Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Tepličtí Arabové chtějí utlumit vášně. Uklidili park a rozdali letáky

  2:03aktualizováno  8:35
Arabové žijící v Teplicích se pokouší urovnat spor mezi místními obyvateli a lázeňskými hosty z Blízkého východu. V Šanovském parku v úterý uspořádali úklid a osvětový program pro své krajany. Vedení města aktivitu vítá, podle něj může pomoci zmírnit napjaté vztahy.

Arabové v Šanovském parku v Teplicích (2. července 2015) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

O akci, na kterou upozornil server Blesk.cz, informovala na svém facebookovém profilu její organizátorka Eman Ghalebová, studentka teplického gymnázia pocházející z Jemenu.

„Naším cílem je podílet se na sblížení dvou odlišných kultur, ujasnit lázeňským hostům hlavní příčiny napětí a ujasnit místním obyvatelům skutečnou situaci, například že nepořádek vzniká nevědomě hlavně kvůli dětem. Chceme také zlepšit komunikaci mezi hosty a místními, které brání jazyková bariéra,“ uvedla pořadatelka. 

Účastníci se v úterý sešli v 19 hodin. Kromě úklidu parku a dětského hřiště připravili i soutěž pro děti a piknik a rozdávali informační letáky přeložené do arabštiny. 

Arabové akci zorganizovali v reakci na napětí mezi obyvateli a lázeňskými hosty muslimského vyznání. Část místních jim vyčítá, že v Šanovském parku dělají nepořádek a chovají se hlučně. V červenci na protest uspořádali v místě hromadné venčení psů, lázeňští hosté ale nedorazili (více zde). Další „psí procházka“ se konala o týden později (více čtěte zde).

Mile nás to překvapilo, říká náměstek primátora

Náměstek primátora Hynek Hanza uvedl, že o pořádání akce podobné té úterní usiloval i předseda teplické muslimské obce Murai Abbas, se kterým zástupci města pravidelně komunikují. „Nakonec to ale šlo mimo nás i mimo pana Abbase, a myslím, že jeho i nás to mile překvapilo,“ komentoval Hanza pro iDNES.cz nejnovější aktivitu Arabů žijících v Teplicích. 

Fotogalerie

Abbas se redakci iDNES.cz k akci vyjádřit nechtěl, odkázal na pořadatelku. 

Podle Hanzy je cílem pořadatelů bránit se předsudkům, že všichni Arabové jsou stejní. „Jsou Arabové, kteří tady v Teplicích normálně pracují, jsou to například lékaři, a chtějí bojovat za to, že dávat všechny do jednoho pytle není správné,“ uvedl. 

Úterní akci předcházela ještě jedna podobná minulý týden ve čtvrtek. Pořadatelé hodlají dělat podobné večery s hrami a diskusemi dvakrát týdně. Nejbližší se má konat již tento čtvrtek od 19 hodin. 

Primátor města Jaroslav Kubera se domnívá, že nervozitu obyvatel zvyšují lidé, kteří ve městě nežijí, ale chtějí si na sporu s Araby zvýšit popularitu. Konkrétně jmenoval poslance Tomia Okamuru.

Pocit ohrožení podle Kubery posilují také zprávy o uprchlících. „Situace je šíleně vyhrocená, Evropa si neví rady. Nedivím se lidem, že mají strach,“ řekl primátor iDNES.cz. 

Pejskaři v Teplicích vyšli do ulic (24. července 2015):

Autoři:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz