Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


ANO v Ústí žádá odchod náměstkyně. Prostě máme problémy, říká primátor

  10:57aktualizováno  10:57
V ústecké koalici hnutí ANO a PRO! Ústí vypukl otevřený spor. ANO na poslední koaliční schůzi poprvé oficiálně řeklo, že žádá rezignaci náměstkyně primátora Jany Bohuňkové z PRO! Ústí. Potíže koalice jsou však hlubší, spor o Bohuňkovou je jen jejich zatím nejvýraznějším projevem.

Náměstkyně ústeckého primátora Jana Bohuňková z hnutí PRO! Ústí | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Mě překvapuje, že tuhle informaci máte. Dohodli jsme se na tom, že problém, který máme mezi sebou, budeme řešit interně,“ reagoval primátor Josef Zikmund na otázku, proč jeho ANO rezignaci Bohuňkové požaduje.

Sama Bohuňková požadavek koaličního ANO na její odstoupení potvrdila. „Je to tak,“ připustila.

Setrvání Bohuňkové ve funkci je nejisté minimálně od konce března, kdy vyšlo najevo, že její spolek dlužil na nájmu a nevyúčtoval dotaci od města (o potížích spolku zde).

Před pátečním koaličním jednání pak předalo ANO Bohuňkové písemný seznam čtyř výtek, následně ji vyzvalo k rezignaci. Podle informací MF DNES kritizuje vedle problému s financováním spolku především údajnou nekompetentnost náměstkyně a způsob její komunikace.

„Nechci to teď moc komentovat. Domluvili jsme se, že výtky vypořádám písemně a na dalším zastupitelském klubu to budeme řešit,“ podotkla k tomu Bohuňková. Další jednání obou zastupitelských klubů se koná tento týden v pátek.

Někteří zastupitelé ANO nepodpořili návrhy rady města

Požadavek ANO na odvolání Bohuňkové nechce komentovat ani lídr PRO! Ústí Martin Hausenblas. „Máme období mediálního klidu, věci budeme řešit v rámci koalice,“ řekl.

Na „mediální zdrženlivosti“ se obě hnutí dohodla, aby uklidnila atmosféru v koalici. „Doba, kdy jsme problémy řešili přes média, skončila. Nemáme zájem na sebe útočit,“ podotkl Hausenblas.

K vysvětlování rozporů mezi oběma hnutími má pak přispět setkávání obou zastupitelských klubů, které koalice nově zavedla.

Společná vláda totiž není bez problémů. Koalice má sice v sedmatřicetičlenném zastupitelstvu většinu dvaceti hlasů, na posledním jednání zastupitelstva přesto nedokázala prosadit několik návrhů předložených radou města.

Několik koaličních zastupitelů z hnutí ANO totiž návrhy rady nepodpořilo.

Křehkost koalice podle informací MF DNES vychází ze střetu dvou rozdílných politických stylů, pohledů na problémy města a způsobů jejich řešení. Rozdíly vyústily až v to, že část zastupitelů ANO o koalici s PRO! Ústí příliš nestojí a raději by se spojila se stranami, které ovládaly město v minulosti.

Prostě máme nějaké problémy, připustil primátor

Zikmund problémy v koalici přiznává, pojmenovat je ale nechce. „Prostě máme nějaké problémy. Je to jako v manželství. Když máte nějaký problém, musí se řešit. Je otázka, jestli ho řešíte racionálně nebo emocionálně,“ podotkl neurčitě. „My si myslíme, že najdeme správné řešení,“ dodal však.

Jak účinná je současná snaha obou hnutí vzájemné napětí tlumit, se ukáže už ve středu na zastupitelstvu. Náměstkyně Bohuňková doufá, že se nestane záminkou k rozbití koalice, která měla městu po dlouholetých vládách ODS a ČSSD za tiché podpory komunistů přinést změnu.

„Výhrady, které má k mé práci ANO, by neměly být důvodem k rozpadu koalice,“ říká Bohuňková.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz