Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na severu Čech lidé odevzdali samopaly, kulomet i historickou pistoli

  16:52aktualizováno  16:52
Při loňské „zbraňové amnestii“ odevzdali lidé v Ústeckém kraji 414 zbraní. Vedle historických pistolí a loveckých pušek to byly i tři samopaly a kulomet. Policie nyní ověřuje, jestli se některá ze zbraní neshoduje s balistickými stopami zjištěnými na místech trestných činů.

Největší zbraní, kterou lidé v Ústeckém kraji odevzdali, byl československý univerzální kulomet vzor 59. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

„Zatím všechny tyto zbraně neprošly expertizou. Řada z nich je ve špatném stavu a musíme k nim přistupovat jako k potenciálně nebezpečným a musíme být opatrní,“ řekl policista Rudolf Bubla.

Bez postihu mohli lidé nelegálně drženou zbraň či střelivo odevzdat v celém Česku loni od července do konce roku. V celé zemi bylo odevzdáno 5 744 zbraní, na severu Čech to bylo 414 kusů.

Fotogalerie

„Z toho bylo 393 kusů střelných zbraní, 11 kusů zakázaných doplňků, 29 158 kusů střeliva do zbraní a 341 kusů pyrotechnického materiálu. Do jedné místnosti by se všechno nevešlo,“ přiblížila policejní mluvčí Šárka Poláčková. Doplnila, že při předchozí amnestii v roce 2009 odevzdali lidé v Ústeckém kraji 458 střelných zbraní.

Mezi odevzdanými kusy bylo loni například torzo vojenské protitankové pancéřové zbraně P27, ze kterého zbyla jen výmětná trubka, americký revolver Smith & Wesson 38 speciál, dvouhlavňová brokovnice lancaster nebo Mauser C96, jedna z prvních nabíjecích pistolí. Ta měla dřevěné pouzdro, které se vzadu dalo na pistoli nasadit jako pažba.

„Používala se za první světové války a armádní generál Ludvík Svoboda ji měl jako služební a nosil ji i za druhé světové války,“ sdělil policista Bubla.

Pár zbraní bylo i na hranici historických

Mezi zbraněmi byly hlavně ty, které lidé našli na půdách, zdědili je, nebo koupili na burzách. V rámci amnestie mohou některé dodatečně beztrestně zlegalizovat. To by se mohlo týkat například odevzdaného českého armádního samopalu vzor 58 nebo kulometu UK vzor 59.

„Na Slovensku jsou firmy, které tyto zbraně nakoupily od armády nebo ze skladů a předělaly je na expanzní zbraně. Mají slovenskou zkušební značku, ale podle naší legislativy to neodpovídá povolenému provedení expanzní zbraně. Na našem území je to zbraň nedovolená,“ přiblížil Bubla.

Takové perkusní zbraně, ze kterých nelze vystřelit náboj se střelou, často používají například členové různých historických skupin při ukázkách válečných bitev.

Mezi odevzdanými zbraněmi se však objevila také maličká jednoranová perkusní pistole, která se nabíjí zpředu. Tyto pistole se volně prodávají i bez zbrojního průkazu a majitel ji tak odevzdávat nemusel.

Nejčastěji lidé podle policie odevzdávali zbraně z druhé světové války, lovecké i sportovní. „Pár jich bylo i na hranici historických zbraní. Poměrně vzácná je odevzdaná rakouská armádní pistole Roth-Steyr model 1907, která byla do výzbroje armády zavedena přibližně v roce 1907,“ dodal Bubla.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Grafton Recruitment Praha
CNC obráběč kovů

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 18 000 - 26 000 Kč

Najdete na iDNES.cz