Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Anketu Zavřeno ovládlo umlčení Činoherního studia. Ústí má dvě anticeny

  16:29aktualizováno  16:29
Ústí nad Labem získalo hned dvě anticeny v letošním ročníku soutěže otevřenosti úřadů, kterou každoročně pořádá nezisková organizace Otevřená společnost. Od poroty získalo hlavní cenu Zavřeno za umlčení Činoherního studia. Za stejný čin mu anticenu udělila také veřejnost v kategorii Svoboda projevu.

Činohernímu studiu nepomohla ani velká podpora veřejnosti. Díky ní ale nyní původní soubor pokračuje v novém spolku Činoherák Ústí v budově bývalého kina Hraničář. | foto: Aleš Horáček, iDNES.cz

Odborná porota i hlasující veřejnost letos udělily dvanáct cen. Po šesti v kategorii Otevřeno za vstřícný přístup úřadů, po šesti naopak v kategorii Zavřeno tam, kde veřejnost naráží na nepřístupné či arogantní funkcionáře nebo úředníky. Ústí nad Labem je absolutním vítězem negativní kategorie.

„Mezi letošními nominacemi najdeme neobvyklé množství případů, kdy se úřady bezostyšně vzepřou nejen zákonu a občanům, ale i svým nadřízeným. Tato vzpoura úřednictva rozvrací základy právního státu,“ uvedl poradce pro otevřenost veřejné správy a odborný garant soutěže Oldřich Kužílek.

Obyvatelé Ústí nad Labem poslední dobou na vstřícnost představitelů města zjevně štěstí nemají. Už loni magistrát skončil za omezování diskuze veřejnosti na zastupitelstvu na druhém místě v kategorii Zavřeno - účast na rozhodování.

Tentokrát město soutěžilo v kategorii Zavřeno - svoboda projevu. Nominaci si vysloužilo za to, že postupně umlčelo oblíbené Činoherní studio. Magistrát nejprve v tichosti vyměnil správní radu divadla, pak nečekaně změnil způsob jeho financování a nakonec ho přes protesty veřejnosti zrušil a nahradil divadlem pro děti založeným narychlo členy a příznivci magistrátní koalice bez zkušeností s divadelním provozem.

Podle Kužílka nejsou důvody, proč vedení magistrátu takto postupovalo, zcela jasné. „Roli hrála skutečnost, že se několik členů souboru otevřeně a kriticky vyjadřovalo k vedení města,“ poznamenal však Kužílek.

Náskok Ústí v hlasování byl téměř dvojnásobný

V hlasování veřejnosti dostal ústecký magistrát za tento přístup od lidí 995 hlasů a od druhého místa ho přesvědčivě dělilo skoro 500 hlasů.

Další ceny v kategorii Zavřeno dostalo Ředitelství vodních cest ČR za obstrukce při vyřizování žádostí o informace, magistrát Pardubic za matení veřejnosti o záměru vybudovat vodní plochu u zámku, Česká televize za to, že odmítá poskytnout objednaná data ze sociologických průzkumů nebo brněnský magistrát za to, že dává u projednávaných bodů malý prostor pro vyjádření veřejnosti.

V kategorii Otevřeno naopak zvítězil magistrát Hradce Králové za zveřejnění detailního rozklikávacího rozpočtu, Institut plánování a rozvoje Prahy za mapové aplikace umožňující identifikaci slabých a silných stránek města a starosta Dolních Břežan Věslav Michalík za to, že již deset let odpovídá občanům v diskuzním fóru na webu obce.

Zvláštní cenu získal také Děčín za uveřejňování dat z rozpočtu, zakázek a majetku na stránkách města, Zbraslav za vstřícný přístup radničních novin ke zveřejňování příspěvků kritických k vedení radnice a Česká obchodní inspekce za zveřejňování výsledků kontrol, výše pokut i zakázaných výrobků.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Realitní specialista

LOPI services s.r.o., Dumrealit.cz
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz