Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Exsenátor Novák by měl strávit Vánoce v cele, soud už poslal rozsudek

  12:47aktualizováno  12:47
Ústecký krajský soud po čtyřech měsících sepsal rozsudek, kterým v červenci poslal za úplatky na čtyři roky do vězení někdejšího senátora ODS Alexandra Nováka. Pokud bývalý vlivný muž strany a starosta Chomutova například neonemocní, bude muset do vězení nastoupit nejpozději o Vánocích.

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Karel PešekMF DNES

"Spis byl 6. listopadu odeslán Okresnímu soudu v Chomutově," uvedla mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková.

Alexandr Novák

Býval řazen mezi nejvlivnější lidi v ODS. V letech 1998 - 2002 byl starostou Chomutova, mezi roky 2000 až 2006 senátorem.

Po pravomocném rozsudku krajského soudu sice ODS opustil, ale vliv v partaji mu zůstal. Například na nedávném kongresu strany v Brně se pohyboval v kuloárech.

Novák také stále podniká s dalšími členy ODS Patrikem Oulickým a Danielem Ježkem.

Kromě této korupční kauzy má na kontě i další podezřelé transakce. Protikorupční policie ho například vyšetřovala za údajné daňové úniky, případ ale odložila.

Chomutovský soud bez písemného vyhotovení rozsudku nemohl Novákovi nařídit nástup do vězení. Nyní na to bude mít zhruba dva až tři týdny.

"Do výkonu trestu by pak měl odsouzený nastoupit do tří týdnů, co se mu příkaz vypraví," vypočítal předseda chomutovského soudu Petr Šustr.

Novák byl hned po červencovém vynesení rozsudku opakovaně spatřen v chomutovské nemocnici. Jestli má zdravotní problémy, které by nástup trestu oddálily, se MF DNES zjistit nepodařilo.

Novák nebral telefon a jeho právní zástupce Jan Růžek odmítl "spekulace" o tom, že se Novák pokusí nástup trestu oddálit ze zdravotních důvodů, komentovat.

Růžek nicméně zmínil, že Novák nebude žádat o prezidentskou milost, což je jediná možnost, jak by se mohl vězení zcela vyhnout. "O této variantě jsme neuvažovali," řekl Růžek.

Novákův advokát naopak zvažuje, že se pokusí o některý z opravných prostředků, které však nemají na nástup do vězení odkladný účinek. Muže poslat podnět na ministerstvo spravedlnosti, dovolání k Nejvyššímu soudu nebo ústavní stížnost. Růžek totiž tvrdí, že proces s Novákem nebyl spravedlivý (rozhovor s obhájcem zde).

"Atmosféra ve společnosti nasvědčuje tomu, že se důsledně nerespektuje právo," uvedl.

Nelze přehlédnout ani výši úplatku, píše soudkyně

Novákův případ sahá do roku 1999. Zastupitelé Chomutova mu jako starostovi uložili, aby zorganizoval prodej akcií dvou energetických firem. Akcie odkoupila německá firma VNG za 317 milionů.

Krátce po transakci putovalo z Německa přes kyperskou firmu Intercontractor na čerstvě zřízený rakouský účet Nováka a jeho ženy 42 milionů korun. Peníze byly odměnou za to, že na akcie dosáhla právě VNG. Peníze Novákovi přihrál německý podnikatel Peter Schmel, jenž kšeft mezi Novákem a firmou zprostředkoval.

"Je to trestná činnost prováděná sofistikovaně a páchaná vzdělanými osobami zběhlými ve finančních operacích," řekla při verdiktu soudkyně krajského soudu Věra Kloudová.

MF DNES má její rozsudek k dispozici. "Nelze přehlédnout vysoký stupeň nebezpečnosti jednání obžalovaného pro společnost, jakož i výši úplatku, která značnou měrou přesahuje hranici pro trestnou činnost obdobného charakteru obvyklou," stojí v rozsudku.

Původně Novák dostal jen podmínku

Když se případem původně zabýval chomutovský soud, vyvázl Novák s dvouletou podmínkou. Navíc měl zaplatit pokutu pět milionů korun, s čímž Novák nesouhlasil a proti verdiktu se odvolal. Odvolání podal i státní zástupce, což krajskému soudu umožnilo zpřísnit původní trest.

"Uložený trest se jeví v tomto kontextu jako nepřiměřeně mírný," zmínila v rozsudku Kloudová.

Poznamenala také, že kdyby se kauza netáhla tak dlouho, byl by na místě ještě tvrdší postih než čtyři roky vězení a pětimilionová pokuta, které Novákovi uložila.

"Pokud by se trestná činnost k projednání před soudem dostala v době nedlouho po události, muselo by dojít k uložení trestu při horní hranici trestní sazby," stojí v rozsudku. Horní hranice u úplatku je 8 let.

Novák byl po pravomocném rozsudku evidentně zaskočený. "Takový rozsudek jsem nepředpokládal. Co se na to dá říct," posteskl si.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Ústí postihl výpadek proudu, nejely trolejbusy ani vlaky

Ilustrační snímek

Desetitisíce lidí na severu Čech postihl odpoledne blackout. Bez proudu se po 15. hodině ocitlo podle mluvčí skupiny...

Dělníci pumpují pryskyřici hluboko pod zem, aby zpevnili estakádu na D8

Silničáři provádí injektáž pod prackovickou estakádou

Ředitelství silnic a dálnic zkouší s pomocí pryskyřice stabilizovat podloží pod prackovickou mostní estakádou u...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Najdete na iDNES.cz