Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Romský holokaust si v Terezíně připomnělo čtrnáct lidí a provokatér

  14:44aktualizováno  14:44
Na připomínku romského holokaustu, kterou pořádalo v Terezíně česko-romské sdružení Konexe, přijelo čtrnáct lidí. Transparentem „Zbourejte prasečák“ upozorňovali, že zatímco se v Terezíně připomíná Den památky obětí holokaustu, na místě romského internační tábora v Letech u Písku stále stojí vepřín.

„Jde o pietní akt k uctění romského holokaustu, který je opomíjen,“ přiblížila smysl akce Ivana Mariposa Čonková ze sdružení Konexe.

Fotogalerie

Terezín Konexe nezvolily náhodou. Odpoledne se tam koná pietní akt k uctění památky obětí holokaustu v rámci dvoudenní akce nazvané Let My People Live!, kterou organizuje Evropský židovský kongres ve spolupráci s Evropským parlamentem a Českou republikou. Konexe si však za svou akci už předem vyslechly kritiku.

„Je to ptákovina. Den konce holokaustu je vzpomínkou na všechny oběti, takže je nesmysl, aby se zvlášť připomínala oběť jedné menšiny. Zvlášť s ohledem na přísná bezpečnostní opatření je nesmysl, aby se podobné demonstrace pořádaly,“ řekl ředitel Památníku Terezín Jan Munk (o kritice zde).

Čonková podotkla, že tragédie holokaustu se skutečně týká všech a musí být připomínána společně, myslí si však, že na romské oběti se zapomíná (o romském holokaustu zde).

Na akci dohlížel antikonfliktní tým

„Moje matka byla se sourozenci v táboře v Letech. Pak ji odvezli do Terezína, kde dostala tuberkulózu a tyfus. Nakonec přežila a díky tomu jsem tady,“ řekl na akci osmašedesátiletý Jan Hauer.

Evangelický kněz Mikuláš Vymětal pak přednesl modlitbu za všechny oběti nejen druhé světové války, ale i současných konfliktů.

Na pietní akt Konexí dohlížel antikonfliktní tým a v dodávce byli připraveni i policisté ze zásahové jednotky, jediný konflikt však způsobila přítomnost aktivisty Petra Žáka, který se angažoval v protiromských protestech na Děčínsku. Tvrdil, že chce také uctít oběti romského holokaustu, přitom ale přítomné fotil, což se organizátorům nelíbilo.

Na fakt, že na místě romského internační tábora v Letech stále stojí prasečák, v těchto dnech upozorňuje také kdosi vystupující jako legendární protektorátní hrdina Pérák. Zdi vepřína posprejoval siluetami lidí a červenou barvou symbolizující krev. V Praze, Brně a Terezíně vylepil protestní letáky (o Pérákovi zde).

Pérákovo video:

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Partaj spojená s bytovým družstvem v Mostě slibuje „vesnici pro lůzu“

Současný pohled na sídliště Chanov.

Už žádná ghetta nebo vyloučené lokality ve městě. Opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní...

Z předlického ghetta zmizelo 700 tun odpadu, sahal do výše pěti metrů

Likvidace skládky v Předlicích, zbývá ještě 300 tun odpadu, který se tu léta...

Více než 700 tun odpadu odvezla společnost AVE Ústí nad Labem ze skládky, kterou lidé ze Sklářské ulice ve čtvrti...

V Chomutově v poledne pohřbí prvního z vojáků zabitých v Afghánistánu

Rotný Martin Marcin z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

S veškerými vojenskými poctami bude v poledne v Chomutově pohřben Martin Marcin, první ze tří českých vojáků, kteří se...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz