Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Exsenátor Novák by měl strávit Vánoce v cele, soud už poslal rozsudek

  12:47aktualizováno  12:47
Ústecký krajský soud po čtyřech měsících sepsal rozsudek, kterým v červenci poslal za úplatky na čtyři roky do vězení někdejšího senátora ODS Alexandra Nováka. Pokud bývalý vlivný muž strany a starosta Chomutova například neonemocní, bude muset do vězení nastoupit nejpozději o Vánocích.

Alexandr Novák u Krajského soudu v Ústí nad Labem | foto: Karel PešekMF DNES

"Spis byl 6. listopadu odeslán Okresnímu soudu v Chomutově," uvedla mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková.

Alexandr Novák

Býval řazen mezi nejvlivnější lidi v ODS. V letech 1998 - 2002 byl starostou Chomutova, mezi roky 2000 až 2006 senátorem.

Po pravomocném rozsudku krajského soudu sice ODS opustil, ale vliv v partaji mu zůstal. Například na nedávném kongresu strany v Brně se pohyboval v kuloárech.

Novák také stále podniká s dalšími členy ODS Patrikem Oulickým a Danielem Ježkem.

Kromě této korupční kauzy má na kontě i další podezřelé transakce. Protikorupční policie ho například vyšetřovala za údajné daňové úniky, případ ale odložila.

Chomutovský soud bez písemného vyhotovení rozsudku nemohl Novákovi nařídit nástup do vězení. Nyní na to bude mít zhruba dva až tři týdny.

"Do výkonu trestu by pak měl odsouzený nastoupit do tří týdnů, co se mu příkaz vypraví," vypočítal předseda chomutovského soudu Petr Šustr.

Novák byl hned po červencovém vynesení rozsudku opakovaně spatřen v chomutovské nemocnici. Jestli má zdravotní problémy, které by nástup trestu oddálily, se MF DNES zjistit nepodařilo.

Novák nebral telefon a jeho právní zástupce Jan Růžek odmítl "spekulace" o tom, že se Novák pokusí nástup trestu oddálit ze zdravotních důvodů, komentovat.

Růžek nicméně zmínil, že Novák nebude žádat o prezidentskou milost, což je jediná možnost, jak by se mohl vězení zcela vyhnout. "O této variantě jsme neuvažovali," řekl Růžek.

Novákův advokát naopak zvažuje, že se pokusí o některý z opravných prostředků, které však nemají na nástup do vězení odkladný účinek. Muže poslat podnět na ministerstvo spravedlnosti, dovolání k Nejvyššímu soudu nebo ústavní stížnost. Růžek totiž tvrdí, že proces s Novákem nebyl spravedlivý (rozhovor s obhájcem zde).

"Atmosféra ve společnosti nasvědčuje tomu, že se důsledně nerespektuje právo," uvedl.

Nelze přehlédnout ani výši úplatku, píše soudkyně

Novákův případ sahá do roku 1999. Zastupitelé Chomutova mu jako starostovi uložili, aby zorganizoval prodej akcií dvou energetických firem. Akcie odkoupila německá firma VNG za 317 milionů.

Krátce po transakci putovalo z Německa přes kyperskou firmu Intercontractor na čerstvě zřízený rakouský účet Nováka a jeho ženy 42 milionů korun. Peníze byly odměnou za to, že na akcie dosáhla právě VNG. Peníze Novákovi přihrál německý podnikatel Peter Schmel, jenž kšeft mezi Novákem a firmou zprostředkoval.

"Je to trestná činnost prováděná sofistikovaně a páchaná vzdělanými osobami zběhlými ve finančních operacích," řekla při verdiktu soudkyně krajského soudu Věra Kloudová.

MF DNES má její rozsudek k dispozici. "Nelze přehlédnout vysoký stupeň nebezpečnosti jednání obžalovaného pro společnost, jakož i výši úplatku, která značnou měrou přesahuje hranici pro trestnou činnost obdobného charakteru obvyklou," stojí v rozsudku.

Původně Novák dostal jen podmínku

Když se případem původně zabýval chomutovský soud, vyvázl Novák s dvouletou podmínkou. Navíc měl zaplatit pokutu pět milionů korun, s čímž Novák nesouhlasil a proti verdiktu se odvolal. Odvolání podal i státní zástupce, což krajskému soudu umožnilo zpřísnit původní trest.

"Uložený trest se jeví v tomto kontextu jako nepřiměřeně mírný," zmínila v rozsudku Kloudová.

Poznamenala také, že kdyby se kauza netáhla tak dlouho, byl by na místě ještě tvrdší postih než čtyři roky vězení a pětimilionová pokuta, které Novákovi uložila.

"Pokud by se trestná činnost k projednání před soudem dostala v době nedlouho po události, muselo by dojít k uložení trestu při horní hranici trestní sazby," stojí v rozsudku. Horní hranice u úplatku je 8 let.

Novák byl po pravomocném rozsudku evidentně zaskočený. "Takový rozsudek jsem nepředpokládal. Co se na to dá říct," posteskl si.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

VIDEO: Testují se náramky pro domácí vězně, ochrání i jejich oběti

Náramek na nohu pro osoby v domácím vězení - zatím ještě nejsou používány....

V Ústí nad Labem se nyní testují elektronické náramky na hlídání odsouzených v domácím vězení. Na nohy se lidem...

Dopravce v Ústí najal na mimosoudní vymáhání dluhů pražské advokáty

(Ilustrační snímek)

Dopravnímu podniku v Ústí nad Labem nově pomáhá s mimosoudním vymáháním pohledávek pražská advokátní kancelář M. B. A....

Nespáchal trestný čin. Soud počtvrté zprostil politika obžaloby za nehodu

Martin Klika před mosteckým soudem.

Mostecký okresní soud počtvrté zprostil náměstka hejtmana a litvínovského zastupitele Martina Kliku obžaloby za...

Najdete na iDNES.cz