Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nezneužívejte značku našeho hnutí, vyzvalo ANO novou primátorku Ústí

  8:22aktualizováno  8:22
ANO vyzvalo ústeckou primátorku Věru Nechybovou a ostatní bývalé členy ve vedení města, aby se přestali zaštiťovat značkou hnutí. Po puči, který odstranil původní koalici, vedení ANO ústeckou organizaci zrušilo, Nechybová a její kolegové však ve smlouvě s koaličním hnutím UFO dál za ANO vystupují.

Novou primátorkou Ústí nad Labem se stala Věra Nechybová, která se jen chvíli před tím stala zastupitelkou jako náhradnice za Josefa Matějku označovaného za hlavního strůjce rozkolu ústecké ANO. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Ochranné známky hnutí ANO mohou používat pouze členové hnutí ANO. Vyzývám vás k uzavření nové smlouvy, kde nebude figurovat název hnutí ANO. Hnutí ANO se zásadně vymezuje vůči dané smlouvě, která nebyla projednána orgány hnutí ANO a vymezuje se vůči podobnému chování,“ stojí v interním e-mailu od vedení krajské organizace ANO, který má MF DNES k dispozici.

Převrat v Ústí

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (více o situaci v Ústí zde).

Celostátní vedení ANO s pučem v Ústí nesouhlasí a ústeckou organizaci zrušilo.

ANO se vymezuje vůči tomu, že primátorka Nechybová se s ostatními odpadlíky podílela na svržení koalice ANO a PRO! Ústí a poté se dohodla na vytvoření vlády s hnutím Ústecké fórum občanů (UFO) za podpory ČSSD, KSČM a ODS. Vedení ANO s žádným z těchto kroků nesouhlasilo, obratem proto svou ústeckou oblastní organizaci zrušilo.

„My se od toho distancujeme, protože ti lidé byli sice zvoleni původně za značku ANO, ale odklonili se od ní a nejsou už členy,“ poznamenal k tomu krajský místopředseda ANO Richard Brabec.

Smlouva o spolupráci s UFO vznikla v době, kdy Nechybová a další tři radní ještě členy ANO byli. Magistrát ji však na svém webu prezentoval jako smlouvu mezi hnutími ANO a UFO dál (smlouva zde).

„Dáme záležitost k posouzení naším právníkům, kteří navrhnou další postup vůči naším bývalým členům,“ reagoval šéf hnutí Andrej Babiš.

Primátorku Nechybovou se redakci ani přes opakované pokusy nepodařilo zastihnout. Hnutí UFO proti úpravě smlouvy bez uvedení názvu ANO nic nenamítá.

„Pokud ANO v Ústí neexistuje, tak to má logiku. UFO s tím nemá problém. Chystáme dodatek, kde název ANO nebude,“ reagoval lídr UFO Jiří Madar.

Poté, co se MF DNES začala o smlouvu zajímat, z webu magistrátu ve středu večer zmizela.

O ústecké organizaci informuje špatně i web ANO

V přehledu zastupitelů na webu města jsou primátorka Nechybová a ostatní bývalí členové ANO vedení jako nezařazení. Současně ani samo hnutí ANO není důsledné. Na svém webu píše, že jeho organizace v Ústí nad Labem stále existuje a vede ji Josef Matějka, který odstoupil už skoro před měsícem.

Oficiální spolupráce dnes už bývalých členů ANO s UFO začala 24. června, kdy se podíleli na odvolání koalice v čele s primátorem ANO Josefem Zikmundem a poté se nechali zvolit do rady. Smlouvu o spolupráci sepsali 26. června.

Oba subjekty v ní na šesti stránkách v heslech slibují třeba regulaci hazardu, zaměření činnosti městské policie na problémové lokality či výstavbu nových hřišť. Zavazují se také ke zpracování dopravní strategie či analýzy dluhového zatížení města.

Pro většinu bývalých členů ANO v novém vedení města, náměstka primátora Pavla Dufka a radní Renatu Zrníkovou a Yvetu Tomkovou, je to již druhý podobný podpis za necelých osm měsíců. Koaliční smlouvu s hnutím PRO! Ústí, kterou podepsali před tím, přitom sami porušili. Zavázali se v ní veškeré spory vzájemně projednávat, místo toho se rovnou dohodli s opozicí na převzetí moci (o převratu v Ústí zde).

Ústečané na konci června protestovali proti puči na magistrátu:

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Snowboardista popíjel na sjezdovce, v baru pak napadal hosty i policii

(Ilustrační snímek)

Policie stíhá za výtržnictví pětatřicetiletého snowboardistu z Litvínovska, který se opilý vydal ze sjezdovky do...

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Dopravní podnik Chomutova a Jirkova modernizuje vozový park

V Chomutově nyní jezdí 16 trolejbusů, deset z nich je starých dvacet a více let.

Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova pořídí do roku 2020 třicet nových trolejbusů a autobusů za více než 274...

Najdete na iDNES.cz