Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Romský holokaust si v Terezíně připomnělo čtrnáct lidí a provokatér

  14:44aktualizováno  14:44
Na připomínku romského holokaustu, kterou pořádalo v Terezíně česko-romské sdružení Konexe, přijelo čtrnáct lidí. Transparentem „Zbourejte prasečák“ upozorňovali, že zatímco se v Terezíně připomíná Den památky obětí holokaustu, na místě romského internační tábora v Letech u Písku stále stojí vepřín.

„Jde o pietní akt k uctění romského holokaustu, který je opomíjen,“ přiblížila smysl akce Ivana Mariposa Čonková ze sdružení Konexe.

Fotogalerie

Terezín Konexe nezvolily náhodou. Odpoledne se tam koná pietní akt k uctění památky obětí holokaustu v rámci dvoudenní akce nazvané Let My People Live!, kterou organizuje Evropský židovský kongres ve spolupráci s Evropským parlamentem a Českou republikou. Konexe si však za svou akci už předem vyslechly kritiku.

„Je to ptákovina. Den konce holokaustu je vzpomínkou na všechny oběti, takže je nesmysl, aby se zvlášť připomínala oběť jedné menšiny. Zvlášť s ohledem na přísná bezpečnostní opatření je nesmysl, aby se podobné demonstrace pořádaly,“ řekl ředitel Památníku Terezín Jan Munk (o kritice zde).

Čonková podotkla, že tragédie holokaustu se skutečně týká všech a musí být připomínána společně, myslí si však, že na romské oběti se zapomíná (o romském holokaustu zde).

Na akci dohlížel antikonfliktní tým

„Moje matka byla se sourozenci v táboře v Letech. Pak ji odvezli do Terezína, kde dostala tuberkulózu a tyfus. Nakonec přežila a díky tomu jsem tady,“ řekl na akci osmašedesátiletý Jan Hauer.

Evangelický kněz Mikuláš Vymětal pak přednesl modlitbu za všechny oběti nejen druhé světové války, ale i současných konfliktů.

Na pietní akt Konexí dohlížel antikonfliktní tým a v dodávce byli připraveni i policisté ze zásahové jednotky, jediný konflikt však způsobila přítomnost aktivisty Petra Žáka, který se angažoval v protiromských protestech na Děčínsku. Tvrdil, že chce také uctít oběti romského holokaustu, přitom ale přítomné fotil, což se organizátorům nelíbilo.

Na fakt, že na místě romského internační tábora v Letech stále stojí prasečák, v těchto dnech upozorňuje také kdosi vystupující jako legendární protektorátní hrdina Pérák. Zdi vepřína posprejoval siluetami lidí a červenou barvou symbolizující krev. V Praze, Brně a Terezíně vylepil protestní letáky (o Pérákovi zde).

Pérákovo video:

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Studenti gymnázia pomohli obnovit kapli, budou v ní koncerty i svatby

Opravený vnitřek Beuronské kaple patřící teplickému gymnáziu.

Beuronská kaple v Teplicích, ojedinělá památka z 19. století, znovu ožila. Prošla totiž rekonstrukcí za více než 11...

Najdete na iDNES.cz