Otevření ústeckého magistrátu slibovala předchozí koalice, ta však loni padla.

Otevření ústeckého magistrátu slibovala předchozí koalice, ta však loni padla. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Magistrát zveřejnil odměny úředníků bez jmen, kraj se žadatele zastal

  • 5
Krajský úřad v Ústí nad Labem kritizuje jednání ústeckého magistrátu, který odmítl zveřejnit výši odměn pro konkrétní vedoucí úředníky. O informaci jej požádal mladý aktivista Lukáš Blažej, ale magistrát mu s odvoláním na ochranu osobních údajů poslal jen seznam částek beze jmen.

Aktivistovi šlo přitom právě o zjištění, jak vysokou odměnu dostali konkrétní vedoucí odboru. Odvolal se proto ke krajskému úřadu, jenž mu vyhověl. Magistrát by nyní měl poskytnout Blažejovi kompletní informace.

Výše odměn

Magistrát rozdělil mezi 14 pozic šéfů odborů 451 tisíc korun, výše jednotlivých odměn se pohybovala od 30 do 45 tisíc korun. Na dva vedoucí posty se přitom nedostalo vůbec.

Radnice však odmítá, že rozdíly v odměnách měly politické zadání. „Jeden obdržel výtku tajemníka kvůli nekvalitní práci, post druhého vedoucího odboru nebyl v té době obsazený,“ uvádí mluvčí města Romana Macová.

„Osoby, o nichž informaci požadoval, jsou nepochybně těmi, které splňují kritéria pro ,nepodmíněné‘ poskytnutí požadovaných informací,“ uvedl v rozhodnutí kancléř krajského úřadu Luboš Trojna (rozhodnutí úřadu zde).

Svůj výrok opřel o judikát Nejvyššího správního soudu, jenž upravuje povinnost veřejné správy zveřejňovat příjmy svých zaměstnanců a který magistrát ignoroval.

Blažej požádal o výši odměn za červen 2015, kdy proběhl převrat na magistrátu. Koalice hnutí ANO a PRO! Ústí padla, vystřídalo ji hnutí UFO s nestraníky především za podpory dříve vládnoucí ČSSD (psali jsme o tom zde).

Odměny za loajalitu? ptá se aktivista

Aktivista si chtěl ověřit podezření, zda po změně vlády dostali někteří vedoucí úředníci nespravedlivě vysoké odměny.

„Motivací pro udělení odměn mohlo být ocenění loajality vedoucích odborů ke staronovému vedení města,“ přiblížil své podezření.

Dvacetiletý aktivista teď bude čekat, zda magistrát po rozhodnutí krajského úřadu skutečně zveřejní odměny i včetně jmen. Z vyjádření mluvčí města Romany Macové se ale zdá, že se k ničemu takovému magistrát nechystá.

„Pokud by byl krajský úřad přesvědčený, že jsme povinní požadovanou informaci poskytnout, ve svém výroku by to výslovně přikázal,“ uvedla mluvčí.

Kraj označil jednání radnice za nezákonné

Pravdou je, že příkaz krajský úřad magistrátu neuložil. Ale z jeho argumentace je zjevné, jak má magistrát postupovat. Úřad mimo jiné označil jeho původní jednání za nezákonné.

„V podstatě ano,“ odpověděla mluvčí kraje Lucie Dosedělová na otázku, zda má magistrát Blažejovi vyhovět v plném rozsahu.

Myslí si to i bývalý poslanec Oldřich Kužílek, který je spoluautorem zákona o svobodném přístupu k informacím a jemuž MF DNES případ popsala.

„Pokud to magistrát odepře, dostává se do rozporu s právním názorem nadřízeného orgánu,“ uvedl Kužílek.

Jestli Blažejovi magistrát nevyhoví ani napodruhé, má další plán. „Znovu podám odvolání na krajský úřad, a pokud magistrát odmítne ještě jednou, dám žalobu ke krajskému soudu,“ uvedl.