VIDEO: Zatlouct hřebík a ťukat. Kondici stromů ověřuje akustický tomograf

  11:06aktualizováno  11:06
Péče o dřeviny v Ústí nad Labem se v minulosti zanedbávala. Radnice teď všechny stromy kontroluje a chce o zeleň více dbát. Pomůže jí s tím i akustický tomograf.

„Jako první změříme obvod stromu, abychom věděli, v jakých intervalech nabít ocelové hřebíky. Na ty navěsíme sondy. Těch máme k dispozici šestnáct, takže můžeme měřit až pět metrů silný strom,“ ukazuje městská dendroložka Jitka Nováková při zjišťování kondice lípy srdčité v atriu Muzea města Ústí nad Labem.

Vždy se začíná od severu. Do sond se pak klepe kladívkem, čímž se vytvářejí zvukové vlny. „Přenášejí se do počítače a ten nám ukáže, jestli je ve stromu dutina, trhlina či jiný defekt a v jakém stavu strom celkově je,“ vysvětluje dendroložka. 

I když „vyšetření“ obnáší natlučení hřebů, dřevinám to prý neškodí. „Hřebíky jsou ocelové, nezanášejí do nich bakterie. A díry se rychle zatáhnou, jelikož nejsou vyvrtané, tak to stromům dlouho netrvá,“ ujišťuje Nováková.

Jeden klepe, druhý sleduje

Na diagnostiku musejí být dva lidé, jeden klepe a druhý sleduje, zda se údaje zapisují do počítače.

Fotogalerie

„Tomograf váží skoro pětadvacet kilo, tak jsem tu, abych ho pomohl přemisťovat,“ doplňuje s úsměvem Ondřej Voháňka, referent státní správy lesů, jenž chodí na průzkumy s Novákovou.

Radnice chce postupně prověřit stav všech dřevin, které má v majetku. Počítají se na stovky tisíc. Zatím má v databázi asi 6 500 těch, které rostou v alejích, uličních stromořadích a školách a školkách. 

Mezi nimi jsou vytipované ty, u nichž je třeba hloubková kontrola. Mezitím se do evidence začínají zanášet i stromy v parcích. A u kterých bude podezření, že by si zasloužily prozkoumat podrobněji, k těm se dendroložka s přístrojem později také vrátí.

„Zatím jsme v počátcích, protože nebyly vhodné klimatické podmínky. Musí být vždy nad pět stupňů venku, protože když je méně, šíří se zvukové vlny špatně. Budeme postupně prověřovat stromy, které máme vytipované, že by v nich mohl být defekt, anebo jsou významné a chceme je zachovat,“ přibližuje Nováková.

Elektronický pasport zeleně

„Vytváříme pasport městské zeleně v elektronické podobě. Každý prověřený strom má svou kartu, kde je jeho inventární číslo, obvod kmene, výška, průměr koruny, zdravotní stav a defekty, které mají vliv na jeho kvalitu. Součástí je i návrh ošetření, pokud je potřeba,“ dodává.

Podle Novákové je největší problém zeleně v Ústí, že byla v minulosti vysazována bez jakéhokoli plánu, na nevhodných místech a ani péče o ni nebyla nejlepší. 

„Musíme zajistit, aby byla správná a cílená. Ne aby se některé stromy prořezávaly co dva roky a na další se dvacet let nesáhlo. Když je třeba strom pokácet, tak vždy už dopředu přemýšlíme, zda lze v okolí vysadit rovnou nové stromy,“ poznamenává.

V minulosti se podle ní stromy sázely nekoncepčně a za několik let se musely vykácet. „Chceme, aby se sázely cíleně a na svém místě mohly růst,“ dodává dendroložka.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad Labem i jednoho „lva“....Na Švestkové dráze řádí téměř 200metrový obr, obnovuje kilometry trati

Stroj RU 800 k opravě železnic.

Sedm set tun těžké zařízení opravuje severočeskou Švestkovou dráhu, železniční trať mezi Litoměřicemi a Mostem. Během...

Mladíka bili baseballkou a sekali mačetou, líčí žalobce vraždu u Bitozevsi

Pieta za mrtvého mladíka

Státní zástupce podal k ústeckému krajskému soudu obžalobu na dva mladíky za lednovou vraždu jejich vrstevníka u...

Na led, nebo do slévárny. Mladí mají spoustu věcí zadarmo, říká Duda

Radek Duda (vlevo) slaví svůj první gól po návratu do Chomutova, gratuluje...

Ačkoli napáchal na ledě i mimo něj víc průšvihů než několik hokejových smrtelníků dohromady, něco by mu přesto mohli...

Další z rubriky

V Ústeckém kraji se opět řeší množství stížností na regulérnost voleb

Volební místnosti se uzavřely v sobotu ve 14 hodin a hned se začalo se sčítáním...

Ve stížnostech na regulérnost komunálních voleb bývají Severočeši přeborníci. Nyní je u ústeckého krajského soudu...

V regionu není voda drahá, říká šéf Severočeské vodárenské společnosti

Generální ředitel Severočeské vodárenské společnosti (SVS) Bronislav Špičák

Bronislav Špičák je šestým rokem generálním ředitelem Severočeské vodárenské společnosti. MF DNES s ním hovořila o...

Zapojit se do dění tam, kde žiju, je přirozené, říká nejmladší starosta

Budoucí starosta Jan Papajanovský.

Výrazné vítězství Koalice pro Kamenici v říjnových komunálních volbách vynese do starostovského křesla v České Kamenici...

Najdete na iDNES.cz