Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Vědci našli v Českém Švýcarsku sídla pravěkých lidí, lovili a rybařili

  9:12aktualizováno  9:12
Archeologové objevili v Českém Švýcarsku pazourky a zbytky ohnišť pravěkých lovců. Národní park vědci prozkoumali na několika místech a kromě pozůstatků lidského osídlení z doby před více než sedmi tisíci lety nalezli také velké množství schránek rozličných měkkýšů.

Pazourky nalezené v Českém Švýcarsku. Pravěcí lidé je používali jako nástroje. | foto: NP České Švýcarsko, Václav Sojka

„Archeologické sondy jsme provedli v šesti lokalitách. Vydaly velké množství stop, které dokládají lidská sídla střední doby kamenné. Objevili jsme pazourky, zbytky ohnišť i kosti zvěře, které ukazují na to, že lidé zde žijící byli lovci a zřejmě i rybáři, protože jsme našli obratle ryb, dokonce i lososa,“ uvedl profesor Jiří Svoboda z Archeologického ústavu České akademie věd, který oblast na Děčínsku a Českolipsku zkoumá už více než dvacet let.

Fotogalerie

Lidé žili v Českém Švýcarsku v době, kdy už se v lesích objevovala zvěř totožná s tou dnešní. Z nálezů je možné poznat i to, jak se změnil styl života posledních pravěkých lovců.

„Zvěř nelovili jen pro maso, ale některé druhy i pro kožešiny. Našli jsme i pozůstatky bobra nebo divoké kočky. Tato zvířata zřejmě lovili právě pro kožešinu,“ řekl archeolog.

Přesnou dobu, v níž pravěcí lidé na Děčínsku žili, odhalí archeologům uhlíková metoda, která stanoví stáří biologického materiálu.

Archeologové mohou díky nálezům zjistit i to, jak mohla vypadat příroda v tehdejší době. Schránky měkkýšů objevili v hloubce zhruba metr pod zemí. Takové nálezy jsou v pískovcovém terénu vzácné, archeologové je nalézají spíše v rašeliništích, ta však v parku nejsou.

„Jednotlivé druhy měkkýšů se specializují na konkrétní rostliny. Schránky živočichů, které mohou být staré i deset tisíc let, pak vypovídají také o tom, jak v té době mohly vypadat zdejší lesy,“ zmínil Svoboda.

Naleziště pod převisy poničili trempové

V oblasti národního parku zajímají tým Jiřího Svobody mimo jiné převisy. Určitou část z nich ale nevědomky poničil současný člověk.

„Lokality dříve hojně navštěvovali trempové a ti měli ve zvyku zakopávat odpadky po táboření do země. Narušili sled kulturních vrstev a my jsme přišli o indicie o pobytu lidí, kteří tady mohli žít,“ uvádí Svoboda.

Místa, kde odborníci sondovali, už jsou zakrytá. Archeologové neplánují ani žádnou organizovanou prohlídku, na které by návštěvníkům jednotlivá naleziště představili.

„Cílem průzkumu není turistům ukázat naleziště nebo najít tisíce pazourků či kostí, produktem naší práce bude takzvaná mapa prostoru. Ta ukáže, jací lidé doby kamenné na tomto území žili,“ dodal Svoboda.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Najdete na iDNES.cz