Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Alexandrovci se vracejí do Ústí, kde před válkou podpořili antifašisty

  12:14aktualizováno  12:14
Legendární ruský soubor Alexandrovci zahájí v úterý v Ústí nad Labem své doposud největší turné v České republice. V Ústí poprvé vystoupili v roce 1937. Jejich koncert tehdy umocnil jednu z největších protifašistických demonstrací své doby.

Harmoniky, balalajky a hlavně desítky zvučných mužských hlasů dominují vystoupení Alexandrovců. | foto: Jaroslav OžanaMF DNES

Zdvižené ruce se zaťatou pěstí a zpěv Internacionály. Tak zdravili Ústečané 1. října 1937 soubor o 185 mužích vedený dirigentem Alexandrem Vasiljevičem Alexandrovem. Jejich vystoupení se stalo ventilem napětí mezi henleinovci a jejich odpůrci.

Do ulic vyšlo až 30 tisíc lidí. Zdaleka to nebyli jen příznivci komunistů. V davu stály přední osobnosti politického a kulturního života města v čele se starostou Leopoldem Pölzlem nebo světoznámým výtvarníkem Ernstem Neuschulem.

V roce 1937 vyvolal koncert Alexandrovců v Ústí nad Labem jednu z největších protifašistických demonstrací své doby. Zúčastnil se jí i ústecký starosta Leopold Pölzel a malíř Ernst Neuschul (oba v první řadě uprostřed se zdviženou pěstí).

V roce 1937 vyvolal koncert Alexandrovců v Ústí nad Labem jednu z největších protifašistických demonstrací své doby. Zúčastnil se jí i ústecký starosta Leopold Pölzel a malíř Ernst Neuschul (oba v první řadě uprostřed se zdviženou pěstí).

"Ať žije Sovětský svaz! Ať žije Rudá armáda! Es lebe die Sowjetunion! Es lebe die Rote Armee!" tlumočí skandování diváků dobové vydání časopisu Svět sovětů.

Hrozba války s nacistickým Německem a sílící moc henleinovců přiměly mnohé místní Čechy i Němce upnout svou naději k čerstvě uzavřené spojenecké smlouvě Československa se Sovětským svazem.

Vůbec první turné na českém území

Bylo to vůbec první turné Alexandrovců na českém území, vždyť teprve v roce 1934 Československo oficiálně uznalo Sovětský svaz. Šňůra zahrnovala sedm koncertů. Šest se jich odehrálo v Praze, pouze jediný mimo hlavní město, a to právě v Ústí nad Labem.

vystoupení ALEXANDROVCů

Alexandrovci byli založeni v roce 1928.

Dnes hrají a zpívají kromě ruských národních písní také klasiku, jazz a rock.

V Ústí se představí v úterý 120 členů souboru.

Po ústeckém koncertu následuje v Česku dalších třináct vystoupení.

Vstupenky na ústecký zimní stadion vyjdou od 190 do 1 490 Kč.

Hosty souboru budou Petra Janů a Aleš Brichta.

"To, že se konal v severozápadních Čechách, bylo jistě pečlivě uváženo. Bylo třeba, aby čeští a němečtí antifašisté byli podpořeni v těžkém politickém zápasu s hitlerovskou expoziturou a aby bylo nejen před československou, ale i světovou veřejností demonstrováno, že pohraničí se zdaleka neztotožňuje s fašistickou politikou Sudetoněmecké strany," dedukuje historik Jiří Tůma, který roku 1979 vydal o koncertu Alexandrovců studii.

Politický význam koncertu tehdy velmi převyšoval ten umělecký. O vystoupení Alexandrovců jednala rada města, přijala nad ním patronát a pověřila starostu, aby jejím jménem oficiálně přijal delegaci sovětských umělců.

Ve městě tehdy vládla německá sociální demokracie a tento krok byl jasným políčkem místním henleinovcům. Ti na to nezapomněli a po okupaci si to se starostou Pölzlem vyřídili. Nejdřív ho lynčovali na ulici a později zřejmě zavraždili.

Akce přilákala do Ústí desetitisíce zájemců především ze severozápadních Čech. Už několik hodin před začátkem koncertu se jich shromáždilo na Mírovém náměstí okolo pěti tisíc. Tam také přivítali Alexandrovce, kteří přijeli šesti autobusy.

Noc, kdy se henleinovci poprvé báli

Sám profesor Alexandrov krátce promluvil k davu a svou zdravici zakončil politickým provoláním: "Ať žije svazek vašich národů s národy Sovětského svazu."

Z náměstí se autobusy vydaly směrem k současnému zimnímu stadionu, kde tehdy stál největší sál ve městě zvaný Kurzweilmühle.

"Pořadatelé a ani policie nemohli zvládnout příval příchozích. Sál i předsálí byly přeplněny diváky, stovky se jich ani dovnitř nedostaly a vyslechly koncert u otevřených oken a dveří," dokresluje divácký zájem historik Tůma.

Alexandrovci nabízejí nejen hudební show. Důraz kladou i na kostýmy a vypracovaná taneční čísla.

Alexandrovci nabízejí nejen hudební show. Důraz kladou i na kostýmy a vypracovaná taneční čísla.

Úvodem zazpívali Alexandrovci československou a poté sovětskou hymnu, již tehdy představovala Internacionála. Každá skladba vyvolávala ovace, lidé házeli květiny na pódium. Ani německý nacionalistický tisk nemohl zpochybnit úspěch souboru.

Po skončení koncertu se tisícové davy diváků hned nerozešly. "Ještě dlouho po půlnoci demonstrovaly v ústeckých ulicích a henleinovci se neobjevovali, měli poprvé strach," vzpomínal na dobovou atmosféru Ústečan Marcel Vaverka, který koncertu přihlížel jako divák.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Vrch Rubín má novou vyhlídkovou věž, tvoří ji pět set dubových klád

Nová vyhlídková věž na vrchu Rubín.

Pět set kusů dubových klád tvoří novou vyhlídkovou věž na vrchu Rubín nedaleko Podbořan. Výška věže je 7,33 metru a do...

Našli jsme unikátní vůz z doby halštatské, pochvaluje si archeolog

Archeolog Marek Půlpán

Archeologové odkryli na okraji Lovosic bohatě vybavený hrob z doby halštatské. Vedle keramických nádob či misek se v...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz