Více než tisícovka stříbrných mincí z přelomu 14. a 15. století nalezených na...

Více než tisícovka stříbrných mincí z přelomu 14. a 15. století nalezených na poli u Roudnice nad Labem. | foto: Historie v terénu - Litvínovsko

Pole vydalo středověký poklad, nečekané množství stříbrných mincí

  • 3
Pole u Roudnice nad Labem vydalo bezmála patnáct set stříbrných mincí pocházejících z přelomu 14. a 15. století. Mimořádný nález převzali archeologové. Jeho okolnosti i místo, kde dávná platidla ležela stovky let, zatím odborníci tají.

Rozsáhlý objev převzal v sobotu pracovník Ústavu archeologické péče severozápadních Čech Milan Sýkora. Nález tvoří 1 450 stříbrných mincí, mezi nimiž je třeba pražský groš Václava IV. či mince bavorské a míšeňské ražby.

Podle informací, které archeolog Sýkora zveřejnil na svém Facebooku, může nález souviset s obléháním Roudnice za krále Jiřího z Poděbrad, který město dobyl v roce 1467.

Groš Václava IV. mezi nalezenými mincemi.

Detailnější zprávy o nálezu zatím archeologové odmítají zveřejnit. Více informací prý poskytnou po společné domluvě archeologa Sýkory s ředitelem roudnického muzea Martinem Trefným, která se uskuteční 30. srpna.

Právě v Podřipském muzeu v Roudnici nad Labem by měl být poklad v budoucnu trvale uložený. Vzhledem k tomu, že poklad, odborně zvaný depot, ještě neprozkoumali numismatici, nelze ani přibližně stanovit jeho hodnotu.

Zprávy o pokladu se ale už objevily na sociálních sítích, kde se zároveň množí tipy na cenu. Sběratelskou hodnotu grošů Václava IV. tam někteří odhadují na stokoruny.

Odborníka na mince však začnou archeologové teprve hledat. Kulturní a historická hodnota 1 450 mincí ale bude nevyčíslitelná.

Pozor na hledače detektoráře

Archeolog Sýkora míní, že většina pokladu už byla nalezena. Přesto však ani náznakem nechce prozradit místo nálezu, aby jej nezničili hledači kovů, takzvaní detektoráři. Někteří z nich totiž často napáchají velké škody.

„Od té doby, co existují detektory kovu, různí hledači téměř všechno vysbírají. Pro některé je to zábava, pro jiné však byznys. Smutné je, že řada nálezů pak končí v zahraničí. Ale vůbec nejhorší je ztráta informací,“ upozorňuje Hynek Veselý ze spolku Hrady Českého středohoří.

Milan Sýkora působí v Ústavu archeologické péče severozápadních Čech od roku 1996. Ve své práci se soustřeďuje především na hrady, tvrze a hmotnou kulturu doby husitské. Je i autorem kastelologických výstav a 3D vizualizací.

Sdružení amatérských historiků Historie v terénu – Litvínovsko o objeveném pokladu točí další ze svých dokumentů. „Zatím ale o nálezu nemůžeme nic prozradit ani my,“ říká Filip Šrámek s odkazem na domluvu historiků.

Parta litvínovských nadšenců, kteří točí videa o historii svého kraje, stále rozšiřuje své působiště. Po seriálu o hradech a zříceninách Krušných hor se dostali až na hrad Kalich na Litoměřicku.

Díky spolupráci s archeology připravují video také o roudnickém pokladu.