zhruba 3 800 let starý hrob z období únětické kultury starší doby bronzové.

Podle ředitele Podřipského muzea Martina Trefného, který výzkum vedl, jsou podobné hroby na českém území poměrně běžné. Unikátní je však počet pohřbených lidí.

„Nezůstalo totiž jen u dvou lebek. V hrobě bylo nakonec šest dospělých a jedno dítě, což je možná nejvyšší počet známý z únětických hrobů,“ říká roudnický archeolog.

Ostatky nyní zkoumají antropologové, avšak žádná z koster zřejmě nebude kompletní.

„Lidé tehdy ukládali do hrobu jednoho či dva jedince kompletní a později k nim přidávali části těl dalších lidí. Jejich pohřební praktiky a kultovní představy však zatím nedokážeme uspokojivě vysvětlit,“ doplňuje Trefný.

Hrob nebyl příliš narušen

Přestože v období únětické kultury bylo druhotné otevírání hrobů běžné, tak hrob v Podluské nebyl nijak významně narušen. Svědčí o tom nálezy čtyř nebo pěti keramických nádob, z nichž jedna byla zcela neporušená.

„Nálezy doplňuje ještě jedna pazourková čepel. Zatímco v hrobech mladšího období únětické kultury nacházíme četné bronzové předměty, tak ve starším období, kam spadá i tento hrob, byla pohřební výbava poměrně chudá,“ podotkl archeolog.

Nález z Podluské by nemusel být v této lokalitě poslední. Archeologové totiž už za druhé světové války prozkoumali hrob ze stejného období v nedaleké Horymírově ulici.

 „Můžeme se proto domnívat, že se v jižnějších částech Roudnice mohlo nacházet pohřebiště ze starší doby bronzové,“ dodává Trefný.