Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústecký magistrát selhal v integraci Romů, prohlašuje místní aktivista

  9:29aktualizováno  9:29
Miroslav Brož je ústecký aktivista, roky pracuje se sociálně slabými Romy, hlavně s dětmi. I kvůli svým nekompromisním názorům vystřídal několik sdružení, ale ve výsledku se vždy snaží pomoci nejchudším. Nyní bojuje za to, aby desítky Romů ze dvou ubytoven v Ústí, které končí, nezůstaly na ulici.

Výrazný ústecký aktivista Miroslav Brož. | foto: Jan Veselý, MF DNES

Jak podle vás lze pomoci lidem v ústeckých ghettech?
Mám radost, že město znovu nevstoupilo mezi lokality Agentury pro sociální začleňování, která ve městě fungovala mnoho let a výsledky byly nula nula žádné. Myslím si totiž, že řešení problému Ústí nemohou nabídnout pražské agentury nebo velké neziskové řetězce a jacísi pražští experti, kteří si něco vyčetli z knížek. Myslím si, že to řešení může přinést jen aktivizace potenciálu běžných lidí, kteří třeba v Předlicích bydlí. Je třeba s nimi spolupracovat a plánovat komunitní práci. Tudy vede cesta. A to se tady nedělá. Město na to nedává žádné peníze. Minulý týden jsme s některými lidmi, kteří přišli na demonstraci (o demonstraci zde), zašli na schůzi komunitního plánování. V Ústí existuje snad už od roku 1998 a my jsme tam teď byli první lidé z komunity! Když tam sedí experti z pražských neziskovek a agentur a ti tam spolu vymýšlí nějaké opravdu nesmyslné plány řešení, aniž by to nějak konzultovali s lidmi, kteří tam žijí, tak to nemůže fungovat. V Ústí politika sociální integrace Romů v posledních dvaceti letech totálně selhala. Do Předlic se nalily obrovské dotace, většinou z peněz EU. Myslím si, že k těm lidem ani nedotekly. Bývalo by bylo lepší, kdyby se jim ty bankovky rozdaly nebo kdyby se bankovky spálily v Trmicích v teplárně a bylo by z toho alespoň teplo.

Fotogalerie

Co podle vás selhává konkrétně?
Posledních dvacet let se dává 99 procent prostředků na takzvané sociální služby. Princip - jeden sociální pracovník, aniž by měl ale v ruce nějaký nástroj na řešení problému, do každé romské rodiny. Jsou tu kluby, kde si děti hrají, ale také asistenti prevence kriminality a kamerové systémy. Tento balíček opatření ale nefunguje. Je nutné aktivizovat samotné Romy. Do kontrastu s tím bych chtěl říct, že naše sdružení Amare Předlice loni uklidilo okolí Prostřední ulice. Odvezli jsme odtud několik desítek tun odpadu, všechno jsme to udělali zadarmo. Zorganizovali jsme místní dobrovolníky. Do dnešního dne je to tam stále uklizené. Lidé, kteří to uklidili, si to sami hlídají. V další ulici Na Nivách uklízejí placení dělníci, jsem zvědavý, jak dlouho to vydrží čisté.

Reakce magistrátu

Jiří Madar (UFO), náměstek primátorky

Aktivista Brož stěžuje zaměstnankyním magistrátu a obvodů jejich práci na končících ubytovnách. Nabádá ubytované, aby si bydlení nehledali a napadá město tak, že zvažujeme podání trestního oznámení. Vůbec mu nejde o pořádek ve městě, klid občanů, ale jen o zviditelnění. My jsme reagovali na požadavky občanů z Předlic ohledně úklidu skládky. To, že sami Romové po mnoha letech dokázali zorganizovat své lidi k úklidu, je velký úspěch. Byli jsme první a jediní, kteří skutečně začali něco dělat.

Co žádáte od magistrátu?
Jsou věci, které může ovlivnit. To je podpora místních iniciativ a budování vztahů. Jde také třeba o regulaci výherních automatů ve vyloučených lokalitách. Na každou korunu, kterou město z automatů dostane do pokladny, musí vydat minimálně tři jiné na řešení problémů v oblasti kriminality. Potom jsou věci systémové, které město ze své pozice neovlivní. To je například systém exekucí. Lidé, kteří si vzali nebankovní půjčku úročenou tak, že ji už několikanásobně přeplatili, ale stále jim běží někde nějaké penále, se dostávají do dluhové pasti. Ve vyspělých západních zemích je maximální výše splátky i s penále a odměnou exekutora omezená. Další věcí je vzdělávání romských dětí podle vyšších standardů, než je teď nastaveno. Jestli budou stále vzděláváni odlišně než většina společnosti, tak se budou odlišně chovat i v dospělosti.

Miroslav Brož

  • je mu 38 let
  • vystudoval obor sociální politika-sociální práce na FSE UJEP
  • je sociálním pracovníkem
  • je jedním ze zakládajících členů spolku Amare Předlice, který se snaží zlepšit život zdejší komunity
  • je předsedou sdružení Konexe, které pomáhá Romům v krizových situacích

Situace v Ústí se nyní vyhrotila. Hrozí, že desítky Romů ze dvou končících ubytoven zůstanou na ulici. Co by podle vás město mělo dělat v tomto případě?
Myslíme si, že ze zákona o obcích má město povinnost starat se o potřeby svých občanů. A základní potřeba každého občana je bydlení. Jsou tu rodiny s dětmi, jsou tu staří lidé, invalidní důchodci... A my bychom chtěli, aby jim město efektivně pomohlo, což nespočívá v tom, že se jim rozdávají nějaké seznamy ubytoven mimo město. Ale tady se k tomu dobře postavil centrální městský obvod s místostarostou Karlem Karikou. Ti teď lidem opravdu pomohli a většina obyvatel ubytovny Klíšská dostala důstojné bydlení. Ještě ale zbývá takzvaná Modrá ubytovna na Střekově a tamní municipalita není tak ochotná.

Kvůli končícím ubytovnám padla žaloba proti radnici

Za pár dnů se v Ústí nad Labem mají zavřít dvě ubytovny v Klíšské a Purkyňově ulici. Přestože sociálnímu úřadu města a různým charitativním organizacím se podařilo více než polovině z 230 lidí najít náhradní byty, obyvatelé ubytoven, organizace Konexe a Fórum pro lidská práva na město podaly žalobu.

„Přestože se město snaží tvrdit, že nemá povinnost vystěhovávaným lidem zajistit náhradní bydlení, opak je podle zákona pravdou,“ řekla právnička Tereza Bártová z Fóra lidských práv k žalobě. „Těšíme se k soudu, nemáme co ztratit, věříme ve spravedlnost,“ sdělil další z žalujících.

Kromě zrušení oblastí bez doplatku na bydlení ve městě, což prosazuje magistrát, se žaloba týká i hrozícího nebezpečí bezdomovectví žalujících - jedné mladé rodiny s pěti dětmi. Podle informací redakce je ovšem tato rodina z České Lípy a v Ústí nemá trvalé bydliště.  

Podle ústeckého magistrátu pravomoc vyhlásit oblasti, kde nově příchozí obyvatelé nedostanou doplatky na bydlení, mají všechna města v této zemi. „Je nepochopitelné, proč se tito obyvatelé obracejí na soud. Město nemá povinnost poskytnout náhradní bydlení, nejedná se o krizový stav, který nastal ze dne na den, jako například při požáru nebo povodni,“ řekla mluvčí magistrátu Romana Macová s tím, že lidé z ubytoven mají šanci získat nové bydlení. S kaucemi na byty je připraven pomoci také úřad práce.

Co když namítnu, že každý by se měl o své bydlení starat sám?
Ano, ale tady jsou vlastně dva oddělené trhy s bydlením. Jeden trh je pro bílé, tak bydlím třeba já, ve čtvrti Všebořice mám byt 3+1 za sedm tisíc. Jenomže na tomto trhu nemají Romové šanci. Nikdo jim byt nepronajme z důvodu masivní etnické diskriminace. Policii to ale nezajímá, nikdo ji nevyšetřuje, nikdo ji nepostihuje, nikdo antidiskriminační zákon nevymáhá. Romové tedy musí tam, kde jim byt pronajmou. A jdou k takzvaným obchodníkům s chudobou. Jenomže ti se chovají tržně, protože vědí, že mají zboží, které všichni chtějí, a tak si mohou říct o vysokou cenu. Výsledkem je stejně velký byt, jako mám já, ale v Mojžíři a Romové ho dostanou za nejméně 12 tisíc. A to sídliště je skoro jediná možnost, kde mohou bydlet v bytě první kategorie. Tam se ale nevejdou všichni, a tak musí jít do Předlic nebo na ubytovny za šílené „romské ceny“. Oni by bez těch dávek na bydlení mohli platit normální ceny, ale nemohou platit šílené „romské ceny“ v jim dostupných lokalitách. To řešení je velmi jednoduché - postih diskriminace a vymáhání antidiskriminačního zákona. Pak se Romové z nekvalitních ubytoven sami přestěhují do levných a kvalitních bytů ve městě, obchodníci s chudobou zkrachují, ghetta se vyprázdní a všechno bude v pořádku.

Všechno, co říkáte zní logicky, ale pak vidíte romské rodiny, jak se v pracovní den dopoledne povalují po náměstí, v době výplat dávek jezdí taxíkem do obchodů. Přesvědčujete Romy, aby se postarali sami, měli práci i peníze?
Řešíme hlavně komunitní věci, děláme komunitní vzdělávání, učíme dospělé i děti, děláme přednášky o věcech, které se ve zvláštních školách neučí a tak dále. Nesledujeme přesně, kdo chodí a nechodí do práce. Podle mě ale pracuje 99 procent dospělých mužů. Bohužel velká část z nich neoficiálně, protože často čelí exekucím. Když budou legálně chodit celý měsíc do práce, tak vše stejně pošlou exekutorovi. Takže je to stejné, jako kdyby do práce nechodili. Nabídek na práci načerno je navíc v Ústí dost. Spousta zaměstnavatelů to upřednostňuje. Vím, že tady v Ústí prezident Zeman při své návštěvě říkal, že ti lidé by měli jít do práce. Ale ti lidé opravdu dělají většinou nějakou fyzicky náročnou manuální práci a myslím si, že by tu jejich šichtu prezident nevydržel ve svém mládí ani jednu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Naší vizí je moderní město k žití a ne jen k přežívání, říká Žákovská

PRO! Ústí tvoří zástupci Zelených, Pirátů a nezávislí kandidáti, Karolina...

Získat post primátorky a udělat z Ústí nad Labem město k žití a ne pouze k přežívání chce Karolina Žákovská, jednička...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz