Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Anketu Zavřeno ovládlo umlčení Činoherního studia. Ústí má dvě anticeny

  16:29aktualizováno  16:29
Ústí nad Labem získalo hned dvě anticeny v letošním ročníku soutěže otevřenosti úřadů, kterou každoročně pořádá nezisková organizace Otevřená společnost. Od poroty získalo hlavní cenu Zavřeno za umlčení Činoherního studia. Za stejný čin mu anticenu udělila také veřejnost v kategorii Svoboda projevu.

Činohernímu studiu nepomohla ani velká podpora veřejnosti. Díky ní ale nyní původní soubor pokračuje v novém spolku Činoherák Ústí v budově bývalého kina Hraničář. | foto: Aleš Horáček, iDNES.cz

Odborná porota i hlasující veřejnost letos udělily dvanáct cen. Po šesti v kategorii Otevřeno za vstřícný přístup úřadů, po šesti naopak v kategorii Zavřeno tam, kde veřejnost naráží na nepřístupné či arogantní funkcionáře nebo úředníky. Ústí nad Labem je absolutním vítězem negativní kategorie.

„Mezi letošními nominacemi najdeme neobvyklé množství případů, kdy se úřady bezostyšně vzepřou nejen zákonu a občanům, ale i svým nadřízeným. Tato vzpoura úřednictva rozvrací základy právního státu,“ uvedl poradce pro otevřenost veřejné správy a odborný garant soutěže Oldřich Kužílek.

Obyvatelé Ústí nad Labem poslední dobou na vstřícnost představitelů města zjevně štěstí nemají. Už loni magistrát skončil za omezování diskuze veřejnosti na zastupitelstvu na druhém místě v kategorii Zavřeno - účast na rozhodování.

Tentokrát město soutěžilo v kategorii Zavřeno - svoboda projevu. Nominaci si vysloužilo za to, že postupně umlčelo oblíbené Činoherní studio. Magistrát nejprve v tichosti vyměnil správní radu divadla, pak nečekaně změnil způsob jeho financování a nakonec ho přes protesty veřejnosti zrušil a nahradil divadlem pro děti založeným narychlo členy a příznivci magistrátní koalice bez zkušeností s divadelním provozem.

Podle Kužílka nejsou důvody, proč vedení magistrátu takto postupovalo, zcela jasné. „Roli hrála skutečnost, že se několik členů souboru otevřeně a kriticky vyjadřovalo k vedení města,“ poznamenal však Kužílek.

Náskok Ústí v hlasování byl téměř dvojnásobný

V hlasování veřejnosti dostal ústecký magistrát za tento přístup od lidí 995 hlasů a od druhého místa ho přesvědčivě dělilo skoro 500 hlasů.

Další ceny v kategorii Zavřeno dostalo Ředitelství vodních cest ČR za obstrukce při vyřizování žádostí o informace, magistrát Pardubic za matení veřejnosti o záměru vybudovat vodní plochu u zámku, Česká televize za to, že odmítá poskytnout objednaná data ze sociologických průzkumů nebo brněnský magistrát za to, že dává u projednávaných bodů malý prostor pro vyjádření veřejnosti.

V kategorii Otevřeno naopak zvítězil magistrát Hradce Králové za zveřejnění detailního rozklikávacího rozpočtu, Institut plánování a rozvoje Prahy za mapové aplikace umožňující identifikaci slabých a silných stránek města a starosta Dolních Břežan Věslav Michalík za to, že již deset let odpovídá občanům v diskuzním fóru na webu obce.

Zvláštní cenu získal také Děčín za uveřejňování dat z rozpočtu, zakázek a majetku na stránkách města, Zbraslav za vstřícný přístup radničních novin ke zveřejňování příspěvků kritických k vedení radnice a Česká obchodní inspekce za zveřejňování výsledků kontrol, výše pokut i zakázaných výrobků.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz