Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nezneužívejte značku našeho hnutí, vyzvalo ANO novou primátorku Ústí

  8:22aktualizováno  8:22
ANO vyzvalo ústeckou primátorku Věru Nechybovou a ostatní bývalé členy ve vedení města, aby se přestali zaštiťovat značkou hnutí. Po puči, který odstranil původní koalici, vedení ANO ústeckou organizaci zrušilo, Nechybová a její kolegové však ve smlouvě s koaličním hnutím UFO dál za ANO vystupují.

Novou primátorkou Ústí nad Labem se stala Věra Nechybová, která se jen chvíli před tím stala zastupitelkou jako náhradnice za Josefa Matějku označovaného za hlavního strůjce rozkolu ústecké ANO. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Ochranné známky hnutí ANO mohou používat pouze členové hnutí ANO. Vyzývám vás k uzavření nové smlouvy, kde nebude figurovat název hnutí ANO. Hnutí ANO se zásadně vymezuje vůči dané smlouvě, která nebyla projednána orgány hnutí ANO a vymezuje se vůči podobnému chování,“ stojí v interním e-mailu od vedení krajské organizace ANO, který má MF DNES k dispozici.

Převrat v Ústí

Dlouhotrvající pnutí v hnutí ANO roztrhlo ústeckou koalici, kterou tvořilo právě ANO s hnutím PRO! Ústí. Obě hnutí získala v Ústí nejvíc protestních hlasů proti předchozí vládě ČSSD.

Část ANO s podporou Ústeckého fóra občanů (UFO), ČSSD, KSČM a ODS odvolalo vlastního primátora Josefa Zikmunda a celou radu, do křesel radních pak tento převrat vynesl druhou část ANO v čele s novou primátorkou Věrou Nechybovou a hnutí UFO (více o situaci v Ústí zde).

Celostátní vedení ANO s pučem v Ústí nesouhlasí a ústeckou organizaci zrušilo.

ANO se vymezuje vůči tomu, že primátorka Nechybová se s ostatními odpadlíky podílela na svržení koalice ANO a PRO! Ústí a poté se dohodla na vytvoření vlády s hnutím Ústecké fórum občanů (UFO) za podpory ČSSD, KSČM a ODS. Vedení ANO s žádným z těchto kroků nesouhlasilo, obratem proto svou ústeckou oblastní organizaci zrušilo.

„My se od toho distancujeme, protože ti lidé byli sice zvoleni původně za značku ANO, ale odklonili se od ní a nejsou už členy,“ poznamenal k tomu krajský místopředseda ANO Richard Brabec.

Smlouva o spolupráci s UFO vznikla v době, kdy Nechybová a další tři radní ještě členy ANO byli. Magistrát ji však na svém webu prezentoval jako smlouvu mezi hnutími ANO a UFO dál (smlouva zde).

„Dáme záležitost k posouzení naším právníkům, kteří navrhnou další postup vůči naším bývalým členům,“ reagoval šéf hnutí Andrej Babiš.

Primátorku Nechybovou se redakci ani přes opakované pokusy nepodařilo zastihnout. Hnutí UFO proti úpravě smlouvy bez uvedení názvu ANO nic nenamítá.

„Pokud ANO v Ústí neexistuje, tak to má logiku. UFO s tím nemá problém. Chystáme dodatek, kde název ANO nebude,“ reagoval lídr UFO Jiří Madar.

Poté, co se MF DNES začala o smlouvu zajímat, z webu magistrátu ve středu večer zmizela.

O ústecké organizaci informuje špatně i web ANO

V přehledu zastupitelů na webu města jsou primátorka Nechybová a ostatní bývalí členové ANO vedení jako nezařazení. Současně ani samo hnutí ANO není důsledné. Na svém webu píše, že jeho organizace v Ústí nad Labem stále existuje a vede ji Josef Matějka, který odstoupil už skoro před měsícem.

Oficiální spolupráce dnes už bývalých členů ANO s UFO začala 24. června, kdy se podíleli na odvolání koalice v čele s primátorem ANO Josefem Zikmundem a poté se nechali zvolit do rady. Smlouvu o spolupráci sepsali 26. června.

Oba subjekty v ní na šesti stránkách v heslech slibují třeba regulaci hazardu, zaměření činnosti městské policie na problémové lokality či výstavbu nových hřišť. Zavazují se také ke zpracování dopravní strategie či analýzy dluhového zatížení města.

Pro většinu bývalých členů ANO v novém vedení města, náměstka primátora Pavla Dufka a radní Renatu Zrníkovou a Yvetu Tomkovou, je to již druhý podobný podpis za necelých osm měsíců. Koaliční smlouvu s hnutím PRO! Ústí, kterou podepsali před tím, přitom sami porušili. Zavázali se v ní veškeré spory vzájemně projednávat, místo toho se rovnou dohodli s opozicí na převzetí moci (o převratu v Ústí zde).

Ústečané na konci června protestovali proti puči na magistrátu:

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Najdete na iDNES.cz