Alois Švehlík

Alois Švehlík | foto: IDNES.CZ, iDNES.cz

Herec Alois Švehlík se po letech vrátil do Mostu. Přijel si pro cenu

  • 0
Alois Švehlík přijel v minulých dnech do Mostu jako herec pražského Národního divadla, aby převzal cenu Forever young v rámci festivalu Young for young. Do Mostu se tak po letech vrátil. Na začátku herecké kariéry totiž působil rok v mosteckém divadle.

V sezoně 1963 až 1964 byl členem stálého hereckého souboru v Mostě. „Předtím jsem byl rok v Klatovech jako elév, v Mostě jsem dostal první hereckou smlouvu. Měl jsem o sto korun vyšší plat, který byl i tak velmi malý,“ líčí Alois Švehlík.

„Jsem šťastný, že ještě mohu pracovat. Stáří je nevyhnutelné a každý se s ním musí smířit. Jsem ale rád, že se mohu bavit s mladými lidmi, je to radost,“ řekl Švehlík v děkovném projevu při převzetí ceny v Mostě.

Alois Švehlík

  • spolu se starším bratrem Jaroslavem už odmala tíhl k divadlu a hrál u Salesiánů
  • začal ochotnicky hrát v pardubickém chrámovém divadelním souboru
  • pokus dostat se na DAMU byl neúspěšný, ale přesto nastoupil jako elév do Středočeského divadla v Kladně
  • postupně prošel oblastními divadly v Mostě, Olomouci a Liberci

Zdroj: wikipedia.org

Dnešní Most je jiné město, než když v něm Švehlík působil. Možná právě proto s nostalgií vzpomínal na své roční angažmá pod Hněvínem.

Jednou z hvězd tehdejšího souboru byl Zdeněk Buchvaldek, jako elév naopak v divadle působil Václav Neckář.

V Mostě neměl dost příležitostí

„Ředitelem byl tehdy Luboš Poživil. Já jsem sem přišel se Standou Oubramem, Reginou Razovovou, s Vaškem Neckářem,“ vypráví Švehlík.

V Mostě vydržel jen rok proto, že nedostával tolik hereckých příležitostí, kolik by si představoval.

Proto odešel do Olomouce, kde měl nabídku atraktivnějších rolí. Z Mostu ale neodcházel ve zlém, ostatně ředitel Poživil jej do Olomouce i doporučil.

„Nikdy nelituji, že jsem byl v Mostě. Měl jsem tu řadu přátel,“ zdůrazňuje Švehlík. Dodnes si vybavuje třeba roli Graziana, kterou hrál v Mostě v Shakespearově Kupci benátském.

Žil jsem v hrozném činžáku, vzpomínal herec

Rád vzpomíná i na starou budovu divadla. „To bylo nádherné divadlo. Klasika. Naproti byla kavárna Opera,“ vybavoval si Švehlík, stejně jako si vzpomněl na původní místo gotického kostela. V jeho blízkosti byl antikvariát, kam rád a často chodil.

„V něm byla zaměstnaná maminka Reginy Razovové. Tam jsem chodil nakupovat a i z toho minima peněz jsem sehnal spoustu nádherných knížek. Dva kufry,“ usmívá se při vyprávění Švehlík.

S pobavením také popisoval, kde bydlel. „Žil jsem v hrozném činžáku, na Václavském náměstí. Já znal pražské Václavské náměstí, ale to bylo něco jiného,“ vypráví.

„Tady bydleli cigoši, podle toho to vypadalo. Kam patří herci? K cikánům, tak to vždycky v Čechách bylo. A když přijely herecké káry, tak se zavíraly slepice,“ přebíral různé vzpomínky herec.

S cenou se plánuje pochlubit Ivě Janžurové, herecké kolegyni z Národního divadla, která ji dostala před časem. Spolu se Švehlíkem obdržel sošku Forever young i Bolek Polívka.